Analogové rádio a digitální rádío, jaké jsou rozdíly?

Řada posluchačů a příznivců rozhlasového vysílání se nás ptá, jaké jsou praktické rozdíly mezi analogovým a digitálním rádiem. Základní rozdíl je v samotném přijímači, ale z pohledu běžného posluchače mnoho rozdílů nepoznáte.shutter-mixazni-pult

Oblíbenou stanici na FM naladíte dle rozsahu 87,5-108,0

U analogového FM rádia je situace poměrně jednoduchá. Vaši oblíbenou stanici navolíte podle frekvence v rozsahu 87,5-108,0 MHz. V každém regionu má každá stanice určitou frekvenci. Ta se liší podle jednotlivých oblastí, jelikož dosah každé frekvence je omezený.

U digitálního vysílání neladíte jednotlivé stanice podle frekvencí, ale podle sítí, tedy digitálních rozhlasových multiplexů. Každý multiplex působí v určité oblasti na přidělené frekvenci a obsahuje několik stanic. Na jedné frekvenci tedy může vedle sebe vysílat například i 10 různých rozhlasových programů. Díky tomu se do éteru vejde několikanásobně více rádií, než je tomu u analogového FM vysílání.

Množství přenášených informací je nesrovnatelné

Další rozdíl spočívá v množství přenášených informací. U analogového rádia máte prostřednictvím systému RDS k dispozici název stanice a doplňkové textové informace, případně data týkající se dopravní situace. V digitálním vysílání můžete mít i obrazovou složku – informaci o právě hrané skladbě může doplnit například grafický vizuál obalu hudebního nosiče. U sportovních přenosů mohou být k dispozici statistické údaje, u náročnějších žánrů i jiné textové nebo obrazové informace.

Možnosti digitálního rádia jsou závislé i od funkcionality zakoupeného digitálního přijímače. Levnější přijímače bez grafického displeje vám zobrazí jen omezená textová data. Pokud chcete využít pokročilejší funkce, vyžádá si to investici do dražšího přijímače s obrazovkou. Pokročilejší funkce jsou ale k dispozici pouze u některých stanic.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Čistě digitální rádia v České republice

České rozhlasové stanice ke svému působení využívají především FM pásmo, jelikož to je u posluchačů nejrozšířenější. I tak ale můžete narazit na několik čistě digitálních stanic, které na FM nenaladíte.

....
Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .