DAB+ na Slovensku popularizuje alternativní New Model Radio. Vysílat chce až po české hranice

Na českém trhu popularizuje digitální rozhlasové vysílání několik firem a institucí včetně silné podpory od Českého rozhlasu. Na Slovensku má tato platforma náročnější pozici. Nyní ji obohatilo alternativní New Model Radio, které původně působilo na internetu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Nové rádio funguje dva roky přes internet. DAB+ je doplňkem

New Model Radio založil v roce 2014 Róbert Gregor, jeden z respektovaných členů a DJ u alternativní hudební komunity. Původně internetová stanice usilovala o vstup do digitálního terestrického vysílání už začátkem letošního roku. Nakonec začala vysílat v multiplexu operátora Avis z atraktivní kóty Nitra – Zobor.

Vysílání je možno naladit přibližně 100 km od Nitry včetně některých částí Bratislavy. Signál v hlavním městě ale není ideální. V nejbližší době by mělo dojít k posílení pokrytí. To by mohlo sahat až po hranice s Českou republikou.

Terestrické vysílání je ale pro New Model Radio spíše doplňkem. Primární zůstává působení na internetu v kombinaci se stejnojmenným hudebním portálem. Přítomnost alternativní stanice v DAB+ může nicméně přinést určitou vlnu zájmu o tuto platformu zejména u náročnějších posluchačů.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Čistě digitální rádia v České republice

České rozhlasové stanice ke svému působení využívají především FM pásmo, jelikož to je u posluchačů nejrozšířenější. I tak ale můžete narazit na několik čistě digitálních stanic, které na FM nenaladíte.

....

Náročná pozice digitálního vysílání na Slovensku

Digitální rozhlasové vysílání má na Slovensku náročnou pozici. Ze strany privátního trhu neexistuje výraznější tlak, jenž by tuto platformu prosazoval. Na slovenském trhu působí méně rádií než v ČR a prostor pro nového regionálního hráče lze většinou najít i v analogovém FM pásmu.

V minulosti se o rozvoj DAB vysílání pokoušela platforma Moje rádio, která chtěla provozovat několik čistě digitálních rádií. Tento projekt patřil pod majitele celoplošného rádia Jemné. Nakonec se ale provozovatel soustředil na posílení své pozice na trhu FM rádií.

V České republice má platforma DAB/DAB+ podporu zejména ze strany privátních operátorů, například příbramské firmy TELEKO nebo plzeňské RTIcz. Na trhu se významně angažují České Radiokomunikace a Český rozhlas.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .