Kafkova Proměna se po téměř 50 letech dostává na CD

Sestava 1

RECENZE – Řehoř Samsa, obchodní cestující. Není třeba více dodávat a každému se vybaví stěžejní dílo Franze Kafky Proměna. Rozhlasovou nahrávku z roku 1967 přináší posluchačům vydavatelství Radioservis. V hlavních rolích se představí herecká esa.

Franz Kafka je autorem řady kratších prozaických děl, Proměna je bezesporu jedno z nejsilnějších děl tohoto autora. Není proto divu, že v roce 1967 vznikla v Československém rozhlase pod režijní a dramaturgickou taktovkou Josefa Henkeho audio nahrávka tohoto díla. Novinku vydává Radioservis na CD nosiči. O scénickou hudbu, která provází posluchače přes celých sedmdesát minut, složil Marek Kopelent.

Děj je asi většině čtenářů znám asi ze základní, či spíše asi střední školy. Přesto stručně nastiňme. „Když se Gregor Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz.“ Ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová uvádí: „Probudit se tíhou myšlenek, kdy přesně víme, co nás čeká, je tupý úder. Každodennost povinností, práce, kterou musíme, ale nechceme, i když bez ní nemůžeme žít. Vstát, odejít, dělat přesně to a přesně tam, za tolik a pro toho. Nechci. Ale mám své drahé a ti mě potřebují, potřebují mé peníze a já se pro ně obětuji. Rád, či nerad, musím. Jsem dobře vychován a nechci je zklamat a vím, co se má, a také já potřebuji jejich lásku. Ale už nemůžu. Nikam nejdu. Nikdy.“ Takhle nějak si představuje pohnutky, které vedly Franze Kafku k sepsání povídky proměna.

Režisér Henke obsadil před téměř 50 lety do hlavních rolí velmi zvučná jména. Celou povídkou provází hlas Jiřího Adamíra v roli vypravěče. Hlavní postavu Řehoře Samsy ztvárnil Petr Haničinec. Miloš Nedbal a Libuše Havelková byli obsazeni do role rodičů. Dále uslyšíte Františka Filipovského (prokurista) či Karolínu Slunéčkovou (posluhovačka).

Aktuální novinka navazuje na další dvě zpracovaná díla Franze Kafky, Proces je četbou z úst Jiřího Ornest, Zámek pak představí zeměměřiče K. jako Vladimíra Dlouhého. Novinka zachovává podstatu díla a vdechuje jí nový rozměr. Zajisté i tato nahrávka z porfolia Radioservisu potěší nejen ty školou povinné. Vybídnout k zamyšlení může totiž i  řadu dalších.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .