Český rozhlas vypne dlouhé vlny, úspory chce využít k propagaci nových platforem

cesky-rozhlas-logo-5-651

Vysílání hlavního okruhu Českého rozhlasu Radiožurnál na dlouhých vlnách skončí poslední únorový den příštího roku. Část úspory hodlá generální ředitel Peter Duhan vyčlenit na propagaci těch platforem, kde bude Radiožurnál vysílat nadále bez dlouhých vln. Tento záměr schválila na posledním zasedání Rada Českého rozhlasu.

Vysílání na dlouhých vlnách zajišťuje vysílač Topolná. Poprvé si posluchači mohli signál z Topolné naladit na konci roku 1951. Nejprve se z něj ozvala stanice Československo I, později Hvězda, a nakonec Radiožurnál. Vysílač je umístěn na Moravě nedaleko Uherského Hradiště a zpočátku fungoval vyzářeným výkonem 650 kW. Jeho signál tak bylo v některých obdobích možné zachytit v podstatě v celé Evropě.

Uzavírá se jedna dlouhá etapa šíření signálu Českého rozhlasu. Technický pokrok a změny v rozhlasových technologiích jsou veliké a nelze je nereflektovat a podporovat staré systémy. Proto ukončíme vysílání na dlouhých vlnách a část úspory bude v roce 2014 určena na propagaci těch platforem, na kterých bude Radiožurnál vysílat nadále bez dlouhé vlny,“ uvedl generální ředitel rozhlasu Peter Duhan.

Autor článku:

Komentáře (3)

 1. radeko

  Dobry den,

  pripominka ke zruseni vysilani Radiozurnalu.

  Dekuji vsem co pracovali a pracuji v Topolne a umoznuji poslouchat CRo1 v cele Evrope.Pristi rok nastane analogova tma v ceskem jazyce-skoda. Hlavni problem nastane pro ridice! Pristi rok si uz neposlechnu cestinu v Holandsku a nikde v Evrope.Internet pri sobe nema kazdy cestovatel ale male prenosne radio muze mit kazdy! Nova technika jde proti jednoduchosti a dosahu prijmu.

  S pozdravem

  Radek Nantl z Unicova.

 2. Europalace

  Vlastnim uz dnes vzacny muzealny kusok – autoradio Videoton 3603 v 44-rocnom veterane Ziguli 2101. Starucka Lada ma najazdene len 56 900 km, jazdim s nou len obcas s nostalgiou na Slovensku v Zilinskom okrese. Ak by som mal prist o cestinu z vybornej stanice Radiozurnal, ktoru chytam v pasme LV, bude mi smutno. Asi pred mesiacom som mal stanicu naladenu a stanica fungovala velmi dobre… rovnako aj dalsia polska stanica, a to pisem tento koment v maj/kveten/2016. Tak ako, vypli vysielac v r. 2014 alebo nie? Prosim, nerobte to…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .