Jarní REPORT 2018: Porota ocenila zejména příspěvky z regionů

Sdružení pro rozhlasovou tvorbu zahájilo v uplynulém týdnu přehlídku rozhlasové tvorby. Tradiční Jarní REPORT, který představil to nejlepší mezi kratšími zpravodajsko-publicistickými příspěvky a rozsáhlejšími publicistickými pořady, už zná své vítěze.

Vítězové I. kategorie Jarního REPORTu 2018, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Vítězové I. kategorie Jarního REPORTu 2018 – zleva Jan Herget, Lukáš Milota, Filip Titlbach, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Rozhlasová soutěž REPORT 2018 minulou středu a čtvrtek přivítala na půdě Českého rozhlasu tvůrce nejzajímavějších zpravodajských a publicistických útvarů. Podívejme se blíže na oceněné tvůrce.

I. kategorie: Žehlení ledu, zdící robot i Ježíškova vnoučata

Za uplynulý rok zaznělo na vlnách Českého rozhlasu řada zaznamenání-hodných zpravodajských a publicistických příspěvků do deseti minut. Ve středu za účasti tvůrců a příznivců se poslouchalo 15 nejlepších. Zpětně jsme se mohli ohlédnout za tím, jak se žehlí led s hokejovým rolbařem, jak funguje zdící robot a jak Ježíškovo vnouče putovalo s řízkem a bábovkou.

Vítězem se stal Lukáš Milota (ČRo Plzeň) a jeho příspěvek „Záhadné ruce na plzeňské katedrále“, zároveň obdržel cenu Z. Boučka za originalitu. Ve své reportáži se vypravil do plzeňské katedrály, u jejíhož boku to vypadá, jako by někdo zpod katedrály vylézal a chtěl ji nadzvednout.

Druhé místo si odnesl Jan Herget a díl „ARO“ z cyklu „Zázraky medicíny“. Reportáž zachytila práci lékařů z Fakultní nemocnice Motol. Posluchači se díky ní stali svědky záchrany života pacienta, jehož na urgentní příjem přivezou po pádu do kolejiště metra.

Bronzová příčka byla přisouzena Filipu Titlbachovi, který pátral po nedávno nalezených záznamech politických procesech s Rudolfem Slánským. Březnová reportáž pátrala po tom, jak se mohly zachovat pásky z politického procesu a nikdo o nich téměř 64 let nevěděl.

Vítězové II. kategorie Jarního REPORTu 2018 - zleva Martin Knitl, Mária Pfeiferová, Dagmar Misařová, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Vítězové II. kategorie Jarního REPORTu 2018 – zleva Martin Knitl, Mária Pfeiferová, Dagmar Misařová, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

II. kategorie: Přítomné zaujala cesta za papežem

Publicistické pořady v rozsahu do 60 minut mezi sebou svedly boj minulý čtvrtek. Do soutěže se mohly přihlásit reportáže, pásma, publicistické dokumenty, rozhovory a jiné útvary.

Mária Pfeiferová a „Cesta za papežem“ se stala vítězkou II, kategorie Jarního REPORTu 2018, Redaktorka Českého rozhlasu České Budějovice sledovala pouť třiaosmdesátileté seniorce, která zaslala své přání do projektu Českého rozhlasu s názvem „Ježíškova vnoučata“. Paní Jarmila Vrzáčková si přála osobně se potkat s hlavou katolické církve.

Martin Knitl přihlásil do soutěže pořad „Sudetské děti“, který připravil pro ČRo Ostrava. Ten sledoval příběhy opuštěných dětí, které skončily na pokraji války v opavském ústavu Marianum. Téměř celý svůj život strávily tyto děti mezi řádovými sestrami a dětmi s psychickým postižením. Osudy dvou posledních takto žijících „sudetských dětí“ zmapoval právě autor tohoto pořadu.

Stupně vítězů uzavírá Dagmar MisařováPro koně kopytník, kostival slepici, čemeřici vepři. Autorka sledovala léčivou sílu a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska. Premiéru měl dokument loni v listopadu, vysílán byl v rámci pořadu Folklor žije pro Český rozhlas Dvojka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .