Experimentální vysílání digitálního rozhlasu ze Žižkova bude pokračovat

Ve středu 30. listopadu měl skončit dlouhodobý experiment digitálního rozhlasu z pražského vysílače Žižkov. Experimentální vysílání nebylo možné dále prodloužit. České Radiokomunikace ale od čtvrtka 1. Prosince plynule navážou novým experimentálním vysíláním, které rozšíří i do Berouna.

Foto: towerpark.cz

Foto: towerpark.cz

Nové povolení platí do konce května 2017

Upozornil na to web Českého rozhlasu Digitální rádio. Právě Český rozhlas využívá digitální vysílání ze Žižkova k šíření svých původních i některých nových stanic. Exkluzivně v digitálu vysílá například pražské studio Regina, které uvolnilo FM frekvenci okruhu mluveného slova ČRo Plus. Posluchači Reginy mají možnost pražskou mutaci poslouchat buďto prostřednictvím DAB+ nebo přes internet.

DAB signál ze Žižkova je šířen výkonem 20 kW na kanálu 12C. Od příštího roku se má k vysílání z Prahy přidat také dokrývač v Berouně s výkonem 100 Wattů. V rámci tohoto experimentu plánují České Radiokomunikace otestovat takzvanou jednofrekvenční síť SFN. Ta se již v minulosti sice testovala, nicméně tentokrát budou mít tyto zkoušky jiný charakter,“ píše web Digitální rádio.

Český rozhlas umožňuje z žižkovského vysílače poslech deseti svých stanic včetně Radiožurnálu, Dvojky nebo Vltavy nebo zmíněné pražské Reginy. Posluchači si mohou naladit i Rádio Wave pro mladé nebo specializovanou stanici ČRo Sport, která vysílá pouze v době konání sportovních zápasů. Zařazuje zvukové přenosy celých zápasů nejvyšší české fotbalové soutěže, významná utkání z basketbalu, volejbalu či přenosy z atletiky.

Technické parametry experimentálního vysílání:
Norma: DAB+
Kanál: 12C (227.36 MHz)
Výkon ERP: 20 kW
Polarizace: V
Pokrytí obyvatel: cca 17%

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .