Jak to bylo s koordinací ostravského kmitočtu 99,9 MHz?

vysilac-obecne-167Vyhledávání volných rozhlasových kmitočtů v českém éteru je snahou prakticky každé existující rozhlasové stanice. Pokud potřebujete zlepšit svůj dosah, nebo proniknout do zcela nového regionu, můžete si nechat vyhledat volný kmitočet a požádat příslušné orgány o koordinaci. Posléze můžete daný kmitočet získat přímo jako dokrývač, nebo se účastnit licenčního řízení. O každou volnou frekvenci probíhá na trhu standardní konkurenční boj.

Ostravský kmitočet pokryje přes 338 tisíc obyvatel

Nejinak tomu bylo i v případě ostravského kmitočtu 99,9 MHz, který v řádném licenčním řízení získalo Rádio Čas Rock. Díky vyzářenému výkonu 100 W z lokality Ostrava – Vítkovická jej bude moci naladit 338 553 obyvatel. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání vyhodnotila příchod rockového formátu do Ostravy jako nejpřínosnější.

Je pravdou, že Rádio Čas Rock už je i dnes v Ostravě slyšet minimálně z jednoho kmitočtu, konkrétně 89,5 MHz z lokality Třinec – Godula. Příjem ale zřejmě není v takové kvalitě, jak by si provozovatel představoval. Přidělení nového kmitočtu přímo pro Ostravu tak výrazně zlepší příjem této stanice v metropoli Moravskoslezského kraje.

Na druhou stranu, i když jste v některém městě či regionu slyšet, nebrání vám to podat žádost o novou frekvenci, například z konkurenčních důvodů. K podobným situacím dochází na českém trhu poměrně často, kdy existující stanice žádají o kmitočty, které ani tak moc nepotřebují – jen aby je nezískala konkurence.

Dvě společnosti našly stejný kmitočet – nezávisle na sobě

Nejasnosti v případě ostravské frekvence 99,9 MHz tak panovaly pouze kolem toho, kdo volný kmitočet našel a nechal zkoordinovat. O tomto kmitočtu rozhodovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání poprvé už v prosinci roku 2011. Podle tehdejších informací si kmitočet nechala zkoordinovat společnost Max Loyd, která provozuje pražské Dance radio. Tuto informaci ale rozporoval výkonný ředitel Rádia Čas Roman Jeřábek, který nás informoval, že o koordinaci téhož kmitočtu žádala i společnost JUKE BOX, která je provozovatelem Rádia Čas i jeho rockové mutace Čas Rock.

Bližší zkoumání ukázalo, že kmitočet 99,9 MHz nezávisle na sobě koordinovali dva provozovatelé – Max Loyd pro program Dance Radio i společnost JUKE BOX pro Radio Čas Rock. Každý podal svou žádost v jiném čase. Kdo byl první, nemusí být jasné. Faktem ale je, že stejné vyhledávání kmitočtu si může zadat nezávisle na sobě jakýkoliv provozovatel, a může se v podobných podmínkách dopracovat ke stejnému výsledku.

Jak by v takovém případě měl postupovat regulátor? Ten na každou bonitní frekvenci vyhlašuje standardní licenční řízení, v němž může uspět pouze jediný žadatel. Přednostní koordinace kmitočtu by neměla mít na průběh řízení žádný vliv. Regulátor posuzuje jiné podmínky včetně konkrétního programového přínosu rozhlasové stanice, která o předmětný kmitočet žádá.

PSALI JSME: RRTV vyřešila pět licenčních řízení

Studio Radio NajIlustrační foto – archiv RadioTV

Na Slovensku se frekvence přidělují téměř výhradně tomu, kdo je koordinoval

Zajímavá situace ohledně přidělování rozhlasových kmitočtů je na sousedním Slovensku. Tam už přibližně 18 let funguje gentlemanská dohoda všech provozovatelů, že nebudou žádat o frekvence, které si nechal vyhledat někdo jiný. V praxi to znamená, že pokud si na Slovensku nějaký kmitočet najdete, ve veřejné soutěži jste prakticky jediným žadatelem.

Tuto nepsanou dohodu rozhlasových stanic respektuje i regulátor. Ten mnohdy přiděluje existující i volné frekvence podle jistého, právně nijak nedefinovaného morálního nároku. Pokud tedy na nějaké frekvenci dlouhodobě vysíláte, máte na ni nárok, i když vám končí standardní osmiletá licence. Členové slovenské Rady dokonce na veřejných slyšeních verbálně kárají ty účastníky, pokud se účastní veřejné soutěže o frekvenci, kterou využívá někdo jiný. Jde sice o absurdní přístup regulátora, ale ten je ve slovenských podmínkách všeobecně respektován.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Ivo Rottenberg

    Na nalezený kmitočet není nárok. Je sviňárna od toho, kdo kmitočet koordinuje, že nikomu neřekne, že o tutéž koordinaci je zažádáno a dokonce zkoordinováno. Je také pravda, že na kmitočet nemá automaticky nárok, kdo zadal koordinaci. Zkoordinovaný kmitočet dostane RRTV na stříbrném podnose a může ho dát úplně jinému žadateli. Slovenská metoda se mi nelíbí, protože umění najít a nechat zkoordinovat kmitočet není zárukou solidnosti žadatele. Kmitočet je jen technický prostředek, nikoliv program a provoz rádia.

    1. juko

      Slovenská metoda není úplně špatná, je ale absurdní, jak se k tomu všemu staví regulátor. Když vám končí platnost licence na fakticky celoplošnou síť, je absurdní, aby se o ni ve veřejné soutěži ucházela pouze ta společnost, která ji aktuálně využívá. Minimálně v tomto případě jsou „morální nároky“ více než sporné a nemají žádnou oporu v zákoně.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .