Česká BBC začne od pátku vysílat vlastní program

bbc-logo.jpgSpolupráce Českého rozhlasu s BBC skončí ve čtvrtek 28. února. Od pátku 1. března začne česká pobočka BBC znovu vysílat vlastní program v rozsahu 6 hodin denně, už v režii svého budoucího vlastníka, francouzské mediální skupiny Lagardere.

Nové studio BBC je ve stejné budově jako Frekvence 1 nebo Evropa 2

Česká pobočka BBC nyní šíří anglický program BBC World Service v rozsahu 18 hodin denně. Programová okna v češtině se objevují v časech od 8:00 do 11:00 a od 13:00 do 16:00. Toto vysílání až doposud zajišťoval Český rozhlas prostřednictvím svého zpravodajského okruhu Rádio Česko. Smlouva mezi ČRo a BBC Radiocom, což je držitel licence pro české vysílače BBC, nicméně skončí 28. února. I když měl Český rozhlas značný zájem na pokračování spolupráce, BBC se na dalším působení v České republice domluvila s francouzskou skupinou Lagardere. Společnost BBC Radiocom se stane součástí pobočky Lagardere v ČR.

Tím končí spolupráce s Českým rozhlasem a nastává fáze, kdy si BBC svůj program v České republice bude produkovat a zajišťovat sama, prostřednictvím svého nového vlastníka, který pro ni připravil nová studia ve Wenzigově ulici v Praze. Zde sídlí ostatní stanice, které Lagardere v Česku provozuje. „Program v oknech 8-11 a 13-16 hodin bude v češtině, zbytek v angličtině, jako doposud. Studio nového rádia bude přímo u nás ve Wenzigově 4, odtud se bude vysílat česky, anglické vysílání je převzaté z Anglie,“ uvedla pro server Mediář.cz tisková mluvčí české pobočky Lagardere Radka Pilzová.

Lagardere hodlá rozvíjet zpravodajsko-informační charakter stanice

Skupina Lagardere v tiskové zprávě z pátku 22. února deklaruje, že hodlá zachovat a rozvíjet zpravodajsko-informační charakter vysílání na frekvencích BBC v České republice. „Vysílání BBC World Service považujeme za unikátní hodnotu pro posluchače v České republice, a proto jej ve vysílání BBC Radiocom zachováme, což ostatně byl jeden z hlavních důvodů a podmínka dané akvizice. Stejně tak bude zachován celkový zpravodajsko-informační charakter vysílání v souladu se základní programovou specifikací a závaznými částmi licenčních podmínek,“ dodává skupina Lagardere ve svém prohlášení.

V květnu by se vysílání mělo ještě rozšířit. Lagardere avizuje novou podobu programu pro českou pobočku BBC. Konkrétní programové schéma zatím není jasné. Ještě před spuštěním musí projít schvalovacím procesem u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Všeobecně se očekává, že Lagardere bude chtít vykrýt většinu denního vysílacího času, aby se původní české vysílání dostalo k posluchačům v nejposlouchanějších časech. V noci by mělo pokračovat přebírání anglického vysílání BBC World Service z Londýna.

CRo - Radio Cesko - studio2 - velkyProgram z tohoto studia Českého rozhlasu Rádia Česko uslyší posluchači na frekvencích BBC ve čtvrtek naposled. Ilustrační foto – Český rozhlas

Český rozhlas chtěl na frekvencích BBC vysílat 12 hodin denně. Zákon to neumožňuje.

Podobnou programovou spolupráci chtěl s BBC navázat i Český rozhlas. Vysílání stanice mluveného slova mělo na frekvencích BBC znít až 12 hodin denně. Tuto spolupráci ale neumožňuje v současnosti platný vysílací zákon, a tak celý projekt loni v létě zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. BBC může v České republice podle platného zákona přebírat pouze program soukromého subjektu, a nikoliv veřejnoprávního Českého rozhlasu.

Nyní si bude česká pobočka BBC veškerý program vyrábět sama. Nebude ale už pod vlastnickou kontrolou mateřské British Broadcasting Corportation, ale přejde přímo pod vlastnickou kontrolu skupiny Lagardere Active ČR.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Ivo Rottenberg

    Já to vidím tak, že Fleischmann hodlá ukrajovat stále větší krajíc z reklamního koláče. Prakticky jde jen o použití renomované stanice, resp. jména BBC pro zvýšení upadající poslechovost:o)

  2. Ivo Rottenberg

    Chybný nadpis. BBC nebude vysílat vlastní, ale Fleischmannův pod názvem BBC!
    Tak jsem si to přečetl znova a zaujaly mě dvě věci. A sice, že BBC bude vysílat V REŽII LAGARDERE a jeden název že: Lagardere hodlá rozvíjet zpravodajsko-informační charakter stanice. Jestliže někdo hodlá měnit charakter BBC, tak mi to zapáchá masařkou. A s tím české BBC souhlasí? Vlastně jaképak české? Tak se časem BBC promění na bulvár BBC/F1, což bude to „správné“ zpravodajství!!!

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .