Europa 2 předvádí hudební experiment, hrá pouze slovensky na protest proti zásahům státu

Slovenská sestra rádia Evropa 2 předvádí otevření protest vůči připravované novele vysílacího zákona, který by přikázal rádiím hrát alespoň 20 procent slovenské hudby. E2 rovnou hraje sto procent. Posluchačům se to logicky nelíbí.

Nový mediální zákon zavádí kvóty na slovenskou hudbu

Schválení novely zákona, který by zavedl povinné kvóty na slovenskou hudbu, se očekává v průběhu jednoho měsíce. Platit by měl od ledna příštího roku. V prvním roce budou soukromé stanice mít povinnost hrát minimálně 20 procent skladeb, kde autor, interpret nebo jeden ze zapsaných protagonistů má slovenský původ nebo měl v minulosti trvalý pobyt na Slovensku. Od roku 2017 se minimální podíl zvedne na 25 procent.

Zákon neumožňuje obcházení kvóty přes noční hodiny, jelikož do celkového podílu se budou zahrnovat pouze skladby odvysílané mezi 6:00 a 24:00. Navíc, každá pátá slovenská skladba nesmí být starší než dva roky. Zákon zavádí ještě samostatnou kvótu pro okruhy veřejnoprávního Slovenského rozhlasu, přesněji rozhlasovým okruhům RTVS. Ty musí slovenské tvorbě vyčlenit až 35 procent.

Vůči novým pravidlům aktivně vystupují představitelé soukromých stanic. Podíl slovenské hudby u většiny celoplošných soukromých stanic nepřesahuje 10 procent. Představitelé asociace tvrdí, že hudební formátování vychází z průběžných průzkumů a posluchači by víc slovenské hudby nepřijali. Pokud by se ale soukromé stanice měly novým kvótám podřídit, patrně by jen zvýšily rotace nyní hraných skladeb, intepreti by nicméně zůstali stejní.

Smrtící kombinace: Rytmus a Robo Kazík

Europa 2 přistoupila k novým povinnostem s humorem. Až do dnešní půlnoci hraje plných 100 procent slovenské hudby a ve vysílání komunikuje slogan „Nechceme, aby nám stát nařizoval, co máme hrát. Chceme hrát maxximum Tvojí muziky.“

Posluchači tuto iniciativu přijímají různě. Někteří na Facebooku vyčítají, že Europa 2 záměrně přehání tím, že volí horší skladby a celé vysílání se stává neposlouchatelným. Hudební dramaturgie totiž kombinuje rap s písněmi ve stylu Šlágr TV. Většina posluchačů se ale na dnešním programu dobře baví. Pokud by ale podobnou dramaturgii měli poslouchat denně, je zřejmé, že by přeladili.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,