Digitální rozhlas ze Žižkova pokračuje do listopadu. Co bude dál, se zatím neví

Experimentální digitální rozhlasové vysílání DAB+ z vysílače Praha – Žižkov s výkonem 20 kW pokračuje až do konce listopadu 2016. České Radiokomunikace oficiálně obdržely prodloužené povolení od ČTÚ. Po 30. listopadu ale toto vysílání zřejmě skončí.

Digitální radio přijímač DAB, ilustrační foto: Shutterstock.com

Digitální radio přijímač DAB, ilustrační foto: Shutterstock.com

Žižkovský vysílač pokrývá 17 procent populace

Experimentální vysílání běží ze žižkovského vysílače a využívá plnohodnotný výkon 20kW, díky čemuž pokryje celou Prahu a značnou část středních Čech. Digitální vysílání využívá primárně Český rozhlas, jenž tímto způsobem šíří například vysílání pražského studia Regina. Toto je zároveň jediný způsob, jak lze naladit Reginu na běžnou anténu na rozhlasovém přijímači.

Cílem experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování celoplošných DAB sítí. Vysílání je realizováno ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Signálem je pokryta celá Praha a velká část středních Čech, celkově ho naladí téměř pětina obyvatel Česka (17%).

DAB je moderní digitální platformou, která zajistí rozvoj rozhlasu v éře digitálních médií. Velmi oceňujeme profesionální spolupráci s Českým rozhlasem, který pro experimentální vysílání poskytuje kvalitní obsah,“ říká ředitel regulace a strategie ČRa Marcel Procházka.

Možnosti poslechu rádií (anténa – FM, střední vlny)

Rozhlasový trh prošel poměrně dynamickým vývojem. Podobně jako u televize, i v rámci rozhlasového trhu hraje výraznou roli internet a digitální technologie. Běžný FM / VKV přijímač zdaleka není jedinou možností příjmu rozhlasového vysílání.

....

Experimentální vysílání v listopadu skončí

Povolení od Českého telekomunikačního úřadu je nyní platné do 30. listopadu 2016. Po tomto datu budou muset České Radiokomunikace ukončit svůj experiment. Sám Marcel Procházka na Twitteru přiznal, že neví, co bude následovat. „ČTÚ nám prodloužil DAB oprávnění do 30. 11. 2016. Co bude potom, je ve hvězdách,“ dodal šéf regulace a strategie Radiokomunikací.

Případné ukončení tohoto vysílání může zkomplikovat příjem vysílání studia Regina v Praze. Rozhlas bude muset hledat náhradní řešení, jelikož Regina nyní vysílá výlučně digitálně. Analogovou frekvenci původně určenou pro tento okruh totiž rozhlas vyčlenil pro stanici mluveného slova ČRo Plus.

Technické parametry experimentálního vysílání:
Norma: DAB+
Kanál: 12C (227.36 MHz)
Výkon ERP: 20 kW
Polarizace: V
Pokrytí obyvatel: cca 17%

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .