Digitální rozhlas ze Žižkova už vysílá, pokryje necelou pětinu obyvatel ČR

České Radiokomunikace ve spolupráci s Českým rozhlasem spustily avizovaný experimentální DAB+ multiplex z pražského Žižkova. Díky vysílači vysokého výkonu bude pokryto přibližně 17 procent obyvatel ČR. Součástí multiplexu jsou celoplošné i speciální stanice rozhlasu.

Foto: towerpark.cz

Foto: towerpark.cz

Vysílání potrvá do května 2016

Český rozhlas spuštěním experimentálního, ale plnohodnotného digitálního vysílání pro Prahu a okolí naplnil další ze svých strategických cílů a učinil výrazný krok směrem k digitalizaci rozhlasového vysílání. V multiplexu DAB Praha budou začleněny všechny speciální digitální stanice Českého rozhlasu a celoplošné stanice Plus, Radiožurnál, Dvojka i Vltava. Posluchačům budeme moci nabídnout kvalitnější přenos vysílání a postupně i doprovodné služby v podobě multimediálních obsahů,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Současný experiment, který je prvním digitálním rozhlasovým vysíláním s plnohodnotným výkonem, povolil Český telekomunikační úřad do 31. května příštího roku. „Jsem rád, že můžeme využít naše technologické zázemí, abychom společně s Českým rozhlasem poprvé představili digitální rozhlas tak, jak by skutečně mohl reálně fungovat a umožnili posluchačům zážitek ve vysoké kvalitě,“ řekl Martin Gebauer, generální ředitel Českých Radiokomunikací.

Praktické pokrytí může zasáhnout až pětinu obyvatel

Cílem současného experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování finálních celoplošných DAB+ sítí. Vysílání probíhá ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích. Digitální vysílání lze přijímat prostřednictvím rozhlasových přijímačů podporujících standard DAB+.

Pokrytí experimentálního multiplexu DAB z žižkovského vysílače, kliknutím zvětšíte

Pokrytí experimentálního multiplexu DAB z žižkovského vysílače, kliknutím zvětšíte

Technické parametry experimentálního vysílání

Typ kódování: DAB+
Kanál: 12C (227.36 MHz)
Výkon ERP: 20 kW
Polarizace: V
Vysílač: Praha město (Mahlerovy sady)

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. beat

    Společnost TELEKO ( https://www.facebook.com/teleko.cz ) a experiment Čra zabíjí digitalizaci rádia v ČR, svým přístupem k DAB+, kde dlouhodobě przní audio kvalitu nízkým datovým tokem, který má za následek deformaci zvuku a díky tomu zvuk zní jak plechové roury, silně digitálně synteticky.Přitom společnost se zastřešuje a propaguje DAB+ jako CD kvalitu.Je to výsměch audio kvalitě a nahrávkám.Kvalita DAB+ u společnosti TELEKO a experimentu Čra nedosahuje ani z poloviny na kvalitu FM.I zasuměné FM je věrnější a zvukově lepší než DAB v podání Teleko + Čra s datovým tokem 48-64kbps.Tato technologie má nahradit FM vysílání po roce 2025, nenechte si to líbit a vnutit si tak podřadnou kvalitu audia.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,