Český rozhlas Plus už za měsíc na VKV, bude i nadále vysílat mono

Veřejnoprávní stanice mluveného slova Český rozhlas Plus vstoupí už za měsíc na VKV. Od 2. listopadu bude působit na sedmi frekvencích, které získala optimalizací vlastní sítě rozhlasu. Příští rok přidá další frekvence.

cesky-rozhlas-plus-logo-651

Mono umožní zlepšit využitelný dosah vysílačů

Zajímavostí je, že i v FM pásmu bude nová stanice vysílat pouze monofonně. U programu, který se specializuje na mluvené slovo, je podobný přístup logický a pochopitelný. Český rozhlas své rozhodnutí navíc obhajuje tvrzením, že monofonní vysílání lze však přijímat i při nižší úrovni signálu. Tím se zvýší využitelný dosah vysílačů.

S mono vysíláním přišlo jako první na našem trhu celoplošné Rádio Impuls. Cílem bylo zlepšit pokrytí v okrajových oblastech. Vedení Impulsu sice přistoupilo k tomuto revolučnímu kroku až po necelých 15 letech působení na trhu. Vzhledem k cílové skupině je ale zřejmé, že se toto omezení posluchačů nijak výrazně nedotklo.

Stereo poslech by měl být možný v alternativních platformách

Rádio Impuls obhajovalo své rozhodnutí tím, že jeho posluchači nejsou hudební fajnšmekři. Pokud by ale někdo skutečně chtěl poslouchat Impuls nebo i ČRo Plus stereofonně, může k tomu využít některou z alternativních příjmových platforem. K dispozici je zejména streaming přes internet. Obě stanice lze přijímat i v rámci digitálních multiplexů. Český rozhlas Plus navíc vysílá i v DVB-T multiplexu České televize a lze jej přijímat i na satelitu na pozici 23,5 st. východně.

Síť vysílačů Českého rozhlasu Plus, zdroj: Český rozhlas

Síť vysílačů Českého rozhlasu Plus, zdroj: Český rozhlas

Autor článku:

Komentáře (3)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .