Exkluzivně: V březnu začne vysílat Rádio Vítr, informovat chce o počasí v pěti jazycích

radiovitr_perex

AUDIO UVNITŘ – Den se se dnem sešel a na serveru RadioTV si můžete přečíst úplně poslední článek vydaný v roce 2011. Redakce zjistila velmi překvapivé informace, v březnu 2012 má odstartovat zbrusu nový projekt rozhlasové stanice Rádio Vítr, informovat bude výhradně o počasí a to až v pěti jazycích. Přinášíme silvestrovský rozhovor a mnoho informací navíc.

V FM není místo, Vítr jde na net a do DAB

Nové Rádio Vítr odstartuje podle informací serveru RadioTV v druhé polovině března příštího roku, potvrdil nám to Miroslav Dubínek, ředitel společnosti Wind Company. Na jakých platformách se objeví? „Každému, kdo sleduje dění na rozhlasové scéně je jasné, že analogové kmitočtové spektrum je prakticky vyčerpané. Nechceme jít podobnou cestou jako jisté dopravní rádio. Proto se chceme zpočátku zaměřit na internetový stream a zejména na mobilní aplikace – přístroje s operačním systémem Android – a na iPhony. V červnu bychom rádi odstartovali v DAB, zatím je třeba provést potřebné kalkulace, ale v podstatě se digitálnímu vysílání nebráníme,“ říká Dubínek.

radiotv_face_n05

Co nabídne projekt Rádia Vítr?

Projekt Rádio Vítr má být unikátní hned v několika ohledech, vysílat totiž chce informace o počasí až pětkrát v hodině. „Je nám jasné, že počasí se mění každou chvíli. Informace o aktuálních podmínkách budeme vysílat minimálně každých deset, dvanáct minut,“ doplňuje ředitel Miroslav Dubínek. Vysílat ovšem Rádio vítr nebude jen v češtině, kromě angličtiny a němčiny se chystá zpravodajství v ruštině. Velkým překvapením jsou relace v japonštině. Proč se Wind Company rozhodla právě pro japonštinu? „Do České republiky přijíždí velké množství turistů z Japonska, chceme jim jako jediní u nás zprostředkovat zprávy o počasí v jejich rodném jazyce.“

Z ARCHIVU: Víme, proč legenda světové talk-show Larry King končí!

Vždy pět minut před celou plánuje Rádio Vítr vysílat souhrnnou zpravodajskou relaci s aktuálními událostmi, informační servis se bude převážně soustředit na počasí. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o dopravní informace: Doprava a počasí jsou neodmyslitelně spjaty dohromady. Vím, že tím budeme konkurovat jednomu dopravnímu rádiu, ale to ještě na mnoha místech nevysílá. Tolik informací o počasí jinde posluchači nenajdou.“ Podporu najde tým Rádia Vítr například u nejznamější agentury MeteoINFO, spolupráci s dalšími subjekty nechtěl Miroslav Dubínek komentovat.

radiovitr_banner

Hudba? Od šedesátých let do dneška

Patrně nebude překvapením, že hudba se bude tematicky vázat k počasí: Za všechny interprety jmenuji Lucii Vondráčkovou a její song Vítr, BJ Tomas – Raindrop Keeps Falling On My Head, ale nasadíme také méně známé kousky,“ přibližuje hudební playlist ředitel Miroslav Dubínek. Stěžejní budou hity od šedesátých let, chybět nemají ani aktuální songy, hudební dramaturgie se nebojí nasadit ani méně známé skladby. Do playlistu se mohou dostat i skladby o něco starší. Nyní máte možnost si poslechnout ukázku nabízené hudby, zvukovou stopu nám poskytlo přímo Rádio Vítr.

S vámi za každého počasí – ukázky hudby, kterou bude Rádio Vítr hrát.

S námi víte, odkud fouká

Společnost Wind Company, provozovatel Rádia Vítr, nám exkluzivně poskytnul několik ukázek ze zvukové grafiky. Zatím se sice jedná jen o demosnímky, nicméně konečná podoba se od nich bude odvíjet. Kabát Rádia Vítr vzniká výhradně ve vlastní režii. Hlavní motto rádia zní: S námi víte, odkud fouká.“ Dopravní zpravodajství lehce ironizuje slogan jedné ze známých dopravních firem Když ostatní jedou, my jsme ještě nevyjeli.“ Proč vysvětluje opět ředitel Dubínek: Nemusíme být s dopravními informacemi jako první, chceme být spolehliví. A když chce zjistit aktuální informace z dopravy, nemusíme nikam jezdit.“

Co má symbolizovat slogan S námi víte, odkud fouká„? Miroslav Dubínek říká, že se motto logicky odvýjí od názvu Rádia Vítr. A vy už víte, odkud fouká“?

Ukázka podkresu dopravního zpravodajství Rádia Vítr, heslem je Když ostatní jedou, my jsme ještě nevyjeli.“

Obal reklamních znělek

A samozřejmě nesmí chybět jingl k počasí: S námi víte, odkud fouká

Rádio Les: Kde rostou chutné plody?

Společnost Wind Company má prý pracovat na dalších internetových streamech. My už nyní víme, že ještě v letošním roce odstartují minimálně dvě nové rádiové stanice, první z nich je Rádio Moře, to se bude zaměřovat na informace ze všech světových letovisek, v zimě se máme těšit na Rádio Hory. Pro fajnšmekry se chystá i Rádio Les s informacemi o tom, kde rostou ty nejchutnější lesní plody. „Informaci vám ani nepotvrdím, ani nevyvrátím. Chtěli jsme už nyní spustit webové Rádio Hořící krb, měl to být vánoční dárek pro příjemné chvíle našich posluchačů, nakonec jsme se rozhodli, že start streamu ještě odložíme.“

Wind Company bude Rádio Vítr propagovat prostřednictvím televizní a outdoorové kampaně, využít chce i jiné, alternativní marketingové nástroje. Přejeme mnoho zdaru. O tom, zda budeme sledovat vývoj tohoto projektu, se dozvíte v pravou chvíli.

silvestr_2011_05Cílem článku nebylo nikoho urazit, ale odlehčeně zakončit letošní rok. Podobnost s kýmkoli je čiště náhodná.

Autor článku:

Komentáře (14)

  1. Jose

   No, viděl, neviděl. Tím by jsem si nebyl až tak jist. Na netu lze zcela běžně najít netové streamy se šuměním lesa, cvrlikáním ptáků, šumem moře od Austrálie nevím po co atd. Je to zcela běžná nabídka o které vím tak od roku 2000. Zadal jsem schvalně nyní stream moře a z fleku mi jich to vyhodilo 7 kusů. Co se týče hořícího krbu a jeho praskání polen, tak to vysílala RTL roky celé noci a bylo to velmi oblíbené, stejně jako plavoucí rybičky nebo jedoucí vlak. No v českém DAB+ vysílají v této chvíli 4 italské stanice RTL 102,5 ale to není celý balík 102,5 jen některé vybrané kousky, jsou tam i rádia, která v ČR vysílána nejsou ono není také proč je zde vysílat, ale jedno z nich se jmenuje Námořní hlídka a jsou to v podstatě informace pro rybáře a různé jachtaře atd. Zcela běžně existují rádia . co vysílají čistě zpravodajskou smyčku, třeba Radio CNN nebo nepočítaně sportovních rádií, co vysílají čistě sportovní informace, dokonce v německém DAB+ je radio elf90 které vysílá jen fotbalové informace a ještě za to dostalo mimořádné ocenění. Televízí jen o počasí je bezpočet, dokonce i česke stačí si zadat meteo tv. Tak proč by nemohlo být o počasí rádio ?

  2. Jose

   Na konkurenčním webu to považují za vtip. Od kdy se proboha vtipkuje na Silvestra ? To jsem ještě neslyšel… No, dobře…

 1. _Ovi

  Určitě budou mít exkluzivní smlouvu s Českým hydrometeorologickým ústavem, budou zapojeni do Jednotného systému meteorologických informací ČR, vysílat se jistě budou také pořady zaměřené na zodpovědné chování v nepříznivém počasí a podobný sociální marketing.

 2. Jerry Prohaska

  Je čas jít s pravdou ven. Je Silvestr, tak jsme se pokusili o vtip. V televizích i rádiích můžete zachytit nějaký ten vtípek, proto jsme chtěli odlehčit poslední den na RadioTV.cz. Ano, je zvykem vtipkovat spíše 1.4., ale 31.12. se většina lidí baví také :)

  V článku je několik indicií, které naznačují, že článek je fiktivní. Předně není podepsán :) Což se nikdy nestává. Jednalo se o kolektivní dílo redakce. Dále už jméno pana ředitele Dubínka tak trochu odkazuje na nesmysl. Dále upozornění na konci „Podobnost s kýmkoliv a čímkoliv je čistě náhodná.“ O tom, zda se jedná o parodii na jedno nejmenované rádio, ponecháme na Vás.

  Mimochodem – Hořící krb je také (mimo jiné) pravidelnou součástí vysílání německé hudební stanice Deluxe Music (na Štědrý den).

  Zvukové ukázky i doprovodná grafika je dílem kolegy.

  Věříme, že jsme vás aspoň trochu pobavili a že se článek vydařil. V příštím roce 2012 od nás čekejte jen pravdivé zprávy!

  1. Jose

   Podpis, REDAKCE, jsem zaznamenal a to bylo jediné, co bylo podezřelé. Nic dalšího mi podezřelé nebylo a to ani trochu, podobné projekty opravdu existují. Ovšem, není pravdou, že podpis, REDAKCE, se nikdy nestává. Tedy možná by stálo za to upřesnit, že možná nyní, už se nikdy nestává a autoři se zde už natolik naučili profesionalitě, že se podepisují a stojí si za svým. Ale pokud se podíváte do minulosti, tak zde v historii, najdete podpisů, redakce, více, nežli dost. Zvláště pokud šlo o něco nepopulárního nebo choulostivého, tedy ukrývali se za to rádi. Dokonce si pamatuji nějakou velmi ostrou výměnu názorů, pár let zpět, kdy nějakého čtenáře, zde cosi rozčílilo a vehementně trval na tom aby se ten, kdo to sepsal, přestal skrývat za pseudonymem redakce a přiznal se. Asi po 5 příspěvcích nebo kolika, velmi ostré výměně názorů, ze strany čtenáře i nadávek, se pak dotyčný autor opravdu odhalil. Takže není pravda, že se to nepoužívá nebo v minulosti radiotv.cz i relativně často nepoužívalo. Nic méně, nežli, tento kolektivní podezřelý podpis, kterého jsem si opravdu ihned všiml, říkám, já nic podezřelého nezaznamenal. Opravdu velmi dobře udělané a skočil jsem na to, jako vosa na med. Do reality mě uvedl až Lukáš Polák z DZ, který to ihned označil, za dobře udělaný Silvestrovský vtípek. Já nevím, já si na blbé silvestrovské vtípky osobně nikdy nepotpěl. Do určité doby svého věku jsem trávil všechny Silvestry pravidelně s kamarády a kamarádkami, u někoho na chatě, se spoustou chlastu a bez tv a radia. A od určité doby, je trávím, již několik let poklidným sledováním 3sat, která na ten den, má vždy připraveno několik kvalitních rockových koncertů.
   Takže osobně na Silvestra nevtipkuji. Možná nějaká nová, blbá módička, nevím. Je mi to fuk. V každém případě, desinformace to byla provedena opravdu profesionálně a dobře.

  2. Jerry Prohaska

   Co bylo, už není :). Třeba zítra vyjde článek s podpisem Redakce RadioTV, důvodem ale je fakt, že jsme na něm pracovali všichni členové naší redakce. Děkuji za pochvalu k odvedené práci. 3sat je určitě dobrá volba na silvestrovský a novoroční program, sám jsem naladil. Vše nejlepší do roku 2012.

  1. Martin Petera

   Děkuji Vám i za kolegy. Osobně díky za pochvalu k logům, snažil jsem se ;-)

  2. Jose

   Provedení bylo beze sporu perfektní, nic méně, já bych to ocenil více, jako fakt, nežli jako vtip. Máme příliš mnoho ,,všeobecných, nic neřikajících, směskových stanic“ i tací Slováci mají třeba sportovní Radio Hornet, Němci a jiné státy zcela běžně, ale u nás se rvou všude ,,jen směsky – obchod se smíšeným zbožím – fuj – komunistacká samoobsluha v pokračování hloupoučkých hypermarketů, je to totéž, Hi-Fi a rohlíky a trička a maso na jedné hromadě“ chce to specializaci, speciálky na zprávy, na četbu, na různé druhy hudby atd. jsme 100 let za opicemi a ještě dál, takže i třeba speciálka o počasí by mne potěšila, v televizích to existuje, no třeba někdy, někdo, nějaký takový nápad opravdu v ČR zreální.

  1. Martin Petera

   Vůbec se Vám nedivím, mně se taky nelíbí – myslím, že se nemusíte bát, že byste ho ještě někdy slyšel. :-D

  2. Honza99

   Aha, už mi to došlo :-D

  3. Martin Petera

   Ano ;-) Pokud si myslíte to, co si myslím, že si myslíte, tak si to myslíte správně.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .