Český rozhlas upozorňuje na rozdíly v hlasitosti FM vysílačů

ceskyrozhlasvelkyV těchto dnech probíhá v České republice přenastavení parametrů VKV vysílačů všech rozhlasových stanic. V jeho průběhu mohou nastat rozdíly v hlasitosti vysílání stanice nebo jejich jednotlivých vysílačů na různých frekvencích. Dochází k implementaci doporučení Mezinárodní telekomunikační unie ITU a opatření Českého telekomunikačního úřadu.

Předmětné doporučení zavádí omezení parametru výkonu multiplexu (MPX Power) na definovanou hodnotu. Toto opatření by mělo zejména omezit vzájemné rušení jednotlivých rozhlasových vysílačů mezi sebou a rušení dalších radiokomunikačních prostředků (např. letecké navigace). Zavedení tohoto parametru se ale výrazně projeví na hlasitosti a charakteru zvuku vysílaných programů.

Český rozhlas již nastavil vysílače sítě ČRo 3 – Vltava, probíhá postupné nastavení vysílačů stanice ČRo 2 – Praha a od 19. 11. 2012 i ČRo 1 – Radiožurnálu.  V období od 19. listopadu do 20. prosince 2012 se proto může lišit hlasitost a charakter zvuku jednotlivých vysílačů Českého rozhlasu, což bude rušivé především při poslechu v autě, kdy dochází k automatickému přelaďování mezi jednotlivými vysílači daného programového okruhu. Server RadioTV o tom informoval ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů Jakub Čížek.

Nejpozději do konce roku 2012 by měly být přenastaveny všechny VKV vysílače všech rozhlasových stanic, jak veřejnoprávního Českého rozhlasu, tak ostatních soukromých celoplošných i regionálních rádií. Nové nastavení by mělo přinést oproti současnému stavu sice celkově nižší hlasitost, ale věrnější a přirozenější zvuk a větší vyrovnanost mezi hudbou a mluveným slovem.

Autor článku:

Komentáře (31)

  1. SETI72

    Ano, jsem asi první který na to v diskusích upozornil. Okamžitě mě napadlo že to je asi to snížení modulačního výkonu na 0 dbr, jak o tom psal Jakub Melín.
    Na druhou stranu, i tak není zvuk rádií buhvíjak kvalitní. Stále se používá výrazná dynamická komprese. Takže jsem to uhodl, když jsem už u toho jeho článku, nebo kde to bylo, napsal že to nebude znamenat výrazně kvalitnější zvuk. Ale je to lepší, rádia se už nebudou přeřvávat.

  2. valve

    Pokud mohu posoudit, nejlepší technickou kvalitu modulace mají německé vysílače, už jsem o tom zde psal několikrát – rozdíl mezi např. Bayern III (94,7 MHz) a Radiem Impuls je někdy až 3 dB (jednoduché srovnání – tapedeck přepnutý na záznam /nebo „Source“/, nastavím „0 dB“ na indikátorech na jedné stanici a přeladím na druhou – srovnávanou) – stejnou modulační úroveň dodržují i německé komerční stanice (např. Radio Charivari 95,5 MHz).
    Z vysílačů, poslouchatelných v Praze se mi subjektivně zdá kvalitní modulace u Radia 1 a Radia Sázava (89,3 MHz) – poněkud horší kvalita modulace u Radia Sázava je v mém případu způsobena nutností používat při příjmu úzké pásmo mf zesilovače (NARROW). ČRo 1 – u něj kolísá frekvenční charakteristika modulace (někdy nemá „výšky“) – zřejmě to závisí na technikovi, který má zrovna směnu. Nejhorší zvuk má Fajn Radio a Radio Blaník – pražská frekvence.
    Použitý tuner – SONY ST – SE700, anténa – dipóly – jeden horizontální a druhý vertikální polarizace, svody koaxiálním kabelem cca 10 m.

  3. rdsman

    K článku bych měl dvě upřesnění.
    1) Zjevně není pravda, že omezení modulačního výkonu omezí rušení letecké navigace či jakýchkoli jiných nerozhlasových služeb. Toto tvrzení uváděné ČTÚ nebylo nikdy prokázáno (ani teoreticky, ani prakticky) a je použito pouze účelově.
    2) Po aplikaci omezení se mluvené slovo jeví o něco hlasitější než hudba, vyrovnanost byla právě lepší před omezením.
    Podrobně se aplikaci omezení věnují poslední články na pira.cz

  4. rdsman

    K tomu ovšem nebylo třeba jít na limit 0 dBr (který z technických důvodů vyústí v reálný MPX power nejčastěji kolem -1 dBr). Kupříkladu rakouské stanice, nad jejichž zvukem se tu všichni celé roky rozplývali, mají 2 až 3 dBr. No hlavně že budeme papežštější než papež…

    1. SETI72

      Tomu se říká jít z extrému do extrému.
      Nedivil bych se, kdyby se proti tomu zvedla vlna kritiky. Laikům poslouchajícím hlavně v autě nevysvětlíte, proč jim teď rádio hraje jako tranzistorák a mnohem více jim šumí. Byli zvyklí na přebuzený zvuk, který byl do hlučnějšího prostředí snad i lepší.

    2. Barka

      Není jiné východisko, pokud povolíte 2 , tak za měsíc se jede na sedm ostošest.
      Proto v tomhle bordelu musí vše jít do extrému. A lidé mají možnost si koupit
      kvalitní rádia, když jezdí 200 metrů autem na =poštu, tak nech zainvestují.

    3. rdsman

      Barka:
      Dovolím si nesouhlasit. S modulačními parametry to není stejné jako s vysílacími výkony, které se často i s tichou tolerancí překračují, protože je to prakticky neprokazatelné. Kdežto u té modulace to není problém změřit a z toho se nelze vykroutit. Nechť je ČTÚ důsledný, ale nezavádí tady nesmysly. Od toho jej neplatíme.
      Pro zavedení limitu 0 dBr neexistují žádné objektivní příčiny. Je to čistě politické rozhodnutí, o němž ti, kterých se dotýká, neměli možnost rozhodnout (což je u nás poslední dobou bohužel velice časté). Proto nelze rozumně zdůvodnit, proč tímto způsobem komplikovat život provozovatelům a zejména posluchačům. Oni si mohou koupit kvalitní přijímače, anténní monstra, mohou s sebou třeba tahat dipól při cestě do práce, … a nebo na poslech rádia mohou také zcela rezignovat.

    4. pp

      Ano, proč extrémní 0dBr? To je opravdu úlet. Proč ne kompromisních 3dBr? O tom, že je tento krok zbytečný a reálně neopodstatněný, svědčí fakt, že doposud, takřka čtvrtstoletí provozu soukromých i veřejnoprávních stanic u nás, tento parametr limitován nebyl a jeho omezení na rigidní nulu zavedly jen dvě země. A jednou z nich je Německo. Ano, to Německo, které stejně nesmyslně odchází od energie z jádra a které svou ekohorlivostí v oblasti energetiky nedávno způsobilo blackout v Mnichově a které může totéž způsobit i u nás.
      Snížení výkonu MPX, tedy de facto hlasitosti, na polovinu (doposud obvyklého výkonu 6dBr na 0dBr), přinese ve finále zvýšení šumu v modulaci, zejména při poslechu dál od vysílače nebo slabších vysílačů. A to může mnoho posluchačů skutečně odradit či otrávit.
      A možná to nejpodstatnější, tento krok je především krajně neliberální, neboť co jiného, než popření svobody podnikání, je nařizovat rozhlasovým stanicím, že mají všechny do jedné hrát stejný, sterilní, takřka neprocesorovaný zvuk utopený v šumu analogového přenosu. Jestli jsou nebo byly některé stanice zbytečně přeřvané (samozřejmě za podmínky dodržení kmitočtového zdvihu a jiných parametrů), byla to jejich věc, nikdo nikoho nenutil je poslouchat.

  5. Barka

    Samozřejmě , že hodně lidí na to doplatí, ale rozhlas tady není proto, aby si
    každá stanice dělala co chce. Já když jsem hodil předvolbu z z Brna na Žurnál, tak
    mě opadávala omítka. Problém je v celém vysílání. Místo bubláků každých 5 km,
    jsou tady mega výkonové vysílače , navíc mám ověřeno , že některé dokrývače dokrývají až třikrát jednu oblast a na ostatní serou. Problém je dále v tom , že na třetině republiky nenaladíš Prahu. Na to se sere taky. Dále je tady možnost
    dvbt, tu má skoro každý. Tak ať se to pohne a nám , kteří chceme rádio poslouchat,
    tak nech to upraví. A ať mě nikdo nepřesvědčuje o kvalitě zvuku. Já beru slovenská
    rádia a je to pohoda, protože na jedinou hlasitost naladíš všechyny rádia stejně.
    Každý malý zasran má mobil za 5t a rodina by neměla na pořádný přijímač?
    Tady jde o něco jiného, o dostavbě dokrývačů místo rozkrádání peněz.
    Kolik asi ten hajzl z Čro bere? Přijeď k nám a já tě provedu po vesnicích , kde nenaladíš nic. Na každého dlabu, když máš špatný zvuk , tak investuj. Když můžeš
    šetřit na kokotiny , našetři si na Sangean nebo Eton. Je to každého věc.
    Jakmile začneš dělat kompromisy, tak začne žaloba atd. OdBr je jediné řešení.
    Když teď pustím Prahu, která byla už upravena, tak je to úplně o něčem jiném.
    Pánové nejsme na pouti. TI , kteří kritizují nový systém už 10 roků kritizují
    uřvanost rádií, takže jít k podstatě. Chceš mít čistý příjem ? Kup si rádio,
    ale ne u šikmookých.
    A možná to nejpodstatnější, tento krok je především krajně neliberální, neboť co jiného, než popření svobody podnikání, je nařizovat rozhlasovým stanicím, že mají všechny do jedné hrát stejný, sterilní, takřka neprocesorovaný zvuk utopený v šumu analogového přenosu. Jestli jsou nebo byly některé stanice zbytečně přeřvané (samozřejmě za podmínky dodržení kmitočtového zdvihu a jiných parametrů), byla to jejich věc, nikdo nikoho nenutil je poslouchat. Tak to je tvoje připomínka, to ti
    někdo platí? Tady nejde o svobodu podnikání , s tím si zajdi k lékaři.
    Je neuvěřitelné, že ať se udělá věc špatná nebo dobrá, pořád do toho bude někdo
    srát svoje kydy. Pro příznivce bum bum je možno přikoupit kilowatový woofer.

    1. rdsman

      > Problém je dále v tom , že na třetině republiky nenaladíš Prahu.
      No já bych řekl, že teď to zásluhou 0 dBr bude ještě o něco víc. Přijde mi, že si poněkud protiřečíte.
      > rodina by neměla na pořádný přijímač?
      Vy si opravdu myslíte, že rádio je stále nějaká obrovská posvátná krabice, kolem které se v určené místnosti slézá celá rodina? Nespletl jste si století?

    2. SETI72

      To je právě ono, FM vysílání už dnes slouží hlavně pro autorádia. Tedy pro prostředí kde je hluk, které se přemísťuje a kde je jen jednoduchá prutová anténa.
      Na kvalitní stolní tuner v poslechové místnosti se směrovou anténou na střeše už člověk skoro vůbec nenarazí, ani si ho už dnes nebude nikdo kupovat.

    3. beat

      Ale narazi,nejen ja ale i spousta znamych posloucha na kvalitni hifi i radio doma.To co tu bylo doted byl humus a bylo potreba to ukoncit.Jakkoliv nesmyslne budete porad obhajovat nesmyslne dbr v hodnotach 5-8 co tu nekteri predvadeli..Dobre ze toskoncilo.Zvuk byl prebuzeny a spise chrastil,nyni je to o dost lepsi a jedine to vitam.Kupte si lesi radio a antenu ,kdyz potrebujete v aute mit hluk a prebasovano,pokud to vase soustava nyni nezvladne.

    4. SETI72

      Tady nikdo předchozí technickou kvalitu českého FM vysílání neobhajuje!

  6. Barka

    Ale co bych si protiřečil. Chceš poslouchat ,tak cáluj. To , že někde nejde chytit Praha není dBr , to je tím , že ČTU a další šmejdi prostě s prominutím vysílání v
    ČR dokurvili. Konečně bude klid a rádio bude kultivovanější. A století jsem si
    nespletl. O to m mluví přibližně poslechovost. Vy nejste v žádném případě posluchač
    rádia, vám nevadí nic, jen nějaká ruka trhu. S tím si s prominutím vytřete…
    Pokud vám není známo, tak se třeba na rádio Zlín kupoval útlumový člen nebo co,
    z důvodu těch vašich uřvaných rádií. To rádio přebudilo přijímače tak , že chrastilo
    Dovolil byh si tvrdit , že fandové rádií tohle vítají. Proti asi budou jenom blbci,
    kdy nejdříve slyšíš bum bum , potom projede auto a to až za 5 minut.
    Kvalitních stolních tunerů koupíte na aukru a dalších desítky. Stejně tak koupíte několik druhů antén od základního dipólu výše. Stačí si koupit za dva litry věžičku Panasonic a k tomu za 3 stovky dipól.
    Ale je zbytečné celkem se bavit s někým, který rádio pravděpodobně jenom viděl.

    1. rdsman

      Vážený pane, souhlasím s tím, že hodnoty kolem 8 dBr jsou šílenost, která tu nikdy neměla být. Souhlasím i s tím, že každý dBr dolů znamená čistší a dynamičtější zvuk.
      Jenže všechno má své meze. Od určité hodnoty už se dynamika zvuku nemění, pouze klesá úroveň modulace a zhoršuje se odstup signálu od šumu. Důkaz: Myslíte, že při -3 dBr bude poslech ještě lepší? A při -6 dBr úplně nejlepší? (O moc níže už jít nejde, to už by se vám tam nevešel ani pilot.)
      Ve skutečnosti je to tak, že i bez jakékoli komprese dynamiky vám typický obsah vysílání při stanoveném zdvihu udělá cca 2 dBr. Takže snižovat nějakým násilným a nekompetentním nařízením modulační výkon pod tuto hodnotu je už z podstaty věci naprosto iracionální.

    1. beat

      Presne tak,i Nemecke stanice jej dodrzuji a nikdo neprska.

    2. rdsman

      Co jiného jim také zbývá než úmyslně degradovat FM rozhlas, když ten jejich DAB se ani za dvě desetiletí pořádně neuchytil… ;)

    3. beat

      Slysel jste nekdy nemecky rozhlas?Zrejme ne,jinak by jste vedel,ze nijak 0dbr degradovan neni.

    4. rdsman

      Je degradován zhoršeným odstupem signálu od šumu. Výše máte zdůvodnění, můžete si to znovu přečíst (pokud ovšem chcete). Neexistuje žádný objektivní důvod, proč by místo 0 dBr nemohly být např. 3 dBr. Všichni by tím jen získali, aniž by to bylo na úkor čehokoli.

    5. beat

      Rozhodne neni,sum jsem nezaznamenal a ruseni vyjimecne,stejne jako tady pred zavedenim 0dbr..Stejne jako nyni v CR nepocituji ani zhorseny prijem ci vice slysitelny sum.Mam kvalitni antenu i prijimac,pokud vy ne,hledejte problem tam.Nekrmte lidi bludy.

    6. rdsman

      Objektivní skutečnosti se neřídí tím, co jste vy zaznamenal nebo nezaznamenal.

    7. beat

      Bohudik ridi,vysledek neni degradujici,pouze vy tu sirite pouze domnenky zdefornovane falesnym vnimanim prervane hudby,kterou pomalu vydavate za kvalitu a spasu.Nastesti s tim jiz nic neudelate a normalni posluchac je naopak rad.

    8. rdsman

      Nepreferuji přeřvanou hudbu, preferuji efektivní využití FM pásma, tedy limit ne nižší než 3 dBr. Na rozdíl od vás pevně věřím, že se toho nakonec podaří dosáhnout.

    9. beat

      Verit muzete,ale uz se toho dikybohu nedockate.Efektivni vyuizti je konecne nyni,stanice navic nema takovy dostrel nez ma mit a nerusi ostatni.

  7. Barka

    Pane rdsmsn , mohl by jste nám tedy uvést konkrétní stanice s degradovyným signálem?
    Já jsem včera velmi pozorně poslouchal Prahu. Její zvuk si budu pamatovat do smrti.
    A degradace se nekonala. Také Zlín ztišil a najednou nemusím na zesáku u téhle
    konkrétní stanice nastavovat znovu basy a výšky. Najednou mohu používat jakékoli
    nastavení a nechat ho tam , nic se neděje. Slyšel jste dejme tomu před rokem rádio
    Rubi ? Patrně ne. Ti, co ho dříve slyšeli, ví, o čem mluvím. Prošel jste si někdy
    německé FM pásmo z pohledu frekvencí, kde rádia vysílají? To praští do oka pětileté
    děcko. Mohlo by se u vás též jednat o to, že máte zevnitř umazané uši. Nás toho
    zbavuje sestra u lékaře.

    1. rdsman

      Všechny stanice jsou degradovány zhoršeným odstupem signálu od šumu, a to značně. Dnes málokdo poslouchá způsobem jako vy, proto je to problém, zejména při mobilním příjmu. O tom nehodlám dále diskutovat.
      Další problém je přístup některých provozovatelů k nastavení modulace. Někteří se snaží držet konstantní modulační výkon blízko u hranice limitu, aby z toho vytřískali co nejvíc. Důsledkem je neustálé a rušivé kolísání hlasitosti v závislosti na obsahu vysílání v poslední minutě, jeho spektrálním složení, množství tichých pasáží atd. Takhle jede např. Frekvence 1.
      Souhlasím s tím, že stanice Českého rozhlasu hrají dobře. Nevyužívají však plný zdvih 75 kHz, tedy mohly by stejně dobře hrát, i kdyby měly modulační výkon o pár dBr vyšší, a navíc by byl lepší odstup signálu od šumu. Všichni by získali, nikdo by neztratil. Tak, jako je to třeba u rakouských stanic.

  8. Barka

    TO je směšné, já jsem poslouchal Rockmax několik hodin a zvuk je vzdušný,
    má zachovalou basovou složku a jeden pozoruhodný projev, zvuk není slitý
    do jednoho basového spektra , ale jsou slyšet zvuky , které tam dříve nebyly.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: