Důležitý úkol nové Rady ČRo – volba nového ředitele rozhlasu

ceskyrozhlasvelkyČeský rozhlas je už několik měsíců bez řádného generálního ředitele. Momentálně jej vede Peter Duhan, který byl po odchodu posledního ředitele Richarda Medka pověřen vést instituci až do doby než Rada Českého rozhlasu zvolí ředitele nového. Ještě předtím ale musí poslanci vybrat několik nových členů rady, aby volba vůbec mohla proběhnout.

V kontrolním orgánu jsou čtyři volná místa

Současná rada má totiž nedostatečný počet členů k tomu, aby mohla v tak zásadní věcí rozhodnout. K volbě ředitele je totiž nutných minimálně šest hlasů členů Rady, jenže těch v kontrolním orgánu nyní zasedá pouze pět. Koncem února totiž skončilo funkční období třem členům rady, a Poslanecká sněmovna nestihla do parlamentních voleb vybrat nové členy. Posledním významným krokem, který Rada ČRo učinila ještě v osmičlenné sestavě, bylo pověření Petra Duhana vedením rozhlasu. Tím se podařilo alespoň na čas stabilizovat situaci ve vedení této instituce.

V současné době tak členové rady hlasují o běžných otázkách týkajících se rozhlasu, jenže pokud by chtěli hlasovat o zásadních otázkách týkajících se generálního ředitele, musejí si počkat na nové kolegy. Volební výbor sněmovny minulý týden provedl první výběr případných nových členů, které posunul do druhého kola. V něm se jednotliví kandidáti se svými projekty představí celé sněmovně, která pak rozhodne o právoplatných nových členech kontrolního orgánu.

PŘEČTĚTE SI: Exkluzivní anketa s kandidáty do rady

rada-cro-slozeni-rijen-2010-screen-z-rozhlas_czNyní má Rada Českého rozhlasu pouze pět členů. Zdroj: Web Rady ČRo

Ve finální volbě se představí 12 kandidátů

Mezi kandidáty, kteří postoupili do druhého kola, jsou Milan Badal, Katarína Bartíková, Tomáš Böhm, Jiří Florian, Pavel Hazuka, Martin Herzán, Marie Jílková, Pavel Kopřiva, Lenka Mazuchová, Lucie Orgoníková, Stanislava Spoustová a Pavel Šafařík. Jelikož v Radě Českého rozhlasu jsou nyní čtyři volná místa, volební výbor sněmovny musel podle zákona předložit všem poslancům až 12 kandidátů, což je trojnásobek počtu volných míst.

Finální kolo volby proběhne na prosincové schůzi Poslanecké sněmovny, která začíná v úterý 7. prosince. Po tomto termínu se očekává i znovuotevření výběrového řízení na generálního ředitele Českého rozhlasu, což bude pro nové radní nejdůležitější úkol. Rozhlas sice poměrně úspěšně funguje i pod vedením prozatimního ředitele Petra Duhana, jenže pokud by ten musel třeba ze zdravotních důvodů odstoupit, měla by celá instituce velký problém. Rada ČRo by totiž bez nových členů nemohla potvrdit ve funkci ani nového prozatimního ředitele.

Bude Rada za dva týdny kompletní?

I proto je pozitivní, že volba nových členů mediálních rad konečně probíhá, a již za dva týdny bychom se mohli dočkat jmen, které budou dohlížet na veřejnoprávní instituci v následujících letech. Pokud vás zajímá pohled jednotlivých kandidátů na poslání a fungování Českého rozhlasu, můžete si přečíst naši exkluzivní anketu RadioTV se všemi kandidáty, kteří se objevili minulý týden před Volebním výborem Poslanecké sněmovny.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Barka

    Límec,zadek a směr Mars. Z tohoto článku je mě jako živiteli špatně. Volební výbor
    poslanecké sněmovny- to mě připomíná hesla staré rudé gardy.Proletáři všech zemí,
    spojte se. Exkluzivní anketa už byla nad mé síly.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .