I negativní reklama se počítá. V Lagardere si to uvědomují

evropa2logoSkandály na titulních stránkách bulvárních novin. To jsou počiny dvou rádií mediální skupiny Lagardere, které nyní zaměstnávají novináře. Nejprve Jiří Pomeje zachraňoval ve vysílání Frekvence 1 život posluchači, pak Leoš Mareš vysílal ranní šou Evropy 2 opilý. Jde opravdu o náhody, nebo si v Lagardere oblíbili negativní ale účinnou reklamu?

Pomeje zaujal empatii a lidskostí…

O tom, že Jiří Pomeje může být zajímavým marketingovým tahákem Frekvence 1, jsme psali v analýze minulého týdne. Nicméně v bulvárních médiích zarezonoval i další moment z jeho prvního vysílání. Pomeje zachraňoval život posluchači, který pomýšlel na sebevraždu. Celý vstup byl velice emotivní a novopečený moderátor se u toho rozbrečel. Řada bulvárních médií začala řešit, zda byl vstup předem domluvený. Fakt, že by se něco podobného skutečně událo již při prvním nočním vysílání Jiřího Pomeje, byl totiž krajně nepravděpodobný, ne však nemožný. Zda šlo o autentický nebo sehraný vstup není v tuto chvíli důležité. Frekvence 1 měla zajištěnou dokonalou publicitu už jen tím, že Pomejeho vůbec angažovala. Emotivním vstupem se ale podařilo již tak dobrou PR ještě znásobit.

DALŠÍ INFORMACE: Projeví se Jiří Pomeje jako marketingový tahák Frekvence 1?

pomeje-f1-velky

V krátké době ale nastala další událost, která zaplnila titulní stránky bulvárních novin. Nejznámější český moderátor Leoš Mareš vysílal v pátek opilý. Jeho kolega Patrik Hezucký dokonce vysílání po prvním vstupu opustil, a dokonce zvažuje výpověď. Další úžasné téma pro bulvár, které může rezonovat ještě několik dnů. A přiživuje to i samotné vedení Evropy 2, které Mareše neudělilo Marešovi exemplární trest. Programový ředitel Petr Vladyka dokonce prohlásil, že se mu Mareš nezdál být opilý, jen se prostě pohádal se svým studiovým kolegou. Každý, kdo si poslech úryvky z pátečního ranního vysílání Evropy 2 ale musel mít jasno. A především, jasno má samotný bulvár, který o celém incidentu referuje.

Leoš Mareš zaujal v roli opilého burana

Mareš neváhal použít ve vysílání několik sprostých slov. Krutě pomluvil svého kolegu a po incidentu projevil pouze minimální pokoru. A reakce ze strany vedení skupiny Lagardere? Zatím téměř žádná. Pokud by se totéž stalo komukoliv jinému a nejen na Evropě 2, zřejmě by následoval okamžitý vyhazov, nebo alespoň pozastavení činnosti. Opačný scénář je možný jen v případě, že celý incident je součástí plánované PR kampaně. A nebo je Mareš tak ceněnou osobností, že si jednoduše může dovolit cokoliv.

O Leoši Marešovi lze říct, že má talent. Jde o jednoho z nejvytíženějších moderátorů, a pro každé médium, kde působil, jde o ikonu. Jenže v posledních letech se z ikony stává problém. Marešova hvězda upadá a z kdysi talentovaného moderátora se stal průměr žijící jen ze své značky. Pro bulvár už nejsou zajímavé jeho kdysi kvalitní výkony, nýbrž dlouhodobé skandály. Rozpad rodiny v přímém přenosu, trapný humor v Česko Slovenské SuperStar a nejnověji i opilecká eskapáda přímo ve vysílání. Těžko říct, zda to je jeho domovskému rádiu ke prospěchu.

mares-foto-600Leoš Mareš, foto: Lagardere Active Radio International / Evropa 2

Pokud skupina Lagardere svého elitního moderátora nepotrestá, nepřímo tím dá najevo, že je na něm natolik závislá, že si to vlastně nemůže dovolit. Na druhé straně, pokud bychom chtěli chladně kalkulovat, tak právě tento postoj jí může přinést další publicitu v budoucnu. Mareš bude ještě pod větším drobnohledem bulváru a negativní PR vůči Evropě 2 a Frekvenci 1 může pokračovat. Pokud bereme v potaz, že i negativní reklama se počítá, pak může Mareš i nadále Evropu 2 propagovat. Jde jen o to, zda to není zbytečně drahá reklama, která by mohla dlouhodobě fungující značku poškodit.

Autor článku:

Komentáře (29)

 1. Václav Kadlček

  Ještě dneska v noci jsem si myslel, že to byl jeden z mnoha žertíků, že šlo o nahranou páteční šou a že dnes chlapci tuhle boudu vysvětlí, ale to vyvrátily Leošovy pokusy o omluvu. Vždycky jsem měl namysli, že ranní šou nebude donekonečna a Patrik už taky není nejmladší. Díky vám, a náhodě, že jste vysílali zrovna v době, kdy jsem byl na základní i střední škole, byly i rána příjemnou součástí dne.
  V F1 může mít nástup POmeje dlouhodobý kladný dopad na poslechovost, V E2 se zvedne krátkodobě ale do budoucna po odchodu Leoše klesne a kdoví na jakou kapacitu šou čeká.

  1. tomasturecek

   Škoda že všichni poctivý, zodpovědní, klidní a inteligentně zábavní moderátoři z rádií odchází ( Karel Rychlý, Jiří Petrovič, Jitka Asterová > to byli Esa.
   Ale i tak myslím, že jich ještě pár je, moderátor by mněl být zkušený, mněl by umět inteligentně i zábavně bavit, informovat, být aktuální. Mě je 17 let, a E2 jsem si za celej svůj život nikdy nepustil. Hnusná hudba, pro 13-leté fracky, žádné zprávy, jedna písnička za druhou… Nechápu jak to někdo může poslouchat, to není rádio, ale play – list písniček, které jedou za sebou. Škoda že v Českých rádiích je tolik málo Country muziky, to mě mrzí… ale zodpovědné, slušně bavící se tady ještě najít dá ( Impuls, F1, Radiožurnál… ) :-)
   Zdraví Tomáš.

  2. Václav Kadlček

   Ahoj Tome. Tak právě ty moderátoři, které si jmenoval mě vždycky od rádia odradili. Jejich projevy s nuceným smíchem typu: „to máme dneska krásně, chi chi, je 7.45 chi, chi, odpoledne bude pršet cha cha“. I kdybych chtěl nemůžu označit za inteligentní, to je opravdu slovo, které si použil opačně. Každý může mít své hodnoty, ale jestli chci něco inteligentního tak Český rozhlas, BEAT, a pro opatrnost další neuvádím. Nějaká rubrika blondýna na F1 jenom vyzývá, aby na konci Kraus, nebo kdo to tam blekotá dodal: „tři dva jedna teď: smějte se“(on tam myslím nakonci zazní nahraný smích) Vůbec celý ten slovní obal F1 působí zastydlou pubertou, ale i takoví posluchači se najdou. Je v podstatě pravda, že E2 spočívá v tom, že tam mluví jazykem mladých, ale kromě toho mě tento humor promyšlenější. Na F1 sice mluví starší, což by se mylně mohlo zdát jako záruka inteligence, ale opak je pravdou. TO když bych srovnal naše rozhlasové giganty, tedy F1 a IMPULS, tak Impulsovo IQ bude o něco vyšší, ale stále oba budou hluboko pod delfínama.
   Trefil si přesně, když mi bylo těch 13, tak i když jsem se od útlého mládí vyznačoval originalitou, nešel jsem s davem, byl jsem outsiderem, tak ale každou volnou chvilku jsem hltal E2 ve 14ti. Potom se čímdálvíce objevovaly takovéty skladby, jak jsou naplánované každé 3 hodiny a styl se měnil od trance k Rnb. Ale od těch 14 let jsem nebyl tak stabilním a dlouhým posluchačem a ladím od ničeho k ničemu. Gratuluji těm posluchačům, kteří jsou zamilováni do své stanice, tak jako jsem to cítil v těch 14.
   Přímo jsem tu nikdy věk neuváděl, ale mám 22, abych nebyl nejmladší, ale ty jsi odvážný. V tvých 17 ti jsem revoltoval k alternativě, útočistěm bylo rakouské FM4 a E2 jsem si nevšímal. Teď má E2 u mě malý comeback, občas při tom ladění pár minut na ní zůstanu. Absenci zpráv vidím jako účinný boj s konkurencí. Co se tak bavím s lidma, tak rádio si zapínají a vylaďují aby hrálo hudbu. Nevim jak ty, ale já víc od lidí slyším o tom, že poslouchají ten a ten žánr, tu a tu skupinu, ale ne že poslouchají moderátory. Stovka lidí mi dokáže dlouze povídat o hudbě, ale 10 z nich ví o Marešovi, a potom na co jsou ti všichni ostatní moderátoři? Ti v podstatě na komerčních rádiích mají za úkol uchlácholit posluchače před nemalou dávkou reklamy. E2 se postupně vyprofilovala tak, že je jedna velká pařba. Při tomhle stylu je důležité aby to tam všechno odsýpalo, a nejdůležitější se co nejrychleji vypořádat v celou. I když měla E2 ještě zprávy, tak vyhrávala a i tak jsem se v nejkratším čase dověděl zprávy obohacené ne žádným nekvalitními telefonáty, jak je na ČRO, ale čistě zvukově od zpravodajů z celé republiky. A E2 šla ještě dál a zprávy zrušila. Ty si můžeš kvalitní vychutnat na ČRo, jiní posluchači chcou prostě hudbu, proto není přítomnost zpráv mírou kvality rádia. Právě zprávy se přesunuly hlavně na internet a málo které rádio si to uvědomuje, ale i kdyby, tak ho brzdí ke zrušení zpráv jeho licenční podmínky.
   Dobrou noc přeje Vašek.

  3. tomasturecek

   Zdravím Tě, Vašku :-)
   Děkuju za hwzkou odpověď – máš v ní samo sebou veskrz pravdu.
   Já to beru třeba zase tak, že jsem mněl možnost být několikrát ve studiu F1 ( S Petrem Vágnerem, Jitkou Asterovou, Karlem Rychlým… ) a když jsemm viděl, co všechno musí udělat pro to, aby odvysílali do éteru jednak mluvené slovo a písničky, tak mě to nadchlo, neuvěřitelně moc. F1 jsem začal poslouchat v dubnu 2008, poslouchal jsem ji skoro 24 hodin denně, doma, na Mp3, v autě… prostě všude, kde se dalo,… loni v červenci mě naštvalo jednak že mají nové podkresy a jingly ( které se vůbec nehodí ) starší byli daleko lepší, propracovanější ( jen můj názor ) no a taky změna produkčního ředitele a hudebního dramaturga > což znamená že se hrají částečně úplně jiné písničky ( smíchané ze všeho možné od 60 let až do dneška ) dřív na F1 hrávaly osmdesátky, devadesátky… to se mi líbilo. Když odešla letos i Jitka Asterová, kterou jsem mněl ze všech nejvíce rád, řekl jsem si že to rádio pro mě už nemá takovou hodnotu… už tam nezůstal nikdo kdo by mě nadchl a pobavil…. Od roku 2008 se F1 změnila od takových 70-80%…nezůstal kámen na kameni.
   K Impulsu – myslím že se stačí podívat na jejich Webovku, a názor změníte > protože to co jde slyšet sice připadá být inteligentní, ale to co dělají moderátoři ve studiu, je hrozné. Navíc od 22 hodiny ve studiu nikdo není, zprávy mají dopředu nahrané….
   …o to víc se mi líbí Čro 1 – tam jsou zprávy 24 hodin denně online a mají Živé Noční vysílání ( podle toho si dokonce myslím, proč tak učinili na F1 – aby si zvýšili poslechovost )…
   No nic, stejně si myslím že celková kvalita těch rádií klesá.
   Zdraví a hezký den přeje Tomáš.

  4. Václav Kadlček

   Taky děkuju za tvůj názor Tome. A jestli jsi byl přímo ve studiu, tak to bych taky bral a bylo by mi jedno, že to není moje oblíbené rádio. F1 jsem sice neposlouchal, ale chápal jsem její přínos někde do roku 2006, kdy hrála ještě trochu zahraničního oldies. Pak přišel tuším Mirek Škoda, absolvent nechvalně proslavené univerzity T. Bati, posunulo se zaměření na mladší muziku, přibylo více národních písní, takže je to jako kdybysi udělal z nějakého lokálního rádia typu ZLín, Contact, JIH celoplošku, možná by to bylo ještě lepší.
   No a co se týče znělek, tak jejich modernizovanizace, čili je to zase variace na ty jingly co tam byly, jenom mě to přijde, že to zjednodušujou, až z toho bude jednou dlouhý tón, nikdy mě to nezaujalo a dělají to všechna média. Třeba Radio 1 nebo i ten Contact mají znělky od začátku stejné a přesto stále stabilní poslechovost. Takže modernizování znělek je falešné nalákání posluchačů. Tak jak se říká, že dobrý výrobek nepotřebuje reklamu, tak to platí s těmi rádii.
   To je jasná zpráva že IMPULS F1 se snaží slále důkladnějí oslovovat masy, což je na úkor kvality. Nosným pilířem v prvenství Impulsu jsou jedině v dopravní zprávy. Slyšel jsem že prostřednictvím Impulsu, jak řidiči navrhovali policajtům, jak mají řídit v Praze dopravu za kalamity, aby to jelo, a ti policajti jim i odpověděli.

  5. tomasturecek

   Taky moc děkuju :)
   Tvůj názor je opět pravdivý, souhlasím s ním na 100%.
   Když F1 měnila svoje webové stránky ( za poslední 3 roky nejméně 6-krát, tak jednou k tomu Mirek Škoda prohlásil na úkor té změny, že „Co dlouho stojí, v hovnech se brodí“ – to byla narážka na Impuls, kterému webovky vydržely od roku 2007 až do říjnu 2010 – což je dost dlouhá doba. Vím, že na F1 mění znělky pravděpodobně kžadé 3 roky ( 2002 – 2004, 2004 – únor 2007, a 2007 – červenec 2010 ).
   Teď ještě hodně velká otázka, jaké rádio denně poslouchat… přikláním se asi k Čro 1 – v mém případě. A u Tebe? :)
   Tom.

 2. Václav Kadlček

  Jenomže Evropa 2 je rozdíl od nějakého lokálního kočkopsa. E2 není proto, aby tam moderátoři mleli nějaké klišé a měli naplánované každé slovo. E2 sama má ve sloganu: „nejsme normální rádio“. Takže i moderátorští opilci jsou tam možní, čili pátek 7.1. tam byl normálním dnem, jenom se z toho dělá aféra, analogicky jak na F1 s Pomejema. Ale ta v případě E2 je naškodu, protože, E2 nebyla doteĎ drbárna, ale moderní zábava.

  1. Dibow

   Pravda, E2 rozhodně neni normální radiio. Je to totiž radio slušně řečeno nenormální, lidově řečeno pitomý.
   A poslouchat vožralecký žvásty pana Mareše, jak uráží svýho kolegu je moderní zábava? No tak to pardon…
   A co víc – jeden z Marešovo šéfů se k tomu vyjádří ve smyslu, že Mareš nalitej nebyl, generálnímu řediteli E2 to přišlo „zábavný“ – tak to potom nevim, kdo je tady „kočkopes“…

  2. Dibow

   Dodatek: Právě E2 a Fajn Radio sou podle mě v současnosti typickejma příkladama radií, kde „moderátoři“ během vstupů omýlaj donekonečna jenom název stanice a její slogan. Kdysi sem počítal, kolikrát Lenka Vodná během cca. PŮLMINUTOVÝHO vstupu řekla buď „maXXimum muziky“ nebo „Evropa 2“, a došel sem k naprosto děsivý a odstrašující číslovce 8…
   Vyjímkou sou snad jedině Mareš s Hezuckým, a pak Libor Bouček, jinak je to na E2 ale samej šašek…

 3. Leosz¤ [ICQ:222542598]

  Opilí moderátoři v „mladých“ rádiích nejsou nijak neobvyklí. Příležitostně (např. Silvestr) moderátoři popijí třeba na Kiss JČ, kde mají jakésy pařby v přímém přenosu. A to ani nemluvím o ostravském rádiu Helax…

  Jenže zásadní rozdíl je v tom, že na těchto rádiích nikdo nikoho neuráží, nepředvádí takovéto hulvácké arogantní výlevy.. spíše naopak.

  Mareš jen dokázal naplno, že je arogantní hulvát. Ještě že jsou u nás jiní, lepší moderátoři, kteří nejsou tak vyprázdnění, ale naopak čerství a nezkažení. A rádia, která jsou daleko uvolněnější, než Evropa 2, s bohatším playlistem, zajímavějším programem…

  V tomhle skláním před Romanem Andělem, protože z jihočeského Kissu udělal naprosto vzorové „živočišné“ a přitom zcela profesionální rádio.

  1. Dibow

   Já už přes rok poslouchám Expres, ke svojí naprostý spokojenosti…

 4. gringoAD

  Evropu 2 uz chvili neposloucham. Jejich stale opakovani stejnych pisnicek po cely den je naprosto hruzostrasne. A to, co si dovoluje Maresovo individum, to je naprosto nepredstavitelny. Misto aby se Evropa 2 zabyvala hledanim nekoho novyho, co Ranni sou nekam posune, tak budou Maresovi odpoustet ozralecke kecy a vystupy. Tohle neni PR, ani pozitivni, ani negativni. Tohle neni nic jinyho nez to, ze se E2 boji o Marese prijit. V tomto boji nevyhrava posluchac, ale penize z reklam za vysokou poslechovost. A lidi jsou navic tak blby, ze tohle poslouchaji dal a bavi se.

  1. SETI72

   E2 jsem ladil od začátku co vysílali, do roku asi tak 1996. Potom to už bylo úplně k ho…

   Kdybych byl v součastnosti nucen poslouchat tuhle sra*ku celý den, spáchám radši harakiri. A myslím to upřímně.

 5. Václav Kadlček

  Dibow- ano, na standartních rádiích se řeší obligátní věci typu počasí a co je dneska za den, to se podívám z okna, ne pouštím rádio. Kdyžto na E2 v ranní šou to dokážou rozvinout a bavit se takovým stylem, jako mladí, což svědčí o dobré profilaci rádia, za co tady bojujem, nebo snad chcete aby na všech rádiích měli předepsanou řeč? Pro někoho bohužel, ale zábava se nezastavila jen u V a W nebo Cimrmana, kteří by na to měli patent.
  Já jsem E2 v mládí žil, ranní šou mě opravdu bavila a když jsem si v těch 13 ti letech náhodou pustil třeba rádio JIH, tak i v té době mě na tom JIHU přišli trapní, jak se to snažili napodobit, stejně tak na KISS HÁdech, nějaký Borek. Prostě když na někoho udělá šou na E2 dojem už veškeré snažení jinde to napodobit je ke škodě. Nebo i když jsem v podstatě do teĎ zastánce ranní šou na E2, tak na HEY trapné napodobeniny mě ruší, tam chci mít klid. Ani si nechci přestavovat nějakou ranní šou na Beatu, prostě ta si má bydlet na E2 a je tam, hodí se k sobě, takže v čem máte lidi problém? Jiné rádio, jiný mrav, jiné ranní vysílání, každý si vybere podle nálady a nemusí nikdo nikoho moralizovat. Btw. Máme tady rockové rádia? Máme a je to moc dobře, že si z tuctu popových můžeme vybrat rockové a zase ho vypnout. JE LEPŠÍ TU ALTERNATIVU MÍT, NEŽ NEMÍT. Stejně tak je to s tou zábavou. Máme desítky nudných rádií, pak klasickou zábavu na Čro Regionech a Čro 2 Praha a moderní zábavu na E2. Jestli někoho E2 baví, tak aŤ mu to nekazí ten, kdo těmto žertům nerozumí. To, že si to touto kauzou pokazili, to je druhá věc.

  Barka- ano nenáročný posluchač E2, ale náročnější než posluchač Zlína, KIssu.

  1. Dibow

   Václave – ano, taky razim názor, že Ranní Show na E2 tu byla první, svým způsobem je to v našich končinách originální. Taky dovedu ocenit, že Mareš s Hezuckým mluví, jak jim zobáky narostly; tak, jak se mluví na ulici.
   Věřte tomu nebo ne, ale já E2 taky poslouchal a humor V a W nebo Cimrmana mi vůůůůbec, ale skutečně vůůůůbec nic neříká, ale stanice typu E2 prostě nejsou na celej život – ty se omrzí, už jenom z důvodu brutálně vysoký rotace skladeb ve vysílání. Co mě ale dovede skutečně nadzvednout ze židle, je to, když SUPER-MEGA-COOL lidem – jak píše Kulisara – typu právě pana Mareše, všechno prominuto. Tohle udělat kdokoliv jinej, letí na minutu. Nechápu, jak se Mareše může někdo zastávat. Měl by si vzít delší oddych a pořádně si vyčistit hlavu. Třeba by to zase byl starej dobrej Leoš Mareš…

 6. kulisara

  Taky se krááásně ukazuje jistá skutečnost, která je v analýze uvedena. SUPER-MEGA-COOL moderátor Mareš. Nad něho není, je to zkrátka náš samozvaný moderátorský bůh…
  On si toho vědom,tak proč by se nechoval jaxe chová??? Těží z toho,že na začátku své kariéry opravu byl tím moderátorským „esem“. Dneska – děs a běs,jenže – značka MAREŠ u většiny managerů médií je zárukou kavlity. Problém ale je,že kvalita za těch pár let jde strmě dolů,což si nechtěj manageři připustit. A tak „toto“ pseudozábavnou trosku obsazují dál a dál…ikdyž reakce na jeho „výstupy a výlevy“ jsou kritizovány snad na všech diskuzích. (stačí vzpomenout na jeho působení v CS má talent,kde o trapnostech nebyla nouze – parodie na K.Gottwalda, absolutní amatérismus při uvádení dalších účinkujících…no nemít ten sešit,tak ani neví kdo ted bude….atd) No ale,když jej tento „případ“ neustále manageři utvrzují ve své „nenahraditelnosti“,tak proč se tak nechovat??? Tak jednou přijdu opilý a začnu se chovat jak hulvát…no a co… VY jste tady pro mě,ne JÁ pro Vás…Jestli ovšem ani tohle managery nepřesvědčí a i přesto ho budou nadále omlovat,či přehlížet tyto „přeslapy“,tak buhví kam až je schopen zajít????
  Možná pak jednou můžeme být svědky,že bude mít „blbý den“ a začne urážet kdekoho,
  pohrdat angažmá s horonářem méně než osmimístným za hodinu, arogantně se chovat k posluchačům…..
  Bohužel – všichni zapomínají, že každá hvězda jednou bledne až zhasne. Lid už chápe, manageři zatím ne. Možná že jim ale brzo někdo „praští do kebule“ a uvědomí si, že trapných moderátorů s diskutabilní užitnou hodnotou je v ČR víc než dost, avšak za „setinové výdaje“….;-)

 7. Václav Kadlček

  Ony ty urážky tam padaly dost často, třeba, jak jsem to matně poslouchal, tak před týdnem na účet pana presidenta a nikde se to neřešilo. Takže takhle urazit kolegu bylo to nejmenší. Je pravda že toto bylo v delším podání, že to tam pustili, svědčí o otevřenosti, ale možná trochu sprostěji nadávat, nebo hailovat, tak to by si flajšmanovci sakra dobře rozmysleli. Sice někdo může namítat, že existují prostředky na rychlé vystřízlivění, ale pochybuju, že by to stihly a Mareš po několika sekundách opileckého zpěvu(který se mě jeví jako zhraný), by už mluvil. Tohle video bylo podstrčené na Youtube a zatím každý den ho shlédne 100 000. V omluvě mezi Marešovým průjmem: „udělal jsem chybu“ si lze povšimnout i následujícího: „že toto pondělní vysílání se očekávalo“, „můžem na to navazovat“,“omlouvám se lidem, kteří se o tom dozvěděli na internetu přes víkend“, „vysílání je pod drobnohledem veřejnosti“. Na webu E2 je upoutávka na „Patrikův návrat“, Takže toto mluví za nějaký reklamní tah. POslouchal jsem zase dneska pár slov, je pravdou, že Patrik zdá se být zakřiknutý(možná je nachlazený), ale už se tam řeší Superstar, možná kvůli tomu tato kampaň, ale nevím jestli jim to stálo odpudit věrnou silnou posluchačskou základnu, které šlo o zábavu.
  kulisara- Zdá se a možná nejsi daleko od pravdy, že tahle zábava není tak složitá, že to může dělat, kde kdo. Tak mi řekni nějakého adepta, jak jsem uvedl v konkurečních rádiích to neumí.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .