Český rozhlas si připomíná 90. výročí, chystá den otevřených dveří

rozhlas-90-let-perexČeský rozhlas oslaví 18. května letošního roku 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na našem území. K této příležitosti je připravena celá řada zajímavých pořadů včetně speciálních webových stránek i mnoha kulturních akcí. Vedení rozhlasu představilo řadu novinek na dnešní tiskové konferenci.

Prolínání programu a speciální weby

Každodenním společníkem bude rozhlasovým posluchačům cyklus Devadesátka, kterýj e postaven na principu kalendáře. Na základě archivních ukázek mapuje, co se v daný den během devadesátileté historie rozhlasu vysílalo. Další programovou specialitou bude 12 dílů pořadů Devadesát let s vámi. Na každý měsíc roku 2013 vznikl jeden rozhlasový dokument. Cyklus 12 dokumentů natočilo 12 špičkových rozhlasových dokumentaristů. Velké dějinné události jsou zpracovány na základě příběhů účastníků dění a autentického rozhlasového vysílání.

V průběhu celého roku 2013 budou ve vysílání znít speciální znělky, budou připraveny sety příležitostné grafiky do mobilních telefonů a počítačů včetně loga k 90. výročí. Centrum nových médií Českého rozhlasu dále připravilo i speciální stránky 90.rozhlas.cz a microsite Příběh rozhlasu. Ta představuje historii rozhlasu a události, o kterých vysílal, zákulisí rozhlasového vysílání a zajímavosti o rozhlasové tvorbě.

Oslavy budou zahájeny v březnu, vyvrcholí slavnostním večerem v květnu

Oslavy zahájí v sobotu 23. března slavnostní Ples Českého rozhlasu v Obecním domě. K tanci zahrají všechna umělecká tělesa ČRo – Symfonický orchestr ČRo, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů.  V sobotu 18. května se uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic. Vrcholem oslav bude Slavnostní večer v Divadle na Vinohradech v neděli 19. května. Účinkovat budou známí umělci i rozhlasoví pracovníci.

Nedílnou součástí bude také unikátní výstava v ulicích Prahy, která se uskuteční od 15. května do 30. června. Výstavní projekt doplní zmíněný soubor dvanácti dokumentů, ilustrovat bude zejména pohled na události 20. století pohledem Českého rozhlasu. Chybět nebude ani slavnostní koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu pořádaný 4. listopadu v Rudolfinu.

rozhlas-90let-screenScreenshot webu 90.rozhlas.cz

Jak se zapojí server RadioTV?

Server RadioTV přinese v následujících týdnech seriál k historii rozhlasového vysílání u nás, na který pak navážeme i několika díly seriálu o rozvoji privátních stanic.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: