Český rozhlas by měl konečně získat nového ředitele

ceskyrozhlasvelkyVeřejnoprávní Český rozhlas by měl mít po měsících formálního bezvládí konečně legitimně zvoleného ředitele. Rada ČRo má konečně dostatek členů pro zvolení nového šéfa a tak prozatimního ředitele Petra Duhana by měl nahradit někdo s nezpochybnitelným mandátem. Ještě ale musí proběhnout nové výběrové řízení a tak si zřejmě na jméno budoucího šéfa chvíli počkáme.

Loni se přitom zdálo, že rozhlas bude mít znovu dlouhodobého šéfa. Ambiciózní Richard Medek se dlouhodobě pokoušel o nejvyšší post v této instituci a po několika letech sekundování vedle Václava Kasíka se na tento post i dostal. Jenže neustál výrazný tlak na svou osobu a nakonec rezignoval po několika měsících. O důvodech se čas od času spekulovalo. Příčinou mohly být průtahy s rekonstrukcí historické budovy a vyloučit se nedá ani tlak lobbistických skupin, které na Medka „vsadily“. Vedení jakékoliv instituce financované z veřejných peněz je totiž spojeno právě i s tlakem, kterému musí každý manager čas od času čelit. Medek nakonec přenechal ředitelskou židli svému kolegovi Petrovi Duhanovi a stáhl se z veřejného života.

peter duhan-velky-tydenik rozhlasPeter Duhan má reálnou šanci stát se řádným generálním ředitelem Českého rozhlasu. O všem rozhodne konkurz, který vyhlásí Rada ČRo. Foto: Týdeník rozhlas

Po jeho odchodu ale vznikl problém v Radě Českého rozhlasu protože několika členům skončily mandáty. A Rada měla najednou jen pět členů a nemohla zvolit nového ředitele protože jakýkoliv kandidát by ke zvolení potřeboval minimálně šest hlasů. Ředitel tak nebyl zvolen i když to přikazoval zákon. Z dočasného šéfa, který měl stát v čele instituce nanejvýš několik měsíců se tak stal šéf dlouhodobý. Prakticky od léta minulého roku tak dochází k porušování zákona, jelikož Český rozhlas ani dnes nemá legitimně zvoleného ředitele na standardní funkční období. Zatím není jasné co to může znamenat do budoucnosti. Nicméně poslanci ve sněmovně příliš nespěchali s tím, aby zvolili nové členy Rady, která by následně hlasovala o novém řediteli rozhlasu.

Mezitím proběhly sněmovní volby a koncem roku 2010 se konečně podařilo alespoň doplnit Radu ČRo o jednoho člena. Tím se stal Milan Badal, který může přispět k tomu, že Český rozhlas bude mít ve svém čele člověka s plnohodnotným mandátem. Zatím je předčasné spekulovat, kdo nahradí Petra Duhana. Může to být i on sám pokud se do konkurzu znovu přihlásí. Vzhledem k tomu jak probíhala poslední volba šéfa mezi Richardem Medkem a Petrem Duhanem se zdá, že šance Duhana pro zvolení nejsou malé.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .