Michal Zelenka: Pane redaktore, vše bylo on-record

zelenka-iconEDITORIAL – Michal Zelenka byl prototypem výjimečného člověka, managera a obchodníka. Jeho komunikace s lidmi uvnitř i mimo mediální branži byla unikátní. Server RadioTV vám přináší mimořádnou přílohu věnovanou Michalu Zelenkovi, čímž bychom si rádi uctili jeho památku.

Tento text je součástí přílohy serveru RadioTV věnované Michalu Zelenkovi.
Přejít na obsahovou stránku přílohy.

Poděkování šéfredaktora

Když jsem koncem roku 2007 přijel do Prahy, byl jedním z nejdůležitějších lidí, kteří mi pomohli získat lepší přehled na českém trhu. Věnoval mi hodiny svého času a množství užitečných rad. A to jsme se do té doby prakticky neznali.

Původně jsem společně s Radkem Dreslerem zakládal slovenskou odnož RadioTV, tamní projekt Radioweb.sk, v jehož čele jsem stál od roku 2001. Poté, co se Radek rozhodl RadioTV opustit, dostal jsem možnost přebrat velení celého projektu. Dění na českém trhu jsem sledoval z povzdálí, znal jsem důležité subjekty a vazby na českém trhu. Jenže když v době, kdy jsem se ujímal vedení RadioTV, jsem neměl téměř žádné osobní kontakty. Důvěra klíčových lidí z branže a osobní kontakty jsou přitom dvě nejdůležitější složky práce novináře. Zde za mnoho vděčím právě Michalu Zelenkovi, který mi v prvních dvou letech významně pomohl.

Už když jsem se s ním poprvé setkal, překvapila mě jeho vstřícnost a přímočarost. Mluvili jsme spolu prakticky celý den, nebral si servítky, o lidech a vazbách na českém trhu se se mnou bavil úplně otevřeně, i přesto, že mě do té doby prakticky neznal. To se stává málokdy, aby vám někdo poskytl cenné informace mimo záznam, které vám pomohou lépe se zorientovat. Navíc informace, které jsou snadno zneužitelné. Ale to byla jedna z jeho důležitých vlastností ve vztahu k jiným lidem – Michal důvěřoval každému, kdo jeho důvěru nezradil.

Vzpomínám si na jeden z mnoha rozhovorů, který jsem s ním zažil v roce 2009. U zapnutého diktafonu byl schopen mluvit stejně otevřeně, jako když jsme spolu nespočetně krát debatovali mimo záznam. Když jsem se ho po skončení rozhovoru ptal, zda má zájem výsledný text před vydáním autorizovat, tak pouze zopakoval, že za vším co kdy řekl si stojí, i když ví, že mnoha lidem se jeho názory nebudou dobře poslouchat. „Pane redaktore, vše co jsem vám řekl bylo on-record, i když přesně vím, koho tím naštvu,“ řekl tehdy. A v konečném textu nezměnil jedno jediné slovo.

Postupně se pro mě stal jednou z nejdůležitějších osob v branži. On sám byl přirozenou autoritou u všech lidí na trhu. Uměl nacházet kompromisy ve složitých situacích a zároveň prosazoval řešení, při kterých se každý subjekt cítil v rámci daných možností jako vítěz. Tím byl Michal pověstný – žádné řešení u něj neprošlo, dokud nebyli spokojení všichni. To byla vlastnost, která z něj dělala nejrespektovanějšího a prakticky nejvlivnějšího člověka na rozhlasovém poli, i když on sám žádné rádio neprovozoval.

V posledních dnech jsme mluvili s mnoha lidmi o Michalovi. Jejich pohledy přinášíme ve vzpomínkové anketě. Kromě těch publikovaných myšlenek ale bylo ještě mnoho lidí, kteří nedokázali své pocity vyjádřit verbálně. Několik lidí z branže mi řeklo, že Michal byl pro ně kromě obchodního partnera i dalším členem rodiny. Pro mnoho lidí, se kterými spolupracoval, byl druhým otcem. I proto nás jeho ztráta velice zasáhla.

Čest jeho památce.
Juraj Koiš, šéfredaktor serveru RadioTV

michal-zelenka-posledni-fotoFotografie z posledního rozloučení s Michalem Zelenkou. Foto: Radek Dresler, první šéfredaktor RadioTV

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: