Důležitým milníkem pro Country Radio byl rok 2010, přiděleno bylo hned 8 frekvencí, říká Domečka

country_polstarROZHOVOR – Hostem dnešního rozhovoru serveru RadioTV není nikdo jiný než Tomáš Domečka, programový ředitel Country Radia. Právě tato stanice zažívá v poslední době rozmach pokrytí, navíc v srpnu oslavila už 20. výročí a nedávno inovovala logotyp. Country Radio je významnou stanicí z portfolia skupiny Radio Investments. Tématem rozhovoru byly samozřejmě významné milníky z historie, řeč však přišla na mnohé současné události.

Programový ředitel Tomáš Domečka poskytnul serveru RadioTV rozhovor, v němž jsme se společně bavili zejména o významných událostech z historie Country Radia. Nevzpomínali jsme jen na minulost, řeč přišla na budoucnost, vyhlídky či plánovaný rozvoj Country Radia.

Ohlasy na nové logo jsou v drtivé většině kladné

RadioTV: Dovolte mi, abych nejprve za celou redakci RadioTV dodatečně poblahopřál Country Radiu ke dvacátým narozeninám, které jste slavili 15. srpna. Můžete prosím zmínit největší milníky v historii Country Radia?

Tomáš Domečka: Zahájení vysílání proběhlo přesně 15.8.1991 v 15:15 na Výstavišti v Praze v kancelářích pravého křídla Sjezdového paláce. Tehdy se vysílalo jen 6 hodin denně od 10:00 do 16:00 na frekvenci 89,5 FM. 24 hodin denně začalo Country Radio vysílat až od 30.dubna 1993. Mezi tím se radio přestěhovalo do Zenklovy ulice v Praze 8 a při záplavách v srpnu roku 2002 nedobrovolně na necelé 3 měsíce na žižkovský vysílač. Zenklova ulice byla celá pod vodou.

Od ledna 2006 začalo Country Radio vysílat z Prahy 10, z Říčanské ulice, odkud vysílá i dnes. V témže roce se začala velmi slibně vyvíjet poslechovost. Rok 2010 byl pro Country Radio velmi důležitým milníkem. Dostali jsme přiděleny nové frekvence pro Ústí nad Labem 106,8 FM, České Budějovice 94,7 FM, Plzeň 102,1 FM, Kutnou Horu 87,7 FM, Karlovy Vary 97,2 FM, Cheb 98,5 FM, Mladou Boleslav 106,2 FM a Hradec Králové 104,1 FM.

K TÉMATU: Country Radio mění logo, motivem je slunce

RadioTVKrátce po oslavách 20. narozenin Country Radia jste inovovali logo Vaší stanice. Jak jste uvedl, cílem bylo „oživit a rozzářit“. Jedním z důvodů je velké množství udělených kmitočtů. Jaké máte prozatím na upravenou značku ohlasy?

Tomáš Domečka: Nové, inovované logo existuje poměrně krátkou dobu. Nicméně ohlasy jsou v drtivé většině kladné, takže spokojenost :).

RadioTVZvažujete nějakou případnou obměnu playlistu? Je pravda, že plánujete omezit nasazování americké country?

Tomáš Domečka: Převaha české hudby je z vysílání zřejmá a tak to i zůstane. Chceme i nadále „dělat“ klidné a pohodové rádio s důrazem na českou hudbu. Ameriku, jakožto kolébku country, však vynechávat nebudeme.

domecka_rozhovor_001

Koncem února 2012 uslyší country i v Rokycanech

RadioTVPoslechovost Country Radia je rozhodně velmi dobrá, podle posledního výstupu poslechovosti Vás ladí aspoň jednou týdně hned 418 tisíc posluchačů, což je nejvíce za poslední dva roky. Který z programů Vám „dělá největší radost“?

Tomáš Domečka: Současná „denní“ poslechovost je dokonce nejvyšší od roku 2000, což nás samozřejmě nesmírně těší. Radost mám především z ranního programu, který spolumoderují Veronika Čičková a Zdeněk Sekanina. Jinak mě osobně baví především autorské pořady. Většinu jejich moderátorů považuji za „chodící encyklopedie“. Hodně se povedl pořad Dvorana Country Radia, který proběhl v září a denně v něm hostovali zajímaví lidé z branže. Radost mám i z toho, že na Country Radiu vysílají takoví lidé, jako např. Jiří Suchý, Miloň Čepelka z Divadla Járy Cimrmana, Yvonne Přenosilová, Petr Kocman či Petr Novotný.

PSALI JSME: Nešťastný MUX4, Country dvacítka, ale i tajemný noční lov

RadioTV Koncem srpna získalo Country Radio další kmitočet, celkové číslo se pomalu blíží dvaceti. Na spuštění čekají další. Prozradíte nám prosím plán spuštění nejblíže naplánovaných kmitočtů?

Tomáš Domečka: Nyní Country Radio vysílá na dvanácti krátkovlnných frekvencích a jedné středovlnné. Na spuštění čeká vysílač  v Rokycanech 92,7 FM. Ten by měl začít svých dokrývacích 100 W vyzařovat nejpozději koncem února 2012.

RadioTVO tom, že kmitočtové spektrum je poměrně zaplněné, nelze pochybovat. Přesto se zeptám, jak to aktuálně vypadá s další expanzí Country Radia? Neuvažujete o vstupu na Moravu? Zatím jediným moravským kmitočtem je ten brněnský, který však spadá do licenčního řízení kvůli bonitě (poznámka: vypočtený zásah posluchačů je 405 tisíc). Jak se díváte na novou politiku udělování kmitočtů Vy?

Tomáš Domečka: Ano, kmitočtové spektrum je vydatně zaplněno a koordinovat nové kmitočty je stále těžší. Získat pak frekvenci se slušným výkonem, téměř nemožné. Přidělování kmitočtů nechci komentovat, ale naší snahou bude i nadále expandovat. Samozřejmě toužíme i po Moravě. Dle ohlasů je tam o Country Radio velký zájem.

domecka_rozhovor_002

Je otázkou kdo je ochoten vyměnit přijímače za digitální

RadioTVCountry Radio je dostupné v chytrých telefonech, kde vidíte budoucnost poslechu rádií? Jak se stavíte k rozhlasové digitalizaci? Považujete ji za důležitou, když existuje mnoho alternativních možností příjmu?

Tomáš Domečka: Mnoho lidí poslouchá rádio v autech nebo z přenosných přijímačů. Je otázkou kolik jich bude zpočátku ochotno vyměnit své stávající přijímače za digitální, jak takovou změnu provedou ve svých vozech a kdy. Někteří výrobci automobilů sice už montáž DAB přijímačů do svých vozů nabízejí, ale obecná povědomost  o digitálním příjmu rozhlasu je mizivá. Jasné je, že čas digitálů přijde. Kdy se to zlomí, si netroufám odhadovat. Nicméně Country Radio bude připraveno.

PŘEČTĚTE SI: Povánoční dárek všem posluchačům je tady – Country Radio vysílá volně na satelitu

RadioTVLoni jste krátce po Vánocích nadělili dárek v podobě možnosti příjmu Country Radia na satelitu. Jak hodnotíte vstup na tuto platformu téměř rok poté?

Tomáš Domečka: Satelitní vysílání Country Radia je skvělá věc. Mnozí již satelitní přijímač vlastnili a další si ho mohou, alespoň vzhledem k ceně, poměrně snadno pořídit. Zahájení nekódovaného satelitního vysílání Country Radia tak bylo přijato s nadšením.

RadioTV V roce 2008 jsme mohli slýchávat seriál „Osada Zmatenka“. Uvažujete o návratu či jiném podobném projektu?

Tomáš Domečka: Kratičký seriál Osada Zmatenka proběhl jen na Silvestra jako součást soutěže. Dále již nepokračoval. Podobný projekt nevylučuji, ale v té nejbližší době se nic podobného nechystá.

domecka_rozhovor_003

Robinsoni z velkoměst uspěli, obdobné projekty nevyloučeny

RadioTVLetos v srpnu mohli posluchači sledovat osudy dvou kluků z velkoměsta v Albánii a to celý měsíc. Jak se nápad a projekt vlastně zrodil? Shrňte prosím pro naše čtenáře průběh a závěr celé akce. Plánujete další podobné projekty? Jaké na něj byly ohlasy?

Tomáš Domečka: Šlo o pořad Robinsoni z velkoměsta, který si v našem pojetí nechtěl hrát na nějakou reality show. Dva kluci (Adam Trnka a Honza Olt) se prostě rozhodli zkusit přežít měsíc bez peněz, dovezeného jídla a pití, pouze s 13 věcmi, které jim vybrali posluchači Country Radia z nějakých 30 nabízených, na pustém místě v Albánii. Chtěli to sami a učinili by tak i bez nás. My jsme se k expedici připojili tak, že jsme klukům denně volali v přímém přenosu a společně s našimi posluchači sdíleli jejich dobrodružství … i v podobě fotografií, které jsme průběžně umisťovali na web a Facebook. Nikdo dopředu nevěděl, zda to kluci zvládnou a jak celá výprava dopadne. Dopadla dobře, kluci přežili a sobě i našim posluchačům ukázali, že i mladí kluci z velkoměsta dokážou přežít v nehostinném místě, obstarat si sami v přírodě potravu a pití a nepodlehnout „ponorkové nemoci“.

Akce měla výborné ohlasy, posluchači reagovali, psali, volali, posílali klukům vzkazy. Těšíme se na další obdobné projekty ve vysílání.

DOPORUČUJEME: Robinsoni z velkoměsta jedou do Albánie, posluchači naladí info z cest

RadioTVV říjnu odstartovala soutěž „Poslouchej-vyhraj-cestuj“, soutěžit se bude o let horkovzdušným balonem, pobyty na ranči s vyjížďkou na koních a mnoho jiného, ve finále získá jeden posluchač hlavní cen, jíž bude zapůjčení automobilu. Přibližte nám prosím tuto soutěž.

Tomáš Domečka: Soutěž je založena na znalosti písní, případně na dobrém postřehu při jejich poslechu. Moderátoři přednášejí úryvky textů písní a posluchači mají za úkol písně identifikovat a najít ve vysílání. Ceny jsou naprosto báječné a všechny se, jak název soutěže napovídá, točí kolem cestování. Vyhlídkové lety Cesnou, zapůjčení motocyklů Harley Davidson, lety balonem, vyjížďky na Segwayích, pronájem elektrokol, letecký zájezd za 40 tisíc, pobyt na ranči s jízdou na koni atd. Akce probíhá celý říjen a ve finále mohou soutěžící získat auto na rok.

STÁLE PROBÍHÁ: Soutěž „Poslouchej – Vyhraj – Cestuj“ v plném proudu na Country Radiu

RadioTV: Na co byste v závěru rozhovoru pozval naše čtenáře v souvislosti s vysíláním Country Radia?

Tomáš Domečka: Vaše čtenáře bych pozval k poslechu Country Radia obecně. Mnozí by se možná divili, kolik písní hraných Country Radiem znají, kolik si jich dovedou zazpívat a jaké „podžánry“ se na našich vlnách také vyskytují. Kdo hledá klid a pohodu, na Country Radiu je najde.

RadioTV: Děkujeme za Váš čas.

domecka_rozhovor_004

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. Jose

  Jo, jo… Vzbudili jsme se 2010… Když si představím, kde to mohlo být… Kdyby to neovlivňoval ten demagogický zmetek Zilvar a podobní grázlové, kteří tvrdili, že by to nikdo jinde, nežli v Praze, neposlouchal… Mohlo to mít už v roce 1992 tolik frekvencí, co Evropa 2 a být všude… Ach, jo… No, nic, podařilo se to tehdy těm bestiím zabrzdit na DESET LET. Sice dnes již pochopili, ale je již poněkud pozdě, to nejlepší je již rozebráno a frekvence již nejsou, tedy kvaliní… No, hlavně, že procitli a pochopili…

 2. UPC

  No ono pozor Jose – oni experimentovali s rozšířením v Brně kdysi na střední vlně /tuším 1485 kHz/ – no samozřejmě šlápli vedle, protože to mělo časově omezený rozsah, takže je večer nikdo nemohl poslouchat a v té době už toho hučelo hodně na FM …

  1. Jose

   Osobně se přiznávám, že naposledy jsem z SV poslouchal rádio ECHO, to když zkrachovalo, tak mne SV přestalo zajímat. Takže celkem souzním s ředitelem ČRo p.Duhanem, který chce vysílání ČRo na SV vypnout. Ale je nutno uvést jednu věc. Hovořil jsem na jiném webu s jedním pánem, který se roky věnuje příjmu na SV, stanic z celého světa a on říká a obávám se, že má bohužel pravdu, že u nás nechali SV zdegenerovat a vyhnít úmyslně, říká totiž, že zvuk na SV nemusí být vůbec tak špatný jako je u nás a že analogově se na SV vysílá po celém světě a v USA dokonce STEREO ! Já už před x lety napsal, že Country rádio by udělalo mnohem lépe, když by vstoupilo na satelit do DVB-S, na místo toho plácání se na SV. To na konec i udělali a sám si je tak občas pouštím a mám několik přátel, kteří si to nemohou vynachválit, včetně několika kolegů z práce. Takže to mělo rozhodně smysl a to byl správný krok. Dnes má Country rádio další možnost, mohlo by vstoupit do multiplexu TELEKO DAB a vysílat tak v Praze, Brně, Ostravě a Příbrami a za nedlouho v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Liberci. Podle mého názoru by to byl dobrý krok. Ale on se jim nabízí ještě jeden a opět pouze dle mého názoru, ještě lepší. Mohli by totiž po SV vysílat digitálně. Tedy v DRM. Respektive mohli by na SV vysílat v tzv. SimulCastu, což je analogové a digitální vysílání současně. Na konkurenčním webu vznikla velká debata, co by to obnášelo, jedni říkali, že to není technicky možné z důvodů zastaralých součástek na zmíněném vysílači, jiní naopak dokládali, že ty a ty komponenty měnili tehdy a tehdy a jsou tam takové a takové. A závěrem z toho vyplynulo, že by to prostě šlo a žádný problém by to nebyl. A rázem by to byl velký skok kupředu a konečně by bylo Country rádio také někde první a nikoli, že by zaostávalo za ostatními. Dle mého názoru by tím získalo ohromný kredit na image. Okamžitě by se objevilo ve všech světových seznamech vysílatelů DRM atd. Ono se řekne v ČR DRM a hned všichni začnou argumentovat přijímači a problémy a kdo by to poslouchal atd. Jenže všechno tady je. A na víc. POZOR hoši ! Proglas. Prošpitlo se neoficiálně, že tato stanice chce vysílat v ČR na SV v DRM. Tedy ani analogově. Ani v SimulCastu. Prostě ostrý digitál po SV. Když to bylo zjištěno byl okamžitě konkurenční web vyzýván aby sehnal někoho z Proglasu a udělal s nimi veliký rozhovor, protože tato stanice je jednoznačně opravdovým tahounem a leaderem rozhlasové digitalizace v ČR. Je v DVB-S, je v DVB-T, je v DAB+ a nyní chce spustit vysílání v DRM. To už si prostě zaslouží obdiv a pochvalu ač jsem třeba nevěřící. Takže aby nám Country rádio, dle svého zvyku zase maličko nespinkalo. A my zase za deset let neříkali po serverech. Jo, Country rádio… To mohlo být první… No, ale nebylo… Bohužel… A aby toho nebylo málo, tak po Proglasu se dokonce objevilo i jakési združení příznivců Trance music, které projevovalo stejný záměr, tedy vysílat v ČR v DRM po SV…. Takže aby až ČRo ty 2 frekvence pustí se tady o ně nakonec nepoprali… No, co jsem chtěl říci jsem řekl… Je otázkou zda je Country rádio opravdu probuzeným rádiem a zda si plně uvědomuje situaci a současné možnosti…

 3. pevy

  Souhlas s José. Probudili se (bohužel) až „hodinu po dvanácté“. Přesto musím chválit zejména vstup do DVB-S. Ten, kdo toto prosadil, by opravdu zasloužil svatozář :-)). Jinak pokud jde o logo: Je mi celkem fuk, jak vypadá. Důležité je, co rádio hraje. A proto pevně doufám, že ve vysílání co nejméně uslyším takové „pseudocountry“, jako je Jana Kratochvílová, Jiří Schelinger, Smokie, Eagles a mnohé ještě víc do uší bijící věci. Nic proti nim. Ale kdo chce toto slyšet, má snad možnost přeladit třeba na Beat (nebo jinam).
  Pokud jde o středovlnné vysílání, nedivím se, že v Brně nemělo posluchače. Dnes už se i divím, že CR stále platí i AM vysílání ze Zbraslavi – docela by mne zajímalo, kolik to stojí např. ve srovnání s celou VKV sítí (popř. se satelitem). To je podle mne nejméně efektivní šíření vysílání, kterým CR nyní disponuje.

 4. Pvtr

  V rozhovoru se píše, že Country rádio by chtělo vysílat i na Moravě a postupně i v dalších regionech Čech. Na druhou stranu se toto rádio trochu rezervovaně dívá na digitální vysílání. Pokud by nyní začalo vysílat v DAB síti Teleka, tak by hned bylo v Brně a v Ostravě – s kvalitním signálem. Pokud by vysílání udělalo propagaci, pak by tam mohlo mít nové posluchače. A cena za šíření signálu by nemusela být vysoká.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .