Do mediálních rad míří staří harcovníci, manželé i partneři

televizemaleCelkem třiašedesát přihlášek, z toho 25 do rady Českého rozhlasu a 38 do rady České televize obdržel volební výbor poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Právě tolik lidí by se totiž rádo dostalo na místa zástupců veřejnosti ve veřejnoprávních médiích. Podívejme se teď na některá jména podrobněji.

Čtyři místa v Radě ČRo a potenciálně až čtyři v Radě ČT

Mezi kandidáty na čtyři volná místa v Radě ČRo a jedno, respektive také čtyři volná místa v Radě ČT (třem radním totiž v červnu končí mandát), najdete sice několik relativně nových tváří, ale ve valné většině jde o tváře notoricky známé. Seznam kandidátů do mediálních rad bohužel přináší stále stejná jména. Výsledkem potom může být možná setkání starých přátel a spolupracovníků v jedné radě, ale už méně reálná kontrola, nebo dokonce zastupování veřejnosti. Pokud se totiž pohybujete v nějaké oblasti dlouhodobě, znáte důvěrně všechny ostatní aktéry a obecně vždy platí, že pokud je například ředitel televize nebo rozhlasu váš dobrý známý tak ho už nikdy nebudete kontrolovat tak důsledně jako vám doposud neznámého člověka.

I proto by možná pomohlo jednou za čas poslat do mediálních rad nové tváře s politickou podporou a širší společenskou důvěrou. Pokud má být veřejná kontrola Českého rozhlasu a České televize efektivní, je nutné aby i větší části veřejnosti byli jejich zástupci v radách dobře známi. A důležité je, aby kandidáti byli nejen odborně zdatní ale aby měli i dostatečnou podporu u poslanců parlamentu. Velká část současných kandidátů už působila v některé z mediálních rad. Ve dvou případech kandidují osoby, které jsou spřízněny s bývalými členy některé rady. Podívejme se teď na přehled všech kandidátů a pak na některá jména podrobněji.

Přehled kandidátů do Rady ČRo a Rady ČT

Kandidáti do Rady Českého rozhlasu: Jan Beer, Dobromil Dvořák, Jiří Florian, Pavel Hazuka, Pavel Kopřiva, Jiří Koubek, Ladislav Křivan, Vladislav Kučík, Ladislav Kudrna, Ervín Kukuczka, Miroslav Matěja, Miroslav Matějka, Karel Michal, Ladislav Miler, Karel Milička, Marek Podlaha, Zdeněk Přívratský, Irena Ryšánková, Michal Stehlík, Jaromír Svobodník, Pavel Šafařík, Marek Šváb, Ivan Tesař, Zuzana Vučková a Irena Žantovská.

A kdo si zaslouží zvláštní pozornost:

Jiří Florian – do února loňského roku byl předsedou Rady Českého rozhlasu, jejím členem pak od roku 2004.

Pavel Hazuka – od roku 2006 do loňského února byl členem Rady ČRo.

Dobromil Dvořák – bývalý člen Rady České televize. Kromě kandidatury do rozhlasové rady kandiduje i do Rady ČT

Ervín Kukuczka – bývalý člen rady ČRo.

Irena Ryšánková – kandidatura Ireny Ryšánkové má specifický podtext především díky jejímu blízkému vztahu se Štěpánem Kotrbou, bývalým členem Rady ČRo.

Irena Žantovská – její kandidatura by vlastně nebyla ničím zvláštní nebýt toho, že jejím manželem je Petr Žantovský, bývalý člen RRTV, provozovatel rozhlasových stanice Ethno rádio a Rádio Sázava, který momentálně kandiduje do Rady České televize.

Kandidáti do Rady České televize: Antonín Bajaja, Jiří Baumruk, Jan Bohdal, Michael Dub, David Dušek, Dobromil Dvořák, Helena Fibingerová, Marta Gellová, Zdeňka Hůlová, Dušan Chmelíček, Michal Jankovec, Tomáš Jamara, Václav Kasík, Ondřej Kopička, Michael Kralert, Zdeněk Kruliš, Oldřich Kužílek, René Kühn, Antonín Lébl, Milena Macková, Julius Macháček, Miroslav Matěja, Tomáš Motl, Václav Nájemník, Daniel Novák, Vít Novotný, Lucie Orgoníková, Milan Smutný, Stanislava Spoustová, Pavel Sůva, Alena Svobodová, Jindřich Šafařík, Karel Šilpoch, Jan Taraba, Jiří Voráč, Jiří Závozda, René Zeithaml, Petr Žantovský.

A kdo si zaslouží zvláštní pozornost:

Jiří Baumruk – současný předseda Rady České televize.

Jan Bohdal – bývalý člen Rady ČTK, na členství rezignoval protože nesouhlasil se způsobem fungování tohoto orgánu (podrobnosti v Bohdalově blogu na iDNES).

Helena Fibingerová – současná členka Rady České televize.

Oldřich Kužílek – bývalý politik, poslanec PSP ČR za ODA

Zdeňka Hůlová – bývala členka Rady ČT a ČTK

Dušan Chmelíček – bývalý generální ředitel České televize, jeho odvoláním začala v roce 2001 tak zvaná Televizní krize.

Václav Kasík – bývalý generální ředitel Českého rozhlasu a krátce i České filharmonie.

Alena Svobodová – současná členka Rady ČT.

Petr Žantovský – bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, provozovatel rozhlasových stanic Ethno rádio a Rádio Sázava. Manželka Irena Žantovská kandiduje do Rady Českého rozhlasu.

Autor článku:

Komentáře (1)

    1. juko

      Opraveno. Díky Filipe.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .