Michal Zelenka – nejcharismatičtější osobnost českého rozhlasového trhu

zelenka-iconKdyž se řekne jméno Michal Zelenka, většina lidí si vybaví stejnou tvář. V českém rozhlasovém světě šlo bezesporu o nejrespektovanější osobnost, která všechny spojovala. Michal Zelenka nebyl jen hudební producent nebo manager, především to byl vizionář, který formoval celý český rozhlasový trh.

Tento text je součástí přílohy serveru RadioTV věnované Michalu Zelenkovi.
Přejít na obsahovou stránku přílohy.

U zrodu komerčního vysílání v České republice

Michala Zelenku lze právem považovat za jednoho z otců zakladatelů nezávislé české rozhlasové scény. Po roce 1990 se zapojil do rodícího mediálního průmyslu a díky bohatým zkušenostem producenta a promotéra dokázal výborně odhadnout i možnosti, které skýtal začínající rozhlasový trh. Účastnil se i procesu tvorby mediální legislativy a později stanul v čele Asociace provozovatelů soukromého vysílání – APSV a stál u zrodu Sdružení komunikačních a mediálních organizací i Rady pro reklamu.

I když on sám žádné rádio nevlastnil, na všechny účastníky trhu měl významný vliv. Díky své osobnosti a schopnostem si získal respekt všech hráčů a byl přirozeně jedinou osobností, která celý trh sjednocovala a reprezentovala navenek. S lehkostí a nadhledem urovnával všechny spory, které se v průběhu posledních téměř dvaceti let vyskytly mezi jednotlivými členy asociace. Trpělivě hledal a nacházel řešení, která posouvaly český rozhlasový trh výrazným způsobem kupředu.

zelenka-foto-2Michal Zelenka v jednom z rozhovorů pro server Digizone.cz. Foto: Ivana Dvorská, Digizone.cz. Použito se souhlasem redakce webu Digizone.

Důležitý prvek komunikace

Michal Zelenka měl obrovskou výhodu oproti všem ostatním účastníkům trhu, svou nezávislost. On měl tuto vlastnost doslova „zakódovanou“ ve své povaze.V ždycky se dokázal povznést nad všechny problémy a pokud se jakékoliv dvě konkurenční skupiny nedokázaly na něčem dohodnout Michal Zelenka je pragmaticky a přátelsky přiměl, aby hledali řešení u jednacího stolu. Řešení výhodné pro všechny, nejen pro někoho. Díky osobnosti Michala Zelenku se podařilo nalézt kompromisy i ve zdánlivě neřešitelných situacích.

Snažil se z nás udělat dobrými herci na rozhlasovém jevišti, byl vždycky tam, kde byl nejvíc potřeba,“ vzpomíná například Michel Fleischmann, prezident rádií Frekvence 1 a Evropa 2. „Michal byl důležitý nejen díky své odbornosti a schopnostem, ale i díky své toleranci. Byl dobrým katalyzátorem různých názorových proudů uvnitř rozhlasové branže,“ dodal Jiří Hrabák, šéf rádií Impuls a Rockzone.

O vysoké odbornosti Michala Zelenku a respektu všech účastníků k jeho osobě svědčí i fakt, že mnoha rádiím školil obchodní zástupce. I když byla tato rádia navzájem konkurenční, v jeho případě to všichni respektovali. Pro nové obchodníky bylo ctí i výzvou získávat zkušenosti od člověka, který – dle mnohých – rozuměl českému rozhlasovému trhu nejlíp. Cenné rady dával i čtenářům serveru RadioTV, kde publikoval seriál o tom jak úspěšně prodávat reklamu v rádiu. Pro nás byl zároveň neocenitelným zdrojem informací, ale i humoru a dobré nálady.

Michal Zelenka patřil mezi nejvýraznější a nejviditelnější osobnosti českého rozhlasového trhu. Od roku 1992 prakticky nepřetržitě šéfoval Asociaci provozovatelů soukromého vysílání, která sdružuje nejvýznamnější provozovatele rádií v České republice a působí jako významný samoregulační orgán na rozhlasové scéně. Měl za sebou i bohatou kariéru v roli producenta a manažera hudebních hvězd a divadelních souborů. Zastupoval například Karla Černocha, Blue Effect Radima Hladíka, Collegium musicum Mariana Vargy a další umělce. Veřejnost si ho zároveň identifikovala i jako manžela zpěvačky Petry Janů.

Až do konce optimistou

Optimizmus ho neopouštěl ani v posledních týdnech života. Když autor těchto řádků mluvil s Michalem Zelenkou před dvěma týdny, působil plný energie, ostatně jako vždy, když komukoliv zvedl telefon. Zdálo se, že svůj boj se zákeřnou nemocí konečně vyhrál. To, jak se skutečně cítí, věděl jen on sám. Všichni kolem měli zato, že je už v pořádku. I to svědčí o jeho výjimečném charisma, kdy do poslední chvíle vyzařoval to nejlepší ze sebe. Takový byl Michal Zelenka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: