Český rozhlas vysílá nový typ rozhlasových her o stopáži okolo 60 sekund

minutovehry

UKÁZKA UVNITŘ – Veřejnoprávní rozhlas nasadil do vysílání nový formát rozhlasových her, jejichž stopáž nepřesahuje 1-2 minuty vysílacího času. Nový projekt budou slýchat posluchači téměř všech okruhů Českého rozhlasu (včetně regionů), od listopadu se novinka stává dominantou Českého rozhlasu 3 – Vltava. Součástí minutových her je též webový speciál, v němž budou v záznamu všechna odvysílaná díla.

Autory jsou Šídlo i Sedláček

Rozhlasové hry s velmi krátkou stopáží, jež se pohybuje kolem 60 sekund se od 1. října usídlily ve vysílání stanic Českého rozhlasu. Jak uvádí veřejnoprávní instituce, v České republice se jedná o unikátní formát a prozatím bylo natočeno přes 100 dílů. Formát krátkých rozhlasových útvarů není podle Českého rozhlasu nový, například v Deutschlandradiu Kultur vznikají již řadu let.

Na realizaci se podílí přední čeští režiséři a herci, zmiňme Jiřinu Jiráskovou, Oldřicha Kaisera, Hanu Macuichovou či Davida Novotného. Minutové hry Českého rozhlasu vznikají pod dohledem Kateřiny Rathouské, ta se podílela na vytváření mimo jiné také s filmovým scénáristou Robertem Sedláčkem, ale i zkušenými dramatiky – Davidem Drábkem a Danielou Fišerovou. Jedním z autorů je komentátor a analytik Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

Minutové hry jsou prostorem pro vyzkoušení všeho možného, co rozhlas nabízí. I když to někoho překvapí, do jedné až dvou minut se dá vtěsnat příběh ze života, komediální či hororová situace nebo zvukový experiment,“ říká dramaturgyně a autorka projektu Kateřina Rathouská.

minutovky_vysilacicasy

Minutovky doplňuje webový speciál

Na webových stránkách www.minutovehry.cz má možnost kdokoli přispět vlastním textem. Tři nejlepší autoři se budou moci pochlubit realizací svých děl – scénář nastudují profesionální herci a následně dojde k odvysílání na vlnách Českého rozhlasu. Navíc zde najdou posluchači hry k poslechu.

To, co jsme na stanici Vltava původně plánovali jako experimentální formát pro zkušené milovníky rozhlasové dramatiky, přerostlo v celorozhlasový projekt a nabídneme ho posluchačům všech stanic Českého rozhlasu. Posluchače zveme na minutový výlet do světa rozhlasové hry. Třeba se tam bude chtít ještě vrátit,“ říká Lukáš Hurník, šéfredaktor stanice ČRo 3 – Vltava, kde projekt vznikl.

Během října se každý všední den usídlí jedna premiérová hra na třech celoplošných, všech jedenácti regionálních stanicích a novinka dostane prostor též na Radiu Wave. V listopadu už bude minutové hry vysílat výhradně Český rozhlas 3 – Vltava.

minutovehry2

Ukázka minutové hry Jindřicha Šídla

Český rozhlas zveřejnil přepis rozhlasové hry „Motivační pohovor“ z pera Jindřicha Šídla. Hlavními aktéry jsou dcera (11 let), ta odpovídá „nevzrušeně, ale ještě ne pubertálně otráveně„. Na otci (40) pozorujeme „vzrůstající neklid“.

Otec: Co děláš, Majdo?

Dcera: Učím se, tati. Na přijímačky.

Otec: A jak ti to jde? Hlavně ta matika, viď…

Dcera: Snad to pude.

Otec: Hele, Majdo, já vim, že jsi asi nervózní, protože je strašně důležitý, jestli se na ten gympl teď dostaneš, nebo ne, ale víš co – nebuď. Nikdo se nebude zlobit, když tě nevezmou.

Dcera: Já vim, tati.

Otec: Ono by tě to teda asi hrozně mrzelo, kdyby to nevyšlo, ale to se prostě nedá nic dělat.

Dcera: Já vim.

Otec: Ona to taky není žádná legrace, že jo, protože když se nedostaneš, zůstaneš ve škole s hloupějšíma dětma, který tě budou zdržovat.

Dcera: Hm.

Otec: Nechápu, proč se tváříš, jako kdyby ti to bylo jedno. Je to prostě důležitý.

Dcera: Já vim.

Otec: No zjevně nevíš. Protože to by ses netvářila takhle otráveně, úplně bez zájmu a něco bys pro to dělala, třeba se učila.

Dcera: Já se učim, tati.

Otec: Hlavně se nenech znervóznit, to bys mohla dělat chyby. Víš, že máš jen jeden pokus.

Dcera: Já vim, tati.

Otec: Tak jo. Hlavně nebuď nervózní.

V úterý 2. října pak měla premiéru hra „Poslanecký průkaz„, autorem je Robert Sedláček. Dílo vypráví o tom, co si vyvolení mohou dovolit a kolik jim bude povoleno.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .