Kdo může za případné ukončení spolupráce Českého rozhlasu s BBC?

radio_cesko_logo_mikrofonANALÝZA – V rámci pátečního zrušení pozice ředitelky zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hany Hikelové, po kterém byla z rozhlasu pro nadbytečnost propuštěna se jako jeden z možných důvodů zmiňuje i možný konec spolupráce Rádia Česko s českou pobočkou BBC World Service. Rádiu Česko prý hrozí ztráta prostoru na VKV frekvencích BBC. Čí je to ve skutečnosti chyba?

Český rozhlas vysílá na frekvencích, které platí BBC

Než začneme analyzovat míru odpovědnosti jednotlivých managerů Českého rozhlasu, je potřeba si připomenout, že vysílání tohoto média na frekvencích soukromé společnosti patřící do portfolia britské BBC World Service není žádným právem ale spíš privilegiem, které se BBC rozhodla Českému rozhlasu udělit. Když jsem se před rokem ptal paní Hikelové na to, kolik vlastně Český rozhlas za tuto možnost BBC platí, dostal jsem poměrně překvapivou odpověď. Provoz vysílačů i poplatky spojené s licencí platí přímo BBC. Český rozhlas „jen“ dodává svůj program, bez kterého by BBC nemohlo v Česku provozovat vysílací licenci, neboť už samo neprodukuje žádné pořady v češtině.

Podobně nastavené podmínky jsou ale i tak překvapivé. Frekvence BBC totiž pro Český rozhlas představují velice potřebnou komoditu. Bez nich by se počet posluchačů Rádia Česko počítal maximálně v jednotkách tisíc. Díky frekvencím BBC se ale k tomuto vysílání dostanou desítky tisíc posluchačů na běžném VKV přijímači. I proto jsem nechápal, jak může Český rozhlas tuto síť vysílačů využívat aniž by za to svým partnerům z BBC platil. Vždycky jsem předpokládal, že pokud BBC v České republice zůstane, bude to jen v takové míře, aby to nezatížilo rozpočet britského média. Neboť zrušení české redakce BBC před několika lety bylo učiněno právě z finančních důvodů. Platit si ale v České republice síť vysílačů pokrývající krajská města, to je pro tohoto menšinového vysílatele zbytečný luxus.

PSALI JSME: BBC v rámci úsporných opatření může omezit české FM vysílání

CRo - radio cesko - studio - velkeStudio Rádia Česko, foto: Český rozhlas

Spolupráce BBC a Rádia Česko vznikala v nouzi

A tak se nelze divit, že stanice BBC uvažuje nad úplným koncem svého působení v České republice. Nehodlá už dál platit ztrátové FM vysílače, může zde být přítomna díky mnoha jiným dostupným platformám. A v Českém rozhlasu se kvůli tomu pořádá „hon na čarodějnice“. Hana Hikelová prý může za to, že spolupráce BBC a Rádia Česko skončí. Přitom na prvním místě by měla být otázka, jak mohla BBC na pro ni nevýhodné podmínky vůbec přistoupit.

Když se před několika lety rušila česká redakce BBC, vznikl obtížně řešitelný problém. BBC si hodlala své české frekvence ponechat, ale neměla prostředky na produkci programových bloků v češtině. A tak využila programu Rádia Česko, které ačkoliv je jedinou čistě zpravodajskou stanicí na zdejším trhu, prozatím nemůže disponovat vlastními FM vysílači. K tomu by byla nutná změna zákona o Českém rozhlase, jenomže pak by se do FM éteru mohly dostat i jiné prozatím digitální stanice, třeba Rádio Wave. A to nebyla priorita nynějšího ani předchozího generálního ředitele ČRo, ani současné Rozhlasové rady.

NÁZOR: Česká BBC vysílá v zájmu trhu. Pokud skončí, nebude ji čím nahradit

CRo - Radio Cesko - studio2 - velkyStudio Rádia Česko, foto: Český rozhlas

Licence BBC měla skončit letos, provozovatel ji prodloužil

Problém Rádia Česko se podařilo vyřešit právě díky spolupráci s BBC protože tak se jeho program dostal i k posluchačům na FM, a nebylo nutné dělat žádnou změnu zákona. Šlo o standardní smlouvu dvou subjektů – BBC dostala český program, Rádio Česko zas prostor na několika zajímavých frekvencí. Podobná symbióza ale měla trvat nanejvýš několik let – do konce platnosti vysílací licence BBC.

Licence měla původně skončit letos, ale vedení české BBC se rozhodlo požádat o nárokovou kompenzační licenci až do roku 2025. Žádost byla nečekaná, nicméně BBC na ní měla nárok. A tak vysílání Rádia Česko na frekvencích BBC pokračovalo, přičemž britské straně zřejmě přineslo náklady, které není ochotna dále sama hradit.

SOUVISEJÍCÍ INFORMACE: Český rozhlas ruší post ředitelky zpravodajských stanic, Hana Hikelová končí

main_cro_cesko

Rádio Česko v samostatné podobě zřejmě skončí

O možném konci BBC na českém trhu jsme psali poprvé před dvěma týdny. Pokud by se BBC rozhodlo vrátit licenci a zbavit svých českých vysílačů, je to jeho právo. Pokud se Český rozhlas rozhodne, že bude provoz vysílačů platit ze svého rozpočtu, i to je řešení. Nemá ale cenu hledat uvnitř rozhlasu „viníka“ případného konce spolupráce s BBC v situaci, kdy už spolupráce obou stran neměla být dávno aktuální.

Krom toho, Rádio Česko v samostatné podobě zřejmě i tak skončí. Generální ředitel rozhlasu Peter Duhan nemá zájem tento okruh dál rozvíjet a chce z něj učinit základ pro úplně novou stanici mluveného slova. Ta by už tak jako tak vysílala na vlastní celoplošné síti FM frekvencí. Český rozhlas by se tak obešel i bez spolupráce s BBC.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .