Kauza Viva: regulátor neví, zda může rádio samo požádat o odejmutí licence

viva-slovenskoKauza slovenského Rádia Viva, které kdysi vysílalo i v České republice, se nadále komplikuje. Rada pro vysílání postupuje mimořádně opatrně v otázce možného odejmutí licence, i přesto, že o to provozovatel sám požádal. Regulátor sice připouští, že nemůže nutit provozovatele, aby nadále vysílal. I přesto ale nemá jasno v tom, zda mu může licenci odejmout.

Dění kolem Rádia Viva je den za dnem složitější. Vše začalo tím, že regulátor se rozhodl neudělit novou licenci tomuto rádiu a ve výběrovém řízení upřednostnil neznámou firmu Corporate legal, která hodlá provozovat projekt Info rádio. Pak se ale začaly problémy – původní vlastníci Rádia Viva sdruženi ve společnosti Viva Production House napadli toto rozhodnutí a soud jej následně zrušil. Jenomže zástupci dotčené společnosti Corporate Legal napadli i zrušení tohoto rozhodnutí a vše je teď v rukou slovenského Ústavního soudu.

Aby toho nebylo málo, držitel původní licence Rádia Viva sám požádal o zrušení licence, i když její platnost končí už za několik měsíců – letos v prosinci. A regulační rada si s touto situací neví rady. Nemůže rádiu přidělit novou licenci, jelikož musí čekat na rozhodnutí soudu. Nechce ale licenci ani odejmout, jelikož by to znamenalo, že Rádio Viva přestane vysílat. To by následně mohlo poškodit nejen současného provozovatele, ale i každého dalšího vysílatele, který od příštího roku na frekvencích Vivy naváže svým programem.

Regulátor tak bude zkoumat, zda může držitel licence požádat o zrušení licence. Zákon v tomto případě přitom jasně říká, že regulátor licenci zruší, pokud o to držitel sám požádá. Žádné další výjimky neexistují. Pokud by mělo tímto krokem dojít k poškození něčích zájmů, to už není věcí regulátora, nýbrž jde o spor dotčených firem.

V celé kauze je momentálně jediná jistota. Rádio Viva může dle stávající licence vysílat do konce letošního roku. Pokud soudy do té doby nerozhodnou, bude další vysílání na 29 frekvencích stanice ohroženo.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: