Letní novinky na VKV vysílačích (2. díl)

novinky_vkv_srpenPověstná prázdninová okurková  sezóna se radií a vysílačů až tak nedotýká. Naopak v létě se na vysílačích nejlépe pracuje i rada RRTV bývá na příděly štědrá. V červenci a srpnu bylo broadcasterům uděleno jedenáct nových vysílačů, bezkonkurenčně nejvíce pak stávajícím rockovým projektům… 

Evropa 2 výrazně posílí své pokrytí na Moravě!

Je to už dlouhý čas. V roce 2005 si nechala Evropa 2 úspěšně zkoordinovat čtyři nové frekvence. UHH 95.8, UHB 88.5, FM 95.4 a VS 96.6, aby doplnila místy poněkud chatrné pokrytí Moravy. Novinky se však postupem času octly v licenčních řízeních, ve kterých po boku E-dvojky stanuli většinou jeden až dva její konkurenti. Než stačila RRTV o kmitočtech rozhodnout, Fleishmannovci vše úspěšně zažalovali. Nepočítali ovšem s tím, že všechno v ČR, tak i soudy, se až neskutečně vleče! Vlastně si tím sami na neskutečných 5 let odsunuli jejich rozuzlení, zablokovali příděl. Uděleny byly až nyní, kdy soudění se o ně dosáhlo kýženého konce.

kmitocet_e2
Pokrytí Evropy 2 v srpnu 2010

88.5 MHz/200W  Uherský Brod/ul. Vazová – silo ZZN 205+45m         17e38/49n01
95.4 MHz/180W  Frýdek-Místek/centrum 300+30m                                 18e21/49n41
95.8 MHz/200W  Uherské Hradiště/Staré Město – silo 190+44m         17e25/49n04
96.6 MHZ/200W  Vsetín/Bečevná 431+18m                                                 18e00/49n20

Nejzajímavější z přídělů je bezesporu kmitočet pro Uherské Hradiště, neboť dolní tok řeky Moravy je hustě osídlen, a zásah se tak dotýká 80 000 potenciálních posluchačů. Frekvence 95.8 MHz je koncipována na silo ZZN na ul. Zlechovská ve Starém Městě 190+44m o síle (23dBW) 200W vertical s omezením diagramu na Buchlovské vrchy.

kmitocet_e2_2

Mapka 200W ERP (D=120°) pro: Uherské Hradiště / silo (ZZN 190+44 m)

Blízký uherskobrodský vysílač zve 88.5 MHz a má s blízkou sestrou shodné vysílací parametry (23dBW) 200W vertical i umístění na sile ZZN v ul. Vazová 205+45m. Zásah městského „bubláčku“ je poměrně nízký, spolehlivě pokrývá pouze sedmnáctitisícové město a jeho bezprostřední okolí.

Obecně ze říci, že vysílače umístěné na vysokých zemědělských objektech mají u našich broadcasterů velkou oblibu, především pro vyšší efektivní výšku a poměrně nízký nájem. Daní za klady jsou pak náročnější montáže a nižší životnost vysílače dané především velkou prašností prostředí.

Na frýdecko-místecku bude možné Evropu 2 naladit na vysílacím kmitočtu 95.4 MHz o síle (22.5dBW) 180W. Vysílač s anténou pak budete moci lokalizovat na výškové budově v centru města 300+30m.

Zvolený kmitočet je poměrně čistý a bezproblémově naváže na švy primární 99.3 MHz/10kW z Pradědu a 97.7 MHz/1kW z Ostravy/Hladnova. Zásah opět kolem 80 000 posluchačů. Jediným nepokrytým místem tak na severní Moravě zůstane Třinecko. A je jen otázkou, zdali se posluchači E-dvojky někdy dočkají o  její doplnění, neboť éter je na pomezí tří států a velkými aglomeracemi doslova přecpán!

kmitocet_e2_3Mapka 180W ERP (D) pro: Frýdek-Místek/město 300+30 m

Poslední příděl má zásah 30 000 potenciálních posluchačů a je určen pro valašské město Vsetín a blízké okolí. Stožár Radiokomunikací zde na jižní lokalitě Bečevná 431+18m bude brzy „hostit“ frekvenci 96.6 MHz o vysílacích parametrech (23dBW) 200W vertical.

Nově spuštěné vysílače v srpnu 2010

Ve zkušebním vysílání s oficiálním spuštěním 1. září je 200W kmitočet mladičkého Simike Valigurové, Radia Valašsko v Novém Jičíně. Se shodným umístěním jako Radio Apollo, čili sdruženě vysílajíc na ul. Karla Čapka 291+30m nováček v éteru zásadně navyšuje svůj dosavadní posluchačský zásah, otevírá si vrátka k Ostravsku. K dispozici na to má v šestadvacetitisícovém městě vysílací frekvenci 102.8 MHz/200W s téměř všesměrovou charakteristikou s vertikální polarizací. Mapka zásahu novinky je zde přiložena.

kmitocet_e2_4Mapka 200W ERP (N) pro: Nový Jičín/ul. Karla Čapka 291+30 m

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. Petr Kružík

   Barko, já bych to být tebou nedělal..! Jinak bys BEAT nemusel dostat :)

 1. SETI72

  Dnes jsem si všimnul, že na věžáku na příbramském Rynečku už asi montují vysílač Fajn shitrádia. Tak mám zase depresi :-)

  Vyřvává tu FM shitplus, KISS shitproton a shitRockRadio (dneska hráli zase Landu, brrr…!), a Beat stále nikde…

  Ještě že existují webová rádia a satelit. A moje rocková audiotéka.

  1. Barka

   Jsme na tom stejně. Zatím. Ty časem Beat dostaneš , já ne.

  2. SETI72

   Třeba jo ;-)

   Fajn Rádio dnes začalo vysílat, je slyšet min. 10km daleko. Hnůj hnůj
   Hambááá…
   :-D

 2. Václav Kadlček

  Abys toho sila ještě nelitoval! Vím že ti vadí E2 ale pro mě je to nejlepší stanice z nejhorších co na Brodsku vysílají. ROzčiloval si se, že E2 naladíš z Pradědu, ale tato stanice hrající novou blackpopovou muziku ho používá na Celou Moravu, narozdíl od F1 ČRO1 a IMPULSU, kteří tam mají signál 2x silnější a mají smysl akorát tak na dokrytí okresu Jeseník! Protože u sebe tyto tři naladíš na dalších třech 10 a 100 kw vysílačích, to je zajímavé, to ti nevadí. A jsou moc důležití, protože točí 20 let klikou pár skladeb jako je: Jedna láska je vždy prvá, Final COntdown, I just call to say I love you, show must go on, i want to break free, spí krystýnka, losing my religion, Coloseum pýcha a pád. Jo beru, že někomu to k životu stačí, tobě se třeba i ty skladby líbí, ale kdyby jedna z celoplošek neblokovala jeden ženevský kmitočet, tak Beat bys měl. Kdyby tak, jak se úsporně zachovala E2 při budování celoplošnosti na Moravě, to je jedním položenevským kmitočtem, se zachovaly zbylé tři, mohlo tu znít 10 specializovaných stanic s dobrým dosahem. Tím jsem chtěl říct abys žrouty kmitočtů hledal jinde než u E2. A ještě k tomu silu. Na přílukách nejdříve vysílala E2, letos na jaře se tam rozezněl přišel Beat, stejný osud může potkat silo. Kromě toho, nevysílá ze sila náhodou i rádio Čas? Taky by sis ho odpálil? Ať vím co tu za konzervy zůstane.

 3. Barka

  No, Čas vezmu v poho na 102.7. Už jsem psal stanice , které mě berou místo a patřil
  tam i Žurnál. Jinak ty skladby mě spíš nevadí , to je i u Petrova nebo Času, mě tyto
  stanice nevadí. Ale E2 mě doslova s…. A to proto, že tohoto hnoje je všude kolem
  dost. Řadím to všechno na úroveň Kiss, Hit, Hity. Jinak, Čro já bojkotuji a poslouchám
  jen Leonardo a pár opravdu dobrých věcí, jako jsou hry. Takže pokud vypnou Prahu nebo
  Žurnál, tak mě to určitě vadit nebude. Jenom jedna věc, Beat by nikdy Ženevu nedostal,
  to je pro jiné mocipány.E2 se už rozrostla do obludných rozměrů a už je na Slovensku.
  To si tam tedy nasadili parádu. Beat nepřišel do Zlína jenom tak. Má tak hodně posluchačů. Nevím , co by zíkal tady v prd…, 100 posluchačů. Ale i to by bylo lepší, než E2. Ještě , že začal hrát Rockmax. Ale jsem donucen koupit nový netový
  přehrávač. V tomhle šmejdu se moc hrabat nebudu a kdo je z E2 unesený , nech si
  program archivuje.

 4. Václav Kadlček

  Jsem srozuměn s tím, že E2 patří mezi popová rádia, ale v této kategorii je nejlepší, to neříkám jen já, to je vysoká poslechovost. A skupina poslouchající E2 netoleruje její konkurenty KISS, HIT, FAJN. To není jako u posluchače že mu je jedno jestli poslouchá PETRov nebo Čas, či F1 nebo IMPULS, proto jsou tyhle monstra zbytečná. Proto su jednoznačně pro rozšiřování E2, na kterou se přesunou všichni kdo chcou nový energický pop a druhá celoploška, nějaký Blaníkovský typ pro všechny se zájmem o starší a klidné věci. Ostatním klesne poslechovost, budou muset hrát jinak než popově.
  Nejdřív Beat vůbec na Moravu nechtěl, pak to vypadalo že bude jenom v krajsých moravských městech, teď žádá o Hodonín což už bys teoreticky mohl chytit, a když né tak nevypadá, že by Beat končil s dokrýváním.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .