Rádio Impuls koordinuje nové kmitočty jako protitah vůči Rádiu Dálnice

rrtv_010_retrospektiva

MAPKY POKRYTÍ UVNITŘ – Každých 14 dní pro vás pravidelně mapujeme výsledky zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Po včerejší analýze posledního zasedání vám nabízíme ještě detailnější pohled, informace a zejména mapky s aktuálním pokrytím Radia Beat, Country Radia a Radia Bonton. Přinášíme rovněž informace k Rádiu Dobrý den v Mladé Boleslavi.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nedávno udělila už 41. kmitočet pro Radio Beat, „classic-rockové“ vysílání se tak dostává prakticky na celé území Čech a značnou část Moravy a Slezska. RRTV navíc na svých posledních zasedáních začala uplatňovat nové hodnocení, metodika rozhodující o bonitě dané frekvence už byla aplikována v praxi.

Radio Beat dostalo Vyškov. Kmitočty Coutry a Valašska v licenčku

Čtyřicátý první vysílač obdrželo classic rockové Radio Beat. Je jím 200W kmitočet 91.1 MHz ve Vyškově na kótě Manerov 370+36m. Lokálně se Beat sdruží a využije vybudovaného zázemí sesterského Kiss Hády vysílajícího pro oblast při pramenech řeky Hané na kmitočtu 104.1 MHz. Jde ve své podstatě o vázaný kmitočet s vysílačem Brno/Kohoutovice 91.0 MHz/500W.

Z AKTUÁLNÍHO ZASEDÁNÍ: Radio Dyje mírně upraví název, bude patřit pod Rádio Čas

Jiná situace však nastala u zkoordinovaných kmitočtů ve velkých městech. Nová metodika se citelně dotýká expanze Country Radia. Zde konkrétně u města Děčín (zásah 57500 lidí), a Radia Valašsko s životně důležitou koordinací pro domácí krajské město Zlín (zásah 95000 obyvatel). Ani jedno z těchto rádií nemohlo získat kmitočet přímo neboť vše co je zásahem nad 50000 posluchačů bude dle rozhodnutí RRTV nově spadat do licenčních řízení! Lépe zdůvodněná rozhodnutí o přídělech, včetně jejich bonity-nebonity má za cíl vyhnuti se soudním přím z formálních důvodů. Přímo ukázkovým příkladem je udělení více jak 20 nově nebonitních kmitočtů Radiu Dálnice.

rrtv_radiobeat_mapa4-2011Aktuální mapa pokrytí Radia Beat (duben 2011). Zdroj: DXRadio.cz/jidxc.

Pokud je nyní rozhodujícím faktorem bonita nebo nebonita kmitočtu podle počtu obyvatel pokrytých signálem, může to vést ke koordinaci značné části „nebonitních“ kmitočtů s cílem proniknout do regionu bez licenčního řízení. Broadcasteři mohou volit tuto metodu i přesto, že budou muset fakticky použít víc frekvencí pro pokrytí oblasti, která má přes 50 tisíc obyvatel. To může způsobit další přehlcení éteru poměrně zbytečnými nízkovýkonnými vysílači.

DALŠÍ INFORMACE ZE ZASEDÁNÍ: RRTV: Další transformační licence

Do chystaného licenčního řízení spadají tyto 2 kmitočty s následujícími parametry:
Děčín / ul. Slovanská 55 (SPŠ) 190+30m – 87.6 MHz/200W 14e11/50n46
Zlín / ul. Šedesátá (komín) 211+100m – 94.3 MHz/200W 17e39/49n14

rrtv_countryradio_mapa6-2011Aktuální mapa pokrytí Country Radia (červen 2011). Zdroj: DXRadio.cz/jidxc.

Impuls si hraje na „déjedničce“ na Radio Dálnice!

Velké obavy z chystaného spuštění některých kmitočtů Radia Dálnice na „déjedničce“ projevilo Radio Impuls! Neexistence silného vysílacího kmitočtu Impulsu na vysílači Votice, kterým zde namísto celoplošek vládne multiregionální Evropa 2 a Blaník.

SOUVISEJÍCÍ: RRTV: Vysílače s malým rozsahem pro Dálnici

Téměř jisté je zarušení pražského vysílače 96.6 MHz od dvou nízkovýkonovek Rádia Dálnice – konkrétně vysílačů Divišov 96.4 MHz/50W a Loket 96.4 MHz/50W. Radio Impuls se tak rozhodlo v problémových lokalitách kordinovat nové frekvence. Nechalo si vyměřit rovnou tři nízkovýkonové frekvence, kterými hodlá elimitovat možnost zarušení svého signálu od zatím nevysílajícího Radia Dálnice. Zůstává otázkou, jak se zachovají mnozí broadcasteři, kteří se právě kvůli možnému rušení od Radia Dálnice rozhodli s RRTV soudit.

Nové příděly Radia Impuls zvou:
Sázava/Ostředek (D1-34km) 490+30m – 106.8 MHz/25W 14e50/49n50
Vlašim/Psáře-LukOil (D1-45km) 404+30m – 90.1 MHz/50W 14e57/49n47
Vlašim/Střechov VDF (D1-52km) 388+30m – 107.9 MHz/25W 15e01/49n45

Další čtyři znovuudělené vysílací frekvence pro Dálnici

Desáté zasedání RRTV znamenalo pro Radio Dálnice opětovné přidělení dalších čtyř vysílacích kmitočtů podél dálnice D1.

Devět Křížů 94.2 MHz/50 W (vysíláním zásobeno 4 tisíce obyvatel) 16e17/49n16
Divišov 96.4 MHz/50 W (vysíláním zásobeno 4 tisíce obyvatel) 14e55/49n48
Drysice 88.6 MHz/50 W (vysíláním zásobeno 23 tisíce obyvatel) 17e04/49n20
Hvězdonice 107.8 MHz/50 W (vysíláním zásobeno 6 tisíc obyvatel) 14e48/49n52

Radio Bonton rozšíří signál do jihočeských Strakonic

Jeden ze dvou menších hráčů mediálního domu Lagardere potvrzuje své expanzivní ambice. Radio Bonton z původně 14 podaných koordinací má ve hře přibližně jednu třetinu. RRTV uděluje Radiu Bonton 100-wattovou frekvenci 100.4 MHz ve Strakonicích. Umístění vysílače na příhradovém stožáru O2 na severní městské kótě Šibeník 503+53m slibuje zásah přibližně 33000 potenciálních posluchačů. Místně předpokládám sdružení se Bontonu do anténního systému FPG – http://www.fpg.cz/ Kiss JC/BEAT.

rrtv_bonton_mapa2011Aktuální mapa pokrytí Radia Bonton. Zdroj: DXRadio.cz/jidxc.

V Mladé Boleslavi se možná přece jen ozve Radio Dobrý den

Kmitočtů provázejících silné soudní pře známe hned několik. Nejznámějším je téměř už desetiletí vleklý spor o benešovskou frekvenci 89.3 MHz/5kW z Kozmic 522+32. Na Mladoboleslavsku tento osud postihuje významně slabší frekvenci 103.5 MHz o síle 200W ERP z kóty Bradlec 306+24m. Od března 2008 běží „šuškanda“ o mladoboleslavské koordinaci subjektu MB Radio.

Všechny složky koordinace jsou úspěšně dotaženy k cíli, kmitočet je zkoordinován. Následně RRTV vyhlašuje licenční řízení a v květnu 2009 uděluje frekvenci libereckému Radiu Dobrý den. Probíhá test, v reálu chvilkové vysílání na 103.5 MHz. Souběžně běží žaloba od MB Radia, která je po čase úspěšná, a ruší tak staré rozhodnutí rady RRTV. Nové licenční řízení a doplnění žádostí dává MB Radiu naději na získání kýženého kmitočtu. Avšak RRTV rozhoduje bez překvapení absolutně shodně a znovu uděluje kmitočet Radiu Dobrý den. Hra u soudu tedy bude zřejmě pokračovat protože konkurenti Rádia Dobrý den se určitě ozvou.

rrtv_mlada_boleslav

Autor článku:

Komentáře (35)

 1. Jose

  Koukám, že projektem Dálnice se doopravdy odstartovalo zasírání FM ve velkém
  a v podstatě už je nyní jedno, jak to s ní dopadne, protože lavinu už spustila.
  Všichni pojedou po obrovském množství nebonitních kmitočtů.
  Výborně. Děkujeme RRTV, odejděte.
  Co se týče MB Radia a kmitočtu, který jim byl ukraden…
  DD se asi inspirovalo RCL. Protože, když může předseda Ksč ukrást jednomu DJ celé rádio
  a není za to potrestán a vesele si krádaže užívá do dnešních dnů.
  Tak, co by nemohl syn agenta StB, žadatel o vstup do Ksč a poslanec ODS
  někde ukrást nějaký kmitočet že ? Životní pouť DD, byť zatím velmi krátkou,
  provází skandál za skandálem. Už jeho příprava vzniku je v libereckém tisku komentována tak,
  že si ODS zřizuje v LBC svoji vlastní stranickou vysílačku…
  Už zcela nečekané přidělení frekvence 93,3 kdy RRTV dává přednost
  jakémusi naivnímu projektu před zavedenou a známou stanicí Bonton, páchne korupcí,
  tlačenou a podvodem… Pak získávání prostředků a jakémsi tunelování fondů nebo archívů či pozemků knihovny, už si nepamatuji přesně, v čemž byli namočeni.
  Dalším průserem pak bylo bez výběrového řízení velmi záhadné
  získání výhradního práva, jen pro ně, kdy jen oni mohli podávat informace a zprávy
  z Mistrovství světa v klasické lyžování, které se konalo v LBC. A nikdo jiný.
  Jen oni a Český rozhlas. A nyní už expanze dál. Když už si takhle vesele žijem, můžem,
  co chcem a nikdo s námi nezatočí, to co by jsme si nešlohli nějaký ten kmitočet,
  nějakým blbým mladoboleslavákům, že jo ?
  Osobně držím MB Radiu palce a doufám, že bude proti mafii DD, bojovat, co to půjde.

 2. Václav Kadlček

  Přikláním se k názoru, že bonita do budoucna bude příčinou nízkovýkonových „rušáků“
  Považuji za nesmysl výrok, že Zlín je životně důležitý pro rádio Valašsko, nebo že je domácí. Doby, kdy zde mělo rádio Zlín mopolol jsou ty tam, v současné době je situace opačná a trh je zde přesycen hlavně těmi, jejichž zlínské dipóly vysílají signály akorát tak mimozemšťanům(když už to pozemšťany(Zlíňáky) nebaví). Že by se posluchači identifikovali s místním názvem, na už to se dneska nehraje. Kdo tomu nevěří, nechť se ráčí podívat na čísla poslechovosti. Že posluchači zde nechcou amatéry z svědčí rádio JIH(má tu třetí rok dokrývač) a poslechost poklesla pod 10 tisíc, FAJN(též třetím rokem dokrávač)- já se FAJNU divím, že se jim chtělo kvůli 3 tisíc posluchačům dávat tři antény do zlínského kraje. V jejich případě bych využil že jsou Media Bohemia, podíval se na tabulku poslechovosti a zjistí že HELAX je zde žádán a tudíž by se vyplatil vysílat místo toho FAJNU. Čím dřív to udělají, tím líp. Ostatně FAJNu se snad kromě Ústí n/L a možná ještě Prahy nedaří nikde.
  Takže poslední sjezdy rrtv považuji za úspěšné, 94,3(Zlín) je ještě šance třeba pro COUNTRY, nebo snad každý kdo se přihlásí nabídne svým vysíláním víc než Meziříčské blekotání v podobě rádia Valašsko. Tohle rádio dělá tomutu názvu akorát ostudu a poškozuje ho, protože po jejich lživém sloganu „Valaši jsme vaši“ následuje akorát následuje zahraniční pop! místo třeba folklóru v podobě cimbálky a místích skupin.
  Dále je šance u Josého, že se odvrátí hrozba Blaníku a usměje se štěstí na COUNTRY. Není špatná představa mít vedle sebe BEAT 107,8 a Country 107,4, kterému by Blaník posloužil zkoordinovanou frekvencí, když rádiu Country háže rrtv klacky pod nohy.
  Ani není tak od věci, že by muselo RUBI obhájit svůj nepovedený pokus o taneční energetický pokus, jehož skladby stejně dělají dojem, že jsem na E2, pro nejbonitnější kmitočet (Brno 96,4/200W), což je výzva pro profíky(další šance pro country, nebo někoho z Prahy(Rádio 1,aby se i na Moravě vědělo, co znamená slovo rádio)

  …Anebo bonitu zavedl Pařízek, aby mohl na bonitní kmitočty dát svoje rádia(Brno 96,4/200W-Pařízku, no kurňa nekup to pro dálnici)…

  1. Jose

   No, ono by se dalo říci, že oni to vlastně používali vždy. Jenže skrytě. Tedy takto. Tady šlo o 3 způsoby. První byl ten, že ČTÚ uvolnilo nějaký kmitočet a RRTV na něj vypsala výběrové řízení, přihlásilo se třeba 15 uchazečů a jeden z nich ho obdržel. Pak byl druhý, kdy rádio si našlo nějaký kmitočet a v naprosté většině případů ho obdrželo, pokud ho schválil ČTÚ. Když ho ČTÚ neschválil, tak se ten kmitočet nesmí používat a nepoužívá k vůli třeba letecké dopravě, do teď. Ale pokud prošel přes ČTÚ, tak ho RRTV té stanici tak v 90% případů bez řečí dala. No a pak byly případy, kdy RRTV si z nějakých důvodů usmyslela, že ho té stanici nedá a pak byla ze zákona povinna na něj asi do 3 měsíců vypsat výběrové řízení. Takže tohle se dělo stejně. Jen ne takto otevřeně. Respektive bylo fuk zda je bonitní nebo nebonitní. Takže se stanice dostávaly běžně k velice bonitním kmitočtům, které si prostě našly a byly jim přiklepnuty rovnou, přímo. A někdy zase se svedly boje, respektive výběrová řízení o kmitočty, které bonitní nebyly. Takže ono to skrytě fungovalo taky. Na víc aby to RRTV zdůvodnila, proč to té, či oné nedala rovnou, tak si vždy vymyslala nějakou totální kravinu, z čehož potom vždy bylo pozdvižení posluchačů na internetu a to nejvíce na tom to serveru. Takhle jsou z obliga a zametli si pod svým stolem. Jen nevím jestli od teď fakt platí. Když je nebonitní, vždy na 100%, okamžitě dáme, pokud ho povolí ČTÚ. A když bonitní, vždy nedáme a bude vždy výběrové řízení. Na víc nikdo neví, co je přesně bonitní a co nebonitní a samozřejmě bude docházet zase k manipulaci s počtem obyvatel, kdy jedna strana bude tvrdit, že bonitní je a druhá, že nebonitní není. První, co se stalo bylo, že posílal RRTV dotaz, co je a co není bonitní a aby to pořádně vysvětlili i p.Zelenka, předseda Asociace provozovatelů rozhlasového vysílání v ČR. Tato informace je zde někde napsaná. Radní si prostě zametli u sebe, změnili podmínky a je fakt, že pokud budou takto fungovat, nikdo je pak nemůže napadat. Prostě nebonitní dají. Bonitní nedají. Takže jako by tomu dali po 20 letech, když je vše lukrativní rozdáno, konečně jakýsi řád. Na druhou stranu, ale to bude mít ten efekt, který tady zmínili už minimálně 3 čtenáři, tohoto serveru, že prostě stanice začnou zcela úmyslně vyhledávat nebonitní kmitočty, kde budou vědět, že je dostanou rovnou. No a tak Pařízek otevřel pandořinu skříňku a už zasrané FM, zaserou tak, že se už ono, již nyní težko a obtížně použitelné nebude dát používat už vůbec. Tedy, když pojedeš autem, nebudeš už vědět, po kolika kilimetrech ti na frekvenci naskočí to nebo ono rádio nebo kolikrát ti za pár kilometrů některé zmizí, zatím byl hodně poškozen a prakticky znemožněn dálkový příjem, nyní to bude ještě horší. Na druhou stranu lze i provést úvahu, zda když úplně zaserou a zneschopní FM, tak zda konečně nedojde k alternativním způsobům příjmu, tedy konečně k masovějšímu vstupu rozhlasových stanic, které prostě budou chtít mít jistotu, že je posluchač slyší a to právě je, do jiných způsobů příjmu, tedy zejména do DVB-S a do DAB/DAB+ v L-Bandu a III.Bandu. Takže uvidíme, co to přinese. Ale, že bude neuvěřitelně zasráno FM a kupa hnoje několikanásobně navýšena, to je více, nežli jasné a jednoznačné.

  2. Jose

   Na víc, funguje to pár dnů a už teď v tom mám zmatek…
   Mohl by tady někdo uveřejnit nebo sepsat přesný seznam kmitočtů:
   A) Které byly koordinovány, jsou bonitní a byly neuděleny
   a MUSÍ TEDY NA NĚ BÝT VYPSÁNO VÝBÉROVÉ ŘÍZENÍ.
   B) Seznam kmitočtů o které v této chvili probíhají nějaké soudní pře…

   Například mne překvapilo, že ještě stále běží ta aféra,
   radio zlodějů DD versus MB Radio.
   A překvapuje mne, že zde byla zmínka o Benešovu a Sázavě, protože to jsem myslel, že už je po letech definitivně vyřešené a čekám, kdy tam Sázava zahájí vysílání.
   A když na to přijde, tak seznam kde může a kde nemůže vysílat Pařízek s dálnicí mi také není znám. Tedy, co má blokováno a co nemá blokováno. A o dalším případu snad už nevím. Jo možná ještě to Country rádio v Brně, to už se vyřešilo ty Kohoutovice nebo se to stále řeší ?
   Prostě SEZNAM těch, kde budou výběrovky…
   A SEZNAM těch, co jsou u soudu by neškodil…
   Zbytek pak už je normální:
   A) buď vysílá
   B) nebo čeká na zahájení vysílání
   c) nebo čeká na přidělení či nepřidělení

   Ale seznam těch pozdržených, tedy údajně bonitních
   a těch u soudu by mne fakt zajímal…

  3. Václav Kadlček

   Zajímalo by mě JOSE v čem programově by bylo lepší MB radio oproti DD(kromě toho, že DD je mafie). Jinak vlastně udělování licencí těmto amatérům je stejné zasírání éteru jako nebonitními kmitočty.

  4. Jose

   Programově nejspíše vůbec v ničem, tedy pro posluchače by nebylo přínos ani jedno ani druhé. I když možná by šlo říci, že alespoň MB je z Mladé Boleslavi, kdež to DD přivandrovalci z Liberce. Na druhou stranu oni tam regionální mají, čili stále ještě žije a existuje a vysílá Rádio Jizera. A k nám naopak přilezla z Mladé Boleslavi Délta, tedy dnes už Kiss Délta, když vstoupila do rodiny rádií Kiss. To ostatně měla v úmyslu i Jizera, ale RRTV se tehdy postavila proti tomu a nedovolila to, ale už nevím z jakého důvodu a je to snad jediný případ takového pokusu o sloučení, kdy ho zatrhla a byla proti RRTV. No přínos pro posluchače by to tedy asi nebyl zcela žádný, ale snad by tedy šlo říci, že je to tedy dejme tomu místní. No, ale tam jde o princip, že oni si to koordinovali a DD to ukradl. Jinak jistě, okradl jen amater, amatera, samozřejmě. A máš pravdu nadat to ani jednomu. To je také můj názor. Ale zase na druhou stranu několik takovýhle amaterů přijemně překvapilo… Nejvíce asi GAMA RADIO, ale i SAMSON, ovšem to už je amater, neamater, když za sebou mají slavnou Karolínu no anebo Ethno rádio a to je totéž, když za sebou mají slavného Limonádového Joa. Takže snad to GAMA jde uvést jako neznámé amaterské a přitom velmi přijemné překvapení a přínos. A dnes už samozřejmě jméno. No u DD samozřejmě vadí prostě to jejich propojení s ODS, to je prostzě velice nepřijemné… Nedávno byla aféra, že nějaká rádia z rodiny rádií od Media Bohemia zcela otevřeně hrála za ČSSD. No bylo to ostře napadnuté a probrané…No já vím prostě o třech. Proglas evidentně kope za KDÚ-ČSL, netové rádio Futura patří KSČM a DD kope a hraje za ODS. Tak u toho Proglasu ještě dobře, tak Křesťanská demokratická strana se sloučila s ODS a nic takového už tady nemají, co by jim mohlo vyhovovat, nežli tu KDÚ-ČSL, tak dobře, no dejme tomu… Futura komančů někde na netu… To je zase docela neškodné… Ovšem to, že ODS měla tu drzost a zřídila si v Liberci vlastní rozhlasovou stanici DD na FM, tak to mi doopravdy osobně dost vadí, přesto, že zase jinak toho proti ODS tolik nemám a několikrát jsem je volil… Ale jsou prostě některé věci, které z ODS vážně nesnáším…např. agenta KGB Klause…normalizátorku z rady ČRo Jaklovou…a prostě stranickou vysílačku DD…

  5. Václav Kadlček

   Takže MB by bylo jen takovým útokem proti DD. Jinak osobně rozlišuju ZAČÍNAJÍCÍ(dobré) stanice a AMATÉRY. Není to totéž. V tom prvním případě se vědělo před spuštěním co budou vysílat, tedy GAMA rock, ETHNO World music a SAMSON folk a rada dobře rozhodla, že mohou vysílat. V případě AMATÉRŮ šlo o sliby: JIHLAVA že bude hrát místní skupiny a folk, ale to rrtv nemohla dopředu vědět, že to rádio nedodrží, čili teď by šlo stanici napomenout, že nedodržuje licenční podmínky, nebo licenci sebrat. Čili tito amatéři dobře ví, že by kmitočet nezískali pod záminkou regionality(protože regionální stanice už tam existujou) proto zkouší naslibovat hory doly a skončí to hudebním blivajzem.

  6. Jose

   Jakým útokem proboha ? Vždyť je to přece přesně opačně. Amaterské MB si našlo někde nějakou frekvenci a chtělo začít něco vysílat, třeba kraviny, to je jedno, ale chtěli si to vyzkoušet a jít do toho. A přišli lupiči, mafiani a grázlové z DD a ten kmitočet jim přidrzle vyfoukli. Takže prostě samozřejmě jim ho zabavit a vrátit ho MB i když to žádný přínos mít nebude, ale to nemá ani DD. Ovšem nemůžou se jim přeci trpět takovéto krádeže, jen proto, že jsou chráněnci ODS ?

  7. Václav Kadlček

   No tak když né útok tak použiju slovo z nadpisu protitah, nebo na truc přidělit to MB radiu, ale né kvůli jeho programu.

  8. Jose

   Ale vždyť to říkáš opačně. Ten kmitočet si našlo MB RADIO a RRTV to na truc zašmelila DD. Čili DD udělal protitah. DD to získal neprávem. DD to ukradl. Prostě patřilo to a patří MB. To, že to RRTV zašmelila DD je druhá věc. No a samozřejmě to nezašmelila DD k vůli programu, protože samozřejmě znečně otřesný program DD není lepším nežli by byl program MB. Ale DD je protěžováné oDS, protože je to jejich vysílačka a tak dostal DD i 93,3 v LBC i když 99 lidí za 100 a kdokoli, kdo používá mozek, tak by to samozřejmě udělalit Bontonu. Tedy pokud samozřejmě není ODS patřičně stimulován tedy nějak vydírán tedy něco se na něj neví nebo stimulován nějakými finančními zisky, či dalšími a dalšími možnými odměnami. Což je ovšem, nedokazatelné. Pak ještě dostl DD frekvence od RRTV v Jablonci a Frýdlantě a snad i v Turnově. Ale proti těm nic nemám. Tam to v žádném rozporu s ničím nebylo a není. Jen je s podivením ta v LBC, kterou prostě měl dostat BONTON a potom tam v MB, kterou prostě ukradli MB Radiu.

  9. Jose

   No a mimo to, že MB Radio chce samozřejmě zpět svůj ukradený kmitočet, tak se tedy mluví ještě o Benošovu. Ale já jsem myslel, tedy žil jsem v domnění, že Benešov je už na dobro a v pohodě po x letech vyřešený. Tedy, že to už přidělili p.Pýchovi, ten na něj má platnou licenci a má tam spustit vysílání RADIA SÁZAVA, takže netuším, co se zase kde posralo a kdo ho zase žaloval a proč a co se zase děje, protože to už jsem si fakt myslel, že je ukončené a že SÁZAVA, které to patří to konečně získala a dude tam a začne tam vysílat. No a BRNO, tak šlo o to, že oni to nedali CONTRY RADIO, ale zašmelili to nějaké zcela nepodstatné firmě ani neznám jméno toho rádia a těch lidí. A CR se ozvalo a tak to těm lidem zase sebrali a čeká se až to dají CR. Tedy měli by jim to dát. No a pak je ta Dálnice. A to vím, že něco žalovalo Lagardere, ale nevím zda jen Lagardere nebo i někteří další a který kmitočet přesně, které rádio žalovalo a co v tom se bude dít dál.
   No a o více problémech nevím. Ještě měla ta Evropa 2, ale to už je vyřené.

  10. Václav Kadlček

   Já to bral tak, že je ještě možnost že by v Boleslavi mohlo být něco jiného než DD nebo MB. Jinak jsem se díval na kmitočty na fmscan a podle jejich logiky to vypadá, že 98,1 bylo přidělené COUNTRY, tak že by ho ta neznámá firma zažalovala? I kdyby ne, tak Pařízkova bonita by ho stejně podržela. Jinak bonitní by podle mě mělo být všechno. A ještě k příjmu Country z Chebu- parametry stejné, takže by ho něco rušilo? Ještě jsem na tom FMSCANu viděl, že je volné Ústí n/L(101,2) a Liberec(103,3).

  11. Jose

   Tak omyl. Není pravda, že proti ostním frekvencím DD nic nemám. Mám. Právě jsem podnikl jakési lovení něčím, někde, kde obvykle nelovím a zjistil jsem, až teď, co se to nemilého stalo. 99,7 chodilo ze Zeleného pruhu RADIO BONTON. Už nechodí, jsou tam narvaný na 99,7 zrůdy DD z Jablonce nad Nisou. Tak to nechápu, jak mohla vůbec RRTV tuto rušičku povolit a jak mohli tak to, toto udělit ? Nechápu ? Opravdu ne ! Zrůdy DD si asi dali jako svůj programový cíl zničit stanici LAGARDERE – BONTON. Tak napřed zcela nepřiměřeně dostali frekvecni 93,3, kterou chtěl Bonton, pak získali další 106,1 a jsou i na 99,7 čímž zrušili příjem stanice BONTON z Prahy! Takže oni zde řvou již z 3 míst, zatím, co BONTON, již nelze zachytit. Výborné. To nám to tedy RRTV opravdu vede skvěle. Takže o další pražskou stanici méně a vpřed estébáci a překabátění komouští zloději. Skvělé.

  1. Jose

   Stanoviště je stejné, polarizace je stejná, výkon je stejný. Čistě teoreticky by tomu mohlo být i obráceně. Např. anténa, co jsem používal já, tak i když brala celé spektrum, tak zcela největší zisk měla kolem 100MHz, zatím co na obě strany, k oběma koncům pásma, tedy směrem k Evropě 2 někde třeba k 88,1 a zase i na druhou stranu, směrem k druhému konci k Beatu 107,8 to klesalo. Nejlépe brala prostě kolem té stovky. Takže když by byla použita, nejspíše by běželo CR s 98,5 a neběžel Beat se 106,6… Ovšem, co to způsobuje u tebe, to opravdu nevím… Třeba to chytáš na něco, co se chová přesně opačně, na koncích to bere lépe a uprostřed to bere hůře, jsou takové antény… To by jsi musel vidět diagram Tvé antény a diagram Tvého přijímače a pro které místo v pásmu to máš vlastně optimalizované, ale v každém případě to nechytá na každém kmitočtu stejně…

  2. Ivo Rottenberg

   Není to náhodou příjmovými podmínkami a dobou (denní)? Mimochodem, někteří provozovatelé šetří, takže občas vysílají nižším výkonem!!!

  3. Ivo Rottenberg

   Nejsem rání ptáče, to jen Radio TV má „zpoždění“. Nyní je 7:58

  4. Jose

   Asi mají ještě zimní čas, když to ještě nějakou chvilku vydrží, tak to ani nemusí měnit…

  5. violista

   Nemám José anténu, chytám to na originální kus-drát od HiFi věže :-D Tuner je ve věži Sony.

  6. Jose

   No jestli to nermá ani vstup na anténu pro FM / CCIR a jen z toho visí kus drátu, tak to žádná velká kvalita nebude, tak potom se nediv, že nic nechytíš….

  7. violista

   Ale jo, má to jakýsi konektor …. ale anténu na FM teda nemám. Už jsem řešil antény na DVB-T, kam bych měl dát tu na FM? No leda na půdu. Taky nevím jakou anténu … ty dipoly jsou pěkně na prd protože jsou vždy jen na jednu polarizaci. Na rádio bych potřeboval spíš nějakej všesměr a obě polarizace.

  8. Václav Kadlček

   S nějakou složitou anténou zkušenosti nemám a nemyslím si že by v dnešním zahlceném pásmu dělala zázraky, že by chytila něco co tam nikdo nenaladí, tak aby to mělo kvalitu, která se dá ještě poslouchat, nebo že by to odfiltrovalo místní stanici. U jednoho rádia mám vyvedený kruhový dipól, je to sice všesměr ale nevhodný pro vertikální polarizaci, ale v praxi to neznamená že by ignoroval verikální vysílače ba naopak má lepší příjem než origiální anténa na tuneru. Hodně to závisí na poloze v domě, proto najít si místo, kde to jde nejlíp a tam ten drát umístit a k tumeru ho přivést koaxiálem. Nebo pokud nemám jinou možnost, stejných výsledků jsem dosáhl když jsem drát i u tuneru dobře napolohoval. V tvém případě znamená, když z toho vysílače ladíš jednu stanici, tak logicky by měl i druhou. Pravděpodobně to bude sousední frekvence rušit, proto zkus najít u sebe místo, kde to bude hrát.

  9. Václav Kadlček

   Od poloviny minulého příspěvku mluvím o tom že nemusíš mít ani dipól stačí drát. Důležité je, aby měl 1,5 metru, ne kratší.

  10. Jose

   Sice mám na chatě lepší, ale neboť se mi nedaří zjistit zda se ten model v ČR ještě vyrábí a prodává a je bohužel možné, že již ne, tak pak bych šel v tom případě zcela jednoznačně na tuto, co si koupil p.Polák z Digi Zone od Kuby, tedy tu Kathrein ABH 01 viz. dosti infa k tomu na DZ. Nebo se zeptejte p. Ivo Rottenberga, ten ví myslím o anténách první, poslední, tedy hodně… Zda je ještě v prodeji to, co se dělalo za ČSSR pro dálkový příjem CCIR.

  11. Jose

   Koukám, koukám a našel jsem jen, cituji: ,,…Yagiho antény pak mají zpravidla 4 prvky (nepočítaje aktivní dipól) a zisk nepřekračující 8 dB. Přidáváním dalších prvků sice zisk roste, ale nijak výrazně (známá osmiprvková „Yagina“ z Kovoplastu Chlumec vykazuje 9 dBd). Pro dálkový příjem v amatérských podmínkách patří k nejlepším Yagiho antény s prostorovým uspořádáním pasivních prvků UKS 14 a UKS 18. Vyráběly se v zahraničí a mnoho uživatelů si je odtamtud individuálně dovezlo. Jedná se o skutečná monstra – téměř 4 m dlouhá a 1,3 m vysoká. Konstrukci antény tvoří trojice nad sebou upevněných zářičů, číslo v označení udává celkový počet prvků. Zisk dosahuje 11 dB na 100 MHz….“
   Konec citace. To moje má tuším 4,5m ale chytal jsem s tím v Praze Rakousko, Bavorsko, NDR, co jsem chtěl. Tak ona by asi ta, co má p.Polák stačila. Nevím jestli by se dalka sehnat ještě ta 8 prvková od toho Kovoplastu Chlumec. Ta by byla samozřejmě lepší.

  1. Jose

   No,jo, člověče… Tak to jsi mne fakt potěšil…Oni ještě něco vyrábí… zkopnu sem celou tu tabulku…

   S 010 FM II FM II 87-108 1 0 0 80o 360o 2,2
   S 030 FM II FM II 87-108 3 5 14 68o 110o 3,3
   S 050 FM II FM II 87-108 5 7 14 58o 80o 4,8
   070 GBL Super FM II 88-104 7 7,6-9,7 20 59o-49o 78o-56o 4

   No a jasně je z toho už vidět, že ten ,,pětiprvek“ s tou ,,kačenkou“ srovnatelný není. Ta je prostě lepší. Ten Supersonic, je samozřejmě lepší a je to zřejmě inovace té klasiky, toho ,,osmiprvku“, ale nechápu proč má omezenější rozsah, tedy jen 88-104Mhz. To znamená např. na Beat z Vratislavic na 107,8 je to nepoužitelné. Ovšem zisk při vertikálu 9,7 to už je fakt slušné, ale při horizontálu 7,6…Hm…Tak to ta ,,kačena“ má 7, tak to už zase tedy nic moc a skoro žádný rozdíl…

 3. Barka

  Ono to nad 104 jede také dobře. Dokonce to někdo z profíků měřil a dopadlo to
  dobře a pokud to má alespoň průměrně citlivý tuner, tak jede stopro. Důležité je
  najít místo a mě to trvalo dva roky a přitom jsem dvě antény ůplně oddělal , protože jsou dost křehké, ale nelituji, poslouchat peníze nejde.

 4. Václav Kadlček

  Pěknou neděli, zajímalo by mě jaké rozměry má KATHREIN, ta vypadá přijatelněji a jestli s ní má někdo zkušenosti a popř cena, kde by se dala sehnat. Dále jestli by mohl uvést Barka co se svojí(předpokládám sedmiprvek) přijal, okolik to zlepšilo kvalitu na nějakém standartím tuneru, který má vstup na koaxiál.

  1. Václav Kadlček

   No a jak to tak kolem sebe pozuruju, hodně lidí se těchto typů zbavují. Teď jsem scválně vykoukl ven a tento typ antény ze sousedních střech zmizel, asi s nástupem digitalízace, škoda nevím kdy je to zbytečné dávat za to litr, když se to vyhazuje ve velkém.

  2. Václav Kadlček

   Jo a ještě Barko, když jsi našel to místo pro tu anténu, jestli jsi zkoušel v tom samém místě bez antény třeba jen na drát, jaký v tom byl rozdíl?

  3. Jose

   Já jsem jí měl napřed na komíně, ale musela dolů, jak vítr chvěl s těmi jemnými prvky, tak to dělalo efekt pochodujících vojáků na mostě a ten komín by to shodilo. Takže jsem hledal místo a šla na studnu, ta voda měla dokonce pozitivní vliv, což je také pravidlo. Prostě trochu zvláštní umístění, ale nad studní byl příjem nejlepší. Takže byl stožár přišroubován na studnu. Rozdíl byl v tom, že šlo zcela čistě absolutně bez šumu Bavorsko, Rakousko, NDR a když byly dobré podmínky, tak asi 2x do roka Švýcarsko. Na teleskopickou prutovou anténu šlo ze zmíněného pouze Bavorsko a to se šumem, čili bylo použitelné jen Mono. S tou osmiprvkovou anténou šlo vše čistě stereo bez šumu. Čili efekt to má jako kráva. Jako každá pořádná anténa. No tak lidem to dneska chodí z netu apod. Já bydlím v bytě už asi 20 let a tady je to nepoužitelné, tak říkám, že dálkový příjem je v podstatě v riti a používám jen přenosné přijímače s vlatními teleskopickými anténami. Ale na chatě mám ještě tuner a tam skončila, je tam v zemi zapíchnutá trubka a na ní je přidělaná a alespoń to chytí něco z Prahy. I když ten hřeben to nepustí a Country rádio chodí jen když jsou příznivé podmínky. No poslech Bavorska i Rakouska mi víceméně odpadl. Tedy respektive ono to chodí ze satelitu a chodí to z internetu, takže tyhle potřeby už nejsou. Na víc tady byla revoluce, takže teoreticky by některé stanice mohly hrát slušně a tahle potřeba těhle monster víceméně odpadá. Spíše nastoupila potřeba nějak umravnit RRTV aby sem k nám taky laskavě občas dala něco solidního. No ale samozřejmě pokud bych byl v situaci, že bych chtěl něco vzdálenější chytit, tak to je prostě ideální a kvalitní prostředek, který to umí a dovede. No jak jsem říkal koupil si tu ,,kačenu“ redaktor ze serveru Digi Zone, má tam o ní povídaní ve svém bloku…

  4. Václav Kadlček

   Dík José za poznatky, takže „kačenka“ je na digizone.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .