Český rozhlas zatím vysílání BBC zcela neovládne

bbc_world_serviceVíce českého vysílání se zatím na vlnách BBC World Service neobjeví. Zpravodajská stanice Českého rozhlasu Rádio Česko měla převzít dvanáctihodinový prostor na kmitočtech BBC v České republice. Změnu licenčních podmínek ale zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ve dne se tak ve vysílání bude i nadále vyskytovat angličtina.

BBC World Service působí prostřednictvím FM kmitočtů v krajských městech, nicméně už několik let neprovozuje vlastní českou redakci. Licence ale vyžaduje několik hodin vysílání v češtině a tak se česká pobočka britské zpravodajské stanice dohodla s Českým rozhlasem na dodávkách části programu. Rádio Česko tak vysílá svůj program nejen prostřednictvím DVB-T sítě a internetu ale může působit právě na FM frekvencích BBC.

Vedení Českého rozhlasu ale mělo v plánu rozšířit vysílání Rádia Česko prostřednictvím BBC až na 12 hodin denně. Tento záměr v dubnu schválila i Rada Českého rozhlasu. Potřebnou změnu licence BBC ale zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Požadovaná změna je v rozporu s platným zněním §21 odstavce 10, věta druhá zákona číslo 231/2001 Sb., podle níž provozovatel vysílání s licencí nesmí přebírat program ani část programu od provozovatele vysílání ze zákona,“ zní oficiální písemné zdůvodnění, o němž informoval server Mediář.cz.

V praxi to znamená, že soukromé rádio s licencí nesmí přebírát nezměněný program veřejnoprávního vysílatele, ani jeho část. BBC World Service totiž působí v českých podmínkách jako soukromá společnost s licencí, a tudíž se na ni vztahují všechna regulační omezení jako na ostatní privátní stanice. Nicméně současná spolupráce mezi BBC a Rádiem Česko bude i nadále pokračovat v rozsahu tří programových bloků denně.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .