Frekvence 1 by zasloužila pokutu za vulgarismy a urážky posluchačů

f1-croppedNÁZOR – Rádio Frekvence 1 má potíže se slušností. V pořadu Ruda z Ostravy se moderátor Michal Kavalčík až příliš stylizuje do role vulgárního drsňáka, který si nebere servítky. A když si někdo z posluchačů stěžuje, schytá to od Rudy úplně otevřeně. Přitom Frekvence 1 zdaleka nevysílá pro pubertální posluchače. Má úplně jinou cílovou skupinu.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním zasedání upozornila provozovatele rádia Frekvence 1, aby „usměrnil“ jednoho ze svých moderátorů. Řečeno úředním jazykem, RRTV stanovila, aby do 15 dnů ode dne doručení upozornění stanovila Frekvence 1 nápravu v odpoledním programu Ruda z Ostravy. Důvodem je fakt, že se provozovatel „odvysíláním pořadu Ruda z Ostravy dne 23. května 2011 (čas 12:00 – 14:00 hodin) dopustil porušení povinnosti nezařazovat do programů pořady a reklamy, které obsahují vulgarismy a nadávky“.

A co konkrétně v pořadu odznělo? RRTV jako obvykle uvedla do zápisu i příklady vulgarismů a čas odvysílání.

12:15:26 moderátor: „…já sem byl na takovým Vrabčákovi 2011 v Moravském Krumlově a neuvěříte, ty svině, normálně ty svině mě hodili kurde do rybníka aj s mobilem…“
12:32:02 moderátor: „…jestli máte chvílu, podívejte se na náš facebook Frekvence 1, je tam také fajne video, jak mě potopili v sobotu jo, na Vrabčáku, svině!“;
12:49:41 moderátor: „Franto, já už sem to třikrát na poradě řikal, jestli mi eště budou psát take těžké otázky, že tu někomu normálně rozbiju držku a zase, rozumíš, pondělí, novy tyden, svině!“;
12:53:36 moderátor: „Ještě jedna rychlá esemeska jo, ta mě docela kurde nakrkla: Milej Rudánku, nevíš, jak hrál o víkendu Baník? Honza z Plzně. Ty svině jedna.“;
12:57:44 moderátor: „…a tato, kurde, až mě tu pustí, jo, já přijedu na tu zahradu, ja ti řikam, ja ti tam helfnu, jo, to bude taka teraska kurde, ţe se všeci z toho sousedi závistí poserou!“;
13:15:12 moderátor: „…no poďme teďka kurde zase do těch novinových článků, já sem našel článek jak sviňa…“;
frekvence-1-ruda-z-ostravy
Je fakt, že slova typu „sviňa“ nebo „poserou“ nepatří mezi nejhrubší vulgarismy, jaké můžeme najít v české mluvě. Nicméně vzhledem k vysílacímu času, kdy rádio mohou poslouchat i děti, je podobný způsob vyjadřování přinejmenším nevhodný. Jedna posluchačka pana moderátora v tomto duchu i „poučila“ když mu napsala SMS přímo do vysílání. „Zdravím, se mnou poslouchá Frekvenci 1 i moje tříletá dcera, nechápu, proč musíte mluvit tak sprostě. Kdyby jste vysílal až po 22. hodině, tak prosím,“ napsala posluchačka. Moderátor Ruda místo omluvy uštědřil dotyčné paní další urážku…

Ty kurde mamušo, tvoje dcerka za prvé nemá co posluchat F1, ta ma si pouštět Dádu Patrasovou, rozumíš? Do toho estě všecky večerníčky. Takţe zduř kurde do řiti, rubem to tam,“ zněla reakce moderátora.

Celkem chápu snahu Frekvence 1 za každou cenu šokovat. Podařilo se jí to s neuvěřitelné amatérsky působícím pořadem Jirky Pomeje, zkusila to i s Ivetou Bartošovou (i když v jejím případě nakonec ke spolupráci ani nedošlo). A nemluvě o různých sexuálních tématech, které otevírala ve vysílání Jitka Asterová. V případě Rudy z Ostravy je ale tento způsob už poněkud nevhodný a trapný. Zvláště když stanice neváhá urážet vlastní posluchače, kteří dají najevo nevoli kultivovaným způsobem.

Autor článku:

Komentáře (24)

  1. tomasturecek

   Frekvenci 1 jsem začal poslouchat v únoru 2007, když mi bylo 14 let. Tehdy opravdu dobré a hezky poslouchatelné radio, které se mi začalo čímdál více líbit ( cca. do roku 2009 ).
   Poslouchal jsem jej denně, nejvíce se mi líbila Jitka Asterová, se kterou jsem se díky F1 osobně seznámil a jsem sní do dneška kamarád. Bohužel v září 2010 vyhodili z F1 Karla Rychlého, skvělého, hodného a milého moderátora, který mě bavil vždy o víkendu mezi 12 – 21 hodinou. V prosinci 2010 odešla na vlastní přání Jitka Asterová, kvůli tomu že jí chtěli dohodit do jejího pořadu již ve článku zmiňovanou Ivetu Bartošovou, se kterou samo sebou Jitka nechtěla spolupracovat, kvůli tomu že je to labilní osobnost. A potom to s F1 šlo už z kopce úplně > od desíti k pěti > tj. nástup Jiřího Pomeje, těch 3 slepic které vysílají místo Jitky, no a o víkendu Karla Rychlého vystřídal mladý, nezkušený moderátor Štěpán Sokol, ke kterému nemám vůbec slov. No a teď ještě „RUDA“ …. dementní, nevkusný, trapný, sprostý, hloupý. Ke dnešnímu dni mi je 18, a taková neprofesionalita mě opravdu nebaví. To co bylo v roce 2007 se zhoršilo k letošnímu roku o 100%. V dubnu jsem již přeladil na Rádio Impuls, vyjímečně si zapnu Radiožurnál, ale myslím že Impuls je ideální rádio pro posluchače, kteří upřednostňují profesionalitu, hezkou muziku, příjemné moderátory a nic takového co se stalo z F1. Myslím si, že odliv posluchačů u F1 bude obrovský. Co už…. Inu, komu není rady…….

  2. Jose

   Naprosto souhlasím s tím, co jste napsal o F1. Tu stanici jsem měl rád, když začínala, tedy byla kopretinovým rádiem a byl tam dámský klub atd. od té doby, co tento program zrušili, tak se zhoršovala a zhoršovala a tohle je už poslední závěrečná tečka. Ovšem nesouhlasím s tím, že Impuls je lepší volba. To rozhodně ne. Minimálně o třídu nebo hned o dvě, blbější výběr písniček. Neuvěřitelně hystričtí a přehrávající a nepřirození a uječení moderátoři. Ne, to opravdu ne. O F1 můžu říci, že se totálně zkazila, ale Impuls bych tedy doopravdy nesnesl. A komentoval bych to stejně, jako jeden čtenář doleji, že přechod od F1 k Impulsu, tak to je opravdu z bláta do louže. Ovšem pak musím říci, že souhlasím i s tím, co jste řekl o Radiožurnálu a ten je pro mne též nepoužitelný, tedy je zničen právě pod vlivem F1 a Impulsu. Starý jsem měl velmi rád. Ale v novém melou tak, že jim není rozumět, naštěstí neřvou hystericky a nejsou uječení jako na Impulsu, ale pro změnu melou a drmolí. Ale v podstatě je to tragedie. Tedy na F1 jsou sprostí, na Impulsu řvou a na RŽ melou. A jsou vyřazeny v podstatě všechny 3 tyto hlavní celoplošné stanice. A tak si uvědomuji, že takový posluchač nemá v dnešní době, co poslouchat a co naladit a vznikla tady samovolně pěkná černá díra. Já už 5 let mám naladěný Beat. A každý kdo je na rock, tak uteče k nějakému rockovému rádiu, kterých je naštěstí už dost, kdo je na folk, tak uteče třeba ke Country rádiu. Ale popaři vlastně nemají nyní utect kam, když 3 hlavní stanice jsou zničeny a nepoužitelné. Malé lokální stanice jsou většinou příliš amatérské a jsou ve větčšině případů zcela na nic, ti kdo mají v dosahu nějakou tu vyjímečně použitelnou a lepší, nežli je jejich průměr, ti mají štěstí. Ale to nemají všichni. A tak mě vážně nikdo nenapadá, kdo v takovéto situaci. Jedině snad DVOJKA, ta se začala lepšit.

  3. tomasturecek

   Ano, zásadně s Váma souhlasím. Ale já nemám nic jiného na výběr nežli ten Impuls > tj. mám rád Pop a Country… Kdybych bydlel v okolí Prahy tak poslouchám Country radio, …vím, že se dá poslouchat po internetu, ale to není ono. A máte tedy hlavně pravdu v tom, že tu není jediné poslouchatelné rádio > v americe je nespočet rádií, které hrají „cántry“ písničky spojené z kvalitním zpravodajstvím. Na Čro 2 Praze poslouchám každý den od 17 do 18 hodin pořad Písničky od srdce se Stanislavou Dufkovou, kterou považuji za velmi příjemnou a profesionální moderátorku, a na Čro 1 RŽ mám rád paní Janu Klusákovou a její pořad Nad věcí. Myslím, že hodně lidí v mojí věkové skupině poslouchá Evropu 2, nebo rádio neposlouchají vůbec ( je mi 18 ).
   A Evropa 2 je pro mě naprosto neposlouchatelná…. A lokální stanice už vůbec ne, tam nikdy nevíte co máte nebo můžete čekat. Impuls má alespoň výhodu že dodržuje pořád stejný program, zprávy a nějakou tu muziku. Ale bohužel má „přereklamováno“ > hlavně v ranním vysílání. Chtělo by to nějaké profesionální rádio, kde by vysílání nevedly jen počítače a programy na vysílání muziky, ale lidé a cédéčka > tak jako v devadesátých letech. To byla fajn doba…. Dneska už všechno „jede“ přes počítače i když ve studiu třeba nikdo není celou noc… ( konkrétně myslím přímo Impuls ). F1 nasadila Noční vysílání s Jiřím Pomejem, ale jestli jste poslouchal…. tak to nepotřebuje dále komentovat. Radiožurnál má o něco lépe poslouchatelný a také moderovaný program, ale uřvanou paní moderátorku Navarovou moc nemusím… Takže jak a kam dále? To je zatím otázka :-(

  4. Jose

   Je věčná škoda a hrubá chyba, že Country rádio podcenilo z neznámých příčin své šíření. Je to velmi staré rádio a v době, kdy tu ještě nikdo nebyl dávno mohlo mít pokrytí jako Evropa 2 a vysílačů jako Beat. Je to škoda a do dnes zůstává nejpožadovanějších rádiem v ČR, bohužel dnes už se mu to šíření po FM tak nedaří. Velké množství jeho žádostí je zamítáno. Přesto je alespoň na satelitu Astra a vím o nikolika známých, kterým činí poslech přes net potíže a kteří ho poslouchají tímto způsobem, jde spíše o starší lidi, kteří nemají počítač a netového rádiového přijímače se bojí, ale zapnout si STB DVB-S a zasilovač jim potíže nedělá. Tak alespoň tak. Samozřejmě poslech přes FM by byl lepší, ale když není, tak není… Mohli by alespoň vstoupit do DAB/DAB+ v těch lokalitách, kde nejsou na FM, až v nich vysílání DAB/DAB+ bude. To by starším lidem pomohlo a opět by pro ně byl poslech přeci jen z něčeho, co se více blíží normálnímu rozhlasovému přijímači, přirozenější.

  5. tomasturecek

   Ano, existují i přijímače které fungují přes Wifi a dá se na nich naladit tisíce stanic. O tom už sem také přemýšlel ale vadí mi, že je to oproti Fm ( tedy VKV ) opožděné o nějaké cca. půl minuty….

  6. Jaroslav Eret

   Tohle je debilní rádio co já znám

  7. Jose

   Tak tohle by mi vadilo nejméně. Už nějaké ty desítky let si ti soukromníci vysílají, jak chtějí. Doba, kdy šly podle rádia řídit hodinky je dávno pryč. Dnes si každý dělá, co chce. Přesný čas nedodržuje ani jeden z nich a buh ví, zda ho ještě dodržuje ČRo. Pochybuji.

  8. Martin Petera

   Dobrý den. Karla Rychlého můžete naladit každou neděli v čase od 17:00 na Hitrádiu FM Plus, kde moderuje program Čaj o páté. V každém vydání si Karel Rychlý zve do studia zajímavé hosty z regionu.

 1. vonafka

  Dobrý den,poslouchám F1 a líbí se mi.Ruda z Ostravy je jeden z pořadů, který ráda poslouchám.Od srdce se zasměji a vždy se na pořad těším.Vulgární mi nepříjde.Naopak dámy ,,Trojhlavá saň,,nebo jak si říkají, tak to je průšvih!Kurde! :))

  1. Ivo Rottenberg

   Proti gustu žádný dišputát. Já osobně mám radši kultivovaná rádia, a F1 mezi ně nepatří:-)))))

 2. Jose

  V tomto státě je jednoznačně uplatňován dvojí metr. Ani ne za třetinové urážky a vulgarismy, které jsou na F1, zcela běžnou a každodenní záležitostí, na Českém rozhlase Radiu Wave, na hodinu vyhodili moderátora, s ním i ředitele Radia Wave a ještě po půl roce měla Rada Českého rozhlasu odstrašují přednášku na téma Radio Wave, které by nejraději zakázali. Někdo prostě může a považuje se to za vtipné a zábavné a jiný prostě nemůže a považuje se to za nepřístojnou vulgarnost. Zajímavé. Ale je to tak. Ne každému se měří stejně.

  1. gringoAD

   Holt Lagardere asi plati vic nez CRo …

 3. Pavel RŮŽIČKA

  Jako mnohaletý věrný posluchač jsem před cca měsícem tuto stanici přestal poslouchat. Hlavní důvod byl zmiňovaný Ruda z Ostravy, šílený Dámský klub, ty tři ženský patří na nějaké lokální rádio z doby 90. let. Poslední důvod byl neustále se opakující zprávy! Už jsem to prostě nemohl vystát a přešel jsem na Impuls!

  1. SETI72

   Z bláta do louže…

 4. Dibow

  Já doma u netu poslouchám JEDINĚ Radio Wave. Neobvyklá, vkusná, nevtíravá, současná muzika a nevtíraví stejně tak i moderátoři. Pakliže nejsem zrovna u PC (zpropadená FUPka u mobilního netu!!!), pustim si právě radiožurnál. Hudbu tady hodnotim známkou „Lepší než hřebíkem do voka, ale pořád o kousek lepší než soukromníci“, a moderátorů se musim zastat. Oproti svým předchůdcům aspoň umí mluvit. Kolegové, pracující tampřed nima, měli vyjadřování jako zaměstnanci pohřebního ústavu. Tohle je zlatá střední cesta.

  1. Jose

   Tak já Rádio Wave poslouchám také rád a stále ho považuji za jedno z dvou nejlepších rádií v ČR, přičemž se stále nejsem schopen rozhodnout, které z nich je vlastně to lepší. Tedy porovnávám ho s Radiem 1. A tyhle dvě stanice mi přijdou opravdu na úrovni. Nic méně neposlouchám Wave už tak rád a často jako dříve, protože v rámci nějakého velmi pofiderního programu, příblížení ho širší veřejnosti tam začali více mluvit. Tedy dříve více hráli a méně mluvili, nyní někdy i na můj vkus až příliš mluví. Což mne nebaví a přepínám pak jinam. Připouštím a plně přiznávám, že starý Radiožurnál byl příliš starý a že všichni vypadali jako, že tam každou chvíli usnou, to je pravda. Oživit, zmodernizovat a zrychlit to určitě trošičku chtělo. Ale oni to přehnali naprosto nesnesitelně na druhou stranu. Opravdu tam drmolí tak, že jim vůbec už není rozumět, co vlastně říkají. A to by se myslím u veřejnoprávní stanice dít nemělo, přijdou mi, že stále někam letí nebo jako by je někdo při tom mlátil přes zuby, to je strašný… Dříve si lidi běžně pouštěli Radiožurnál v práci a i F1. Dnes to nedělá vůbec nikdo. Při tom se nedá prostě pracovat. Všichni tam mají Beat a kdo nemá rád rock tam tam má RCL případně ti nejmladší Evropu 2 nebo něco takového jako Černou horu nebo Kiss. Ale Radiožurnál už si v práci nepouští vůbec nikdo a F1 také ne.

  2. violista

   „ho považuji za jedno z dvou nejlepších rádií“ jo …. :-D Tak to teda né. No, halt každý máme jiný vkus ;-)

  3. Jose

   Na druhou stranu musím přiznat, že, když jsem ho včera pustil, tak jsem ho zase hodně rychle přepnul na Leonardo a raději poslochal to, protože na Wave bylo nějaké žvanění o hokeji, což mne vůbec nebere, viz.cituji z programu: ,, „Snad přepíšeme historii!“ Přesně to řekl novinářům těsně před finálovým zápasem Mistrovství světa v inline hokeji brankář české reprezentace Roman Handl. A o několik hodin později se skutečně mohlo začít přepisovat. Tým České republiky zvítězil ve finále nad hráči Spojených států amerických 3:2 a vůbec poprvé v historii šampionátů v inline hokeji dosáhl až na samotný vrchol – titul mistrů světa asociace IIHF. Poslechněte si hodinový rozhovor právě s Romanem Handlem, který si vedle zlaté medaile odnesl i ocenění Nejlepší brankář mistrovství světa 2011. Buďte ON AIR a ptejte se na chatu. (120 min) “ Prostě strašný ! Původní staré WAVE bylo mnohem lepší. Tohle ať si dávají na Radiožurnálu !

  1. Jose

   Ale, co by nepatřilo…Je potřeba propagovat stanice, které umí a v každém případě díky za info…

  2. Martin Petera

   Díky za tip, určitě to sem patří. Dovolím si vydat krátkou zprávu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .