Hitrádio FM Plus je už 20 let on-air, vzpomínat bude s posluchači

fmplus_20letJedním z prvních rádií, která se objevila na začátku 90. let bylo také Hitrádio FM Plus. Poprvé se ozvala stanice 29. listopadu 1991 v 6.00, tehdy ještě jako Radio FM Plus. Václav Ježek se stal jedním z prvních v České republice, kteří získali na Ministerstvu kultury v Praze zkušební licenci. Společnost Radio FM Plus Plzeň vznikla 4. listopadu 1991, o čtyři dny později byla zapsána do obchodního rejstříku. Jak si Hitrádio FM Plus připomene oslavy svého výročí?

Prvním hlasem byl Jindra Synáč

Dvacátý devátý listopadový den roku 1991 se v Plzni ozývá na frekvenci 106,1 MHz úderem šesté hodiny ranní historická věta: „Vážení posluchači, konečně jste se dočkali, od dnešního dne nás uslyšíte každý den. Začíná vysílat rádio FM Plus!“ Jejím autorem je Jindra Synáč. Během prvního roku si získává stanice silný posluchačský základ a dobré renomé. Vůbec první slogan zněl „Rádio pro lidi!„, později „rádio hitů, rádio lidí…“ mluví za vše, hlavní náplní bylo hledání pejsků, ztracenýhch aut, prodávaly se též rozličné předměty, zvalo na kulturní akce, vyhrávaly pěkné ceny, policisté napomínali občany a jeden čas se dokonce živě vysílalo ze zimního stadionu – rádio zkrátka žilo s lidmi.Hudební formát byl na samotném počátku různorodý – od oldies po tehdejší taneční scénu.

DOPORUČUJEME: Cenu pro Nejlepší využití rádia získal produkt Hitrádií Snídaně pro lepší náladu

106,1 byla první frekvencí FM Plus. Zprvu byl signál šířen z 504 metrů vysokého Krkavce, po několika letech se vysílač přesunul níže na okraj největšího plzeňského sídliště – na stožár na Košutce, kde je dodnes. Postupem let ale rádio začalo logicky expandovat. Kam? No přece tam, kam jezdí Plzeňáci nejvíce! Po čtyřech letech se vysílání tedy dočkali i na Železnorudsku (97,2 – Pancíř 0,05 kW / dnes 0,2 kW) a na Sušicku (88,1 – Svatobor 0,15 kW), ovšem ani to nebylo uspokojivé – stále tu byla „mezera“ – Plzeňský vysílač hrál jen v okolí a i když ten na Pancíři je více jak 1200 metrů nad mořem, jeho výkon také nestačil. A tak se dočkali i v Klatovech – a právě tento osmi kilowattový vysílač na 105,8 je pro FM Plus dnes stěžejní – hraje od Strakonic po Mariánské Lázně.

SOUVISEJÍCÍ: Web Hitradio.cz prošel modernizací

V dalším roce (1996) přibyl do výčtu další kmitočet 87,6 – tentokráte na druhé straně Brd od Plzně – v Příbrami. Ovšem ani to nestačilo a FM Plus se rozšiřovalo dále: Domažlice 107,8; Rokycany 88,1, Beroun 100,2; Sedlec-Prčice 92,4 a v neposlední řadě také Toužim – 107,4. Právě posledně jmenovaný vysílač byl na Třebouňském vrchu nedaleko vysílače Krašov. V této době velice pěkně pokrýval severní Plzeňsko, Tachovsko a Karlovarsko.

radiotv_face_n04

Oslavy 20let Hitrádia FM Plus vrcholí dnes ve vysílání

Dvacáté narozeniny slaví Hitrádio FM Plus průběžně celý rok. Prvním symbolem bylo upravené logo na webu www.hitradiofmplus.cz. V létě spolupracoval staniční tým na největším leteckém dni na západě Čech a také na podzim se podílelo Hitrádio FM Plus v Klatovech při Historic Ralley Šumava i přenosech zápasů FC Victoria Plzeň v Lize mistrů. Nedílnou součástí bylo několik narozeninových soutěží o mnoho zajímavých cen.

Z ARCHIVU: Vstupenky na fotbalové zápasy, plná nádrž, jazykové kurzy a pivo na Hitrádiích

Celý den, v úterý 29. listopadu, pak budou ve vysílání Hitrádia FM Plus nasazovány bloky vstupů se vzpomínkami lidí, kteří byli svědky startu vysílání této stanice. Marcel Kotyk, programový ředitel Hitrádia FM Plus, nám prozradil, že se posluchači mohou těšit ukázky vstupů a zvukového obalu prvních let Rádia FM Plus. Své vzpomínky mohou samozřejmě připojit samotní posluchači. Kulaté výročí bude tématem webových stránek a Facebooku.

radiotv_googleplus_03

Autor článku:

Komentáře (10)

  1. Jaroslav Eret

   Je to stejné rádio ale trošku se jmenuje jinak přibylo nu Hit

  2. ONDREJ K

   Je to stejné rádio ale trošku se jmenuje jinak přibylo nu SIT

  3. Pavel RŮŽIČKA

   Naprosto souhlasím, se zánikem rádia FM Plus jsem i já přestal tuto kdysi skvělou stanici poslouchat. Po vzniku Hitrádia FM Plus začalo pomalu ale jistě toto rádio z jasné jedničky na Plzeňsku klesat a klesat až na současné čtvrté místo, kam až padne?! Bohužel podobný osud potkal i tenkrát skvělé rádio Šumava :-(

 1. Matyas

  Jen bych poopravil – v Sedlci Prčici vysílá na 92.4 nikoli 92.1 mhz.
  Svého času jsem ho dost poslouchal – na 97.2 v lehce šumivém stereu ve Voticích – takže si myslim – že ten výkon 0.05 tehdy neměl – ale i 106.1 z Krkavce tu chodívala – pak nastaly změny a bylo po rádiu,v dnešku mi již nic neříká bohužel.

  1. Jerry Prohaska

   Děkuji, už vysílá i v článku tak, jak má.

  2. ONDREJ K

   Zadne sit radio mi nic nerika :-(

  3. Pavel RŮŽIČKA

   Vysílač Klatovy – Doubrava má 10KW, nikoliv 8KW !!!! Vysílač na 107,4 MHz není už dávno u Toužimi, ale na Klínovci, pokud se nepletu, tak z hlavy mám pocit, že jde 440W! První frekvence, tedy 106,1 byla opravdu na Krkavci s výkonem 1KW, po letech se vysílač přesunul na stožár O2 u plzeňského Globusu a výkon byl navýšen na současných 3,16KW!

  4. violista

   To asi na Klínovci nebude … to se mi nezdá.

 2. JJirka

  FM Plus jakožto Budějčák neznám, ale z názorů ostatních usuzuju, že celkem podobně skončil náš Faktor. Playlist zestárnul, to radio dřív podle mě nehrávalo až tak starou muziku, jako teď,,, Dřív to byla naše jihočeská perla, teď je to o ničem, daleko lepší je Bonton.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .