Česká BBC se mění, za několik týdnů z ní bude Rádio Zet. Co nabídne?

bbc-logo-167Mediální skupina Lagardere Active ČR představila novinářům projekt zpravodajského Rádia Zet. To bude nástupcem nynějšího vysílání BBC v češtině s tím, že bude i nadále přebírat část programu BBC World Service. Co nového přinese? Kolik hodin denně bude vysílat? Jak vypadá připravované programové schéma? Na tyto a další otázky přinášíme odpověď.

Rozhlasová stanice BBC v češtině začne vysílat pod avizovanou značkou Rádio Zet, jakmile tento název schválí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta by měla v nejbližších dnech obdržet oficiální žádost o změnu názvu a může se k ní vyjádřit v průběhu několika týdnů nebo jednoho měsíce. Pokud nenastanou právní překážky, RRTV novou značku schválí a Rádio Zet tak může zahájit vysílání. Do plného provozu ale přejde teprve tehdy, až se vyjasní definitivní znění licenčních podmínek a jejich závaznost v rámci současné licence.

České bloky dostanou prostor 12 hodin denně

Navrhované programové schéma počítá se začátkem českého vysílání ráno v 6:00 hod. První blok má obsahovat zpravodajství a analytickou publicistiku, přičemž by šlo o blok mluveného slova bez hudby. Mezi osmou a jedenáctou hodinou zůstane zachován současný tříhodinový blok v češtině se zpravodajstvím, publicistikou, sportem a zábavou. Právě zde se počítá i s hudbou, která by měla dostat prostor zhruba 24-28 minut, podobně jako je tomu dnes.

Stejným způsobem zůstane zachovaný i odpolední blok od 13:00 do 16:00. Mezi jedenáctou a třináctou hodinou bude Rádio Zet přebírat vysílání BBC World Service a zařazovat do něj aktuální zpravodajské relace. K podobnému střídání pořadů v češtině a angličtině by mělo docházet i odpoledne po 16. hodině. V rámci tohoto vysílání postupně dostanou prostor i nové pořady, které bude skupina Lagardere vyrábět se svými partnery.

Prostor dostane i Český rozhlas, pokud bude mít zájem

Na projektu zpravodajského Rádia Zet bude Lagardere spolupracovat i s dalšími společnostmi. Už nyní připravuje například pořad o ekonomice Alter Eko společně s vydavatelstvím Economia. Tento pořad ale fungoval už ve vysílání Českého rozhlasu Rádia Česko. Na trhu se delší dobu mluví o spolupráci se skupinou Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa. Tuto informaci ale vedení Lagardere nepotvrdilo. Michel Fleischmann jen uvedl, že ve vysílání se může objevit víc partnerů, včetně Empresy. Podobně přistupuje vedení BBC Radiocom i k Českému rozhlasu, který na frekvencích BBC vysílal program Rádia Česko do 28. února letošního roku.

Jednání s rozhlasem prý i nadále probíhají, nelze ale čekat, že by Český rozhlas dostal na frekvencích BBC podobně exkluzivní prostor, jako tomu bylo do konce února. Některé pořady rozhlasu by se nicméně mohly objevit ve vysílání po 16. hodině právě ve zmíněném bloku podvečerních pořadů, kde se bude střídat české a anglické vysílání.

sluchatka_mikrofon_01Ilustrační foto

Lagardere má povinnost zachovat anglické vysílání BBC až do konce licence

Zajímavostí je, že anglické vysílání BBC World Service bude na tomto programu pokračovat i nadále. Britská strana si s Lagardere domluvila možnost vysílat na všech frekvencích až do skončení platnosti současné licence, nejdéle do roku 2025. Minimální rozsah anglického vysílání je 8 hodin denně. Český program musí končit nejpozději ve 22:00, jelikož podle podmínek BBC se musí v programu objevit i večerní zpravodajská relace Evening news, která startuje denně ve 22:05 středoevropského času.

Od samého začátku našich jednání s BBC bylo jasné, že britská si chce ponechat vysílání v České republice. Před rokem a půl řekli, že už to financovat nechtějí, ale jejich záměr byl vysílat i nadále v ČR. Naše spolupráce probíhá v nejlepší dohodě a komunikaci. Když se s Angličanem jednou domluvíte, dohoda platí,“ řekl k dohodě s britskou BBC Michel Fleischmann.

Investice se projeví až po vyjasnění všech licenčních podmínek

Rádio Zet by mělo začít vysílat v nejbližší době, jakmile nový název schválí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Do plného provozu ale přejde teprve tehdy, až se vyjasní definitivní znění licenčních podmínek a jejich závaznost v rámci současné licence. Pokud by RRTV udělila provozovateli české BBC pokutu pro porušování licence, zástupci společnosti se plánují obrátit na soud. Právě ten by měl v dalších krocích posoudit závaznost licenčních podmínek a jejich případných změn.

Až po definitivním potvrzení či zpochybnění těchto podmínek může Lagardere začít investovat do programu naplno. K tomu by mělo dojít v průběhu tří až šesti měsíců. Definitivní podoba programu zpravodajského Rádia Zet by tak mohla být jasná na podzim.

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. Ivo Rottenberg

      Fleischmann bude hledat skulinky, jak svého cíle dosahnout. To bude muset „přesvědčovat“ radní RRTV po jednotlivcích, což zvládne, nebude to přece poprvé:O)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .