Gama Rádio a ČRo 2 – Praha nově v DAB

teleko

Zemský digitální rozhlas má od dnešního dne dva nové přírůstky, první rocková stanice, která zní digitálním éterem je Gama Rádio. První zářijový den rovněž přináší digitální vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha. Aktuálně provozuje společnost TELEKO digitální rozhlasu v multiplexu v Praze, Brně a Příbrami. Jednou z výhod vysílání jsou nižší vysílací náklady pro broadcastery.

Datum 1. září znamená pro český digitální rozhlas dva nové přírůstky. Prvním z nich je soukromé a rockové Gama Rádio, bitová rychlost je 64 kbit/s v DAB normě MPEG4. Druhým nováčkem v multiplexu společnosti Teleko je ČRo 2 – Praha, bitová rychlost je 160 kbit/s a DAB norma potom MPEG2.

GLOSA: Rozhlasoví posluchači se bojí digitalizace

Gama Rádio je druhým komerčním provozovatelem, který nabízí digitální vysílání, v multiplexu vysílá i Radio Proglas, to je ovšem specifické tím, že nevydělává na reklamách, finance na provoz získává prostřednictvím darů od posluchačů. Ve zkušebním provozu poskytovalo vysílání též Dance Radio, krátce po zahájení oficiální provozu DAB (1. dubna 2011) ovšem odešla, konkrétně 5. dubna 2011.

SOUVISEJÍCÍ: Teleko zařadilo nové stanice do DAB+, Dance Radio odešlo

Nabídka programů v multiplexu se sestává zejména ze stanic Českého rozhlasu, jedná se o stanice Wave, Leonardo, D-Dur, Vltava, Region (střední Čechy) a Radio Česko. Oficiální provoz v Brně byl společností Teleko zahájen 1. srpna 2011.

DOPORUČUJEME: Nelíbí se vám rádia ve vašem regionu? Zkuste chytrý telefon a internet

Všude ve světě se využívá k vysílání tzv. III. pásmo (174 – 240 MHz). V Itálii a Holandsku se používá band III i L-band (1452 – 1490 MHz). U nás a v Kanadě je zatím použit pouze L-band. Využití III. pásma u nás je omezeno alokací analogové TV na těchto kanálech.

gama_vysilani_digiGama Rádio vysílá nově v DAB, je vůbec první rockovou stanicí u nás, která šíří program prostřednictvím digitálu.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    CITUJI: ,,Všude ve světě se využívá k vysílání tzv. III. pásmo (174 – 240 MHz). V Itálii a Holandsku se používá band III i L-band (1452 – 1490 MHz). U nás a v Kanadě je zatím použit pouze L-band. Využití III. pásma u nás je omezeno alokací analogové TV na těchto kanálech.“ KONEC CITACE. To je taková fráze, ze stránek Teleka, kterou, kde kdo opisuje. Ono je to trochu jinak. V Itálii jede v L-Bandu jen jeden vysílač, všechno ostatní jede v III.Bandu. V Holandsku jede v L-Bandu také jen jeden vysílač. V Monaku jede v L-Bandu také jeden vysílač. V Německu dokonce jedou v L-Bandu dva vysílače. A u nás už jedou v L-Bandu 3 vysílače. Jinak samozřejmě vítám vysílání GAMA RADIA v DAB+.

    1. Jerry Prohaska

      Děkuji tímto za doplnění článku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .