Česká BBC chce zůstat na trhu, požádala o kompenzační licenci

bbc-logo.jpgBBC se postarala o letošní druhý šok domácímu rozhlasovému trhu, když požádala o přidělení kompenzační licence podle tak zvané digitálně-rozhlasové novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Ten, za podmínky, že vysílatel v budoucnu dobrovolně odevzdá analogové frekvence a přejde na digitální vysílání, umožňuje vysílateli požádat o přidělení kompenzační licence, která mu zajistí frekvence minimálně do roku 2025. BBC Czech tak, jak se zdá, vypálila rybník všem, kteří si na její frekvenční síť brousili zuby.

Jak po britsku vypálit rybník

Když se BBC v roce 2005 rozhodla, v rámci celofiremního šetření, ukončit vysílání v češtině a uzavřela tuzemskou redakci, objevila se na rozhlasovém trhu velká nervozita. Síť, kterou česká BBC disponuje, totiž pokrývá naprosto ideálně velká města a pokud by ji některý z vysílatelů získal, dostal by do ruky ideální kmitočty pro vybudování rádia oslovujícího významné procento obyvatel a především, výrazně by zasáhl do rozdělení reklamního trhu.

Zatímco BBC jako veřejnoprávní stanice neujídala z reklamního koláče ani onen pomyslný drobeček, tak komerční provozovatel, vysílající na stejných frekvencích, by mohl zahýbat reklamním trhem docela výrazně. I proto žádný z vysílatelů příliš neprotestoval, když Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nakonec požehnala spolupráci české verze BBC s Českým rozhlasem a šíření převzatého vysílání stanice ČRo Rádio Česko právě na vlnách BBC.  Byl totiž zachován status quo. BBC splnila licenční podmínky a všichni měli jistotu, že se na trhu nový hráč, nebo posilněný stávající hráč neobjeví.

radio-cesko

Rádio Česko zatím vysílá na frekvencích BBC Czech. Budoucnost by ale mohla být i jiná. (Foto: Český rozhlas)

BBC může vypálit rybník Český rozhlas

Zároveň ale všichni tak nějak předpokládali, že je boj o frekvence BBC pouze odložen. V roce 2011 totiž měla licence BBC skončit a právě k tomuto datu celý trh směřoval své bojové nálady, aktivity a pokřiky. Jenže BBC se nyní rozhodla a na základě novely vysílacího zákona z roku 2009 požádat o takzvanou transformační licenci. O tu může požádat každý držitel licence na terestrické analogové rozhlasové vysílání a získá tak jistotu k analogovému vysílání nejméně do roku 2025. Po tomto datu pak musí být připraven odevzdat své analogové frekvence a přejít na digitální rozhlasové vysílání za předpokladu, že vláda o rozhlasové digitalizaci rozhodne. Pokud takové rozhodnutí nepadne, zřejmě by se znovu roztočilo kolečko licenčních řízení na analogové frekvence. To je ale v současné době hodně vzdálená spekulace.

Jak řekla serveru RadioTV předsedkyně regulačního orgánu Kateřina Kalistová, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání paradoxně nemá možnost tuto kompenzační licenci neudělit. Nárok na ni má každý vysílatel, který momentálně působí v analogu. „Jde o nárokovou licenci, takže rada nemá možnost ji neudělit. Jediný další závazek, kromě přechodu na digitální vysílání, který z této licence pro provozovatele vyplývá, je propagace digitalizace. Ovšem tento závazek není v zákoně nijak přesně specifikován,“ uvedla Kalistová.

Plán BBC může ale dostat jednu velkou trhlinu a to díky dosavadnímu partnerství BBC s Českým rozhlasem, který je v současnosti asi nejméně stabilní z našich veřejnoprávních institucí. BBC Czech totiž vysílá pouze díky tomu, že na část dne propůjčuje své frekvence veřejnoprávnímu Rádiu Česko a právě prostřednictvím spolupráce s touto stanicí naplňuje licenční podmínku o procentu programu, které musí vysílat v českém jazyce.

Drobný problém je ale v tom, že Český rozhlas zatím nemá definitivně jasno v tom, které stanice dlouhodobě zachová. O zpravodajských stanicích Českého rozhlasu se dlouhodobě spekuluje jako o kandidátech na sloučení takže výsledný počet vysílacích okruhů může být nižší než je dnes. Konečné rozhodnutí záleží na tom, kdo se stane novým generálním ředitelem rozhlasu, případně jaký postoj zaujme k budoucí spolupráci Českého rozhlasu s BBC regulační orgán – Rada ČRo. Smlouva o vzájemné spolupráci je sice platná až do konce platnosti vysílací licence BBC. Jenže i ta může být revidována právě v důsledku prodloužení licence, se kterým se původně nepočítalo. Pokud by měl Český rozhlas dlouhodobě vykrývat náklady na analogové šíření programu BBC a ještě mu na vlastní náklady dodávat program, je otázkou, zda by pro ČRo bylo podobné řešení únosné a efektivní.

Pokud by se Český rozhlas, z toho, či z onoho důvodu, opravdu rozhodl spolupráci s BBC Czech ukončit, jen těžko by Britové hledali dalšího podobného spojence a celé vysílání britského veřejnoprávního rozhlasu v České republice by definitivně skončilo.

Autor článku:

Komentáře (7)

  1. _Ovi

    Uvítal bych, kdyby se BBC s ČRo dohodly na větším prostoru pro češtinu ve vysílání. Pokud zůstane u stávajících 6 hodin, pak jsem pro posun do časů 6:00-9:00 a 15:00-18:00. Dosavadní načasování je velmi nešťastné a je škoda, že se za dlouhých pět let vůbec nezlepšilo.
    http://oviradio.ic.cz/

  2. Petr Kružík

    „Česká BBC“ je zavádějící pojem. Je to cizí státní rozhlas, v současné době jen berličkou zákonně sdílející frekvence s ČRo Česko, vysílající ve všech krajských městech. Zastávám jasný názor, že v době NETu a SATu nemá v našem VKV spektru absolutně co dělat!!! Když vezmu snadnou dostupnost vysílání na internetu, kde si jej statistická minorita může naladit, nepřináší českému posluchači absolutně a vůbec nic, jen okupuje spektrum.
    Byl bych velice rád, kdyby ČRo toto pochopilo. Od smlouvy, která umožňuje přežívání zahraničního vysílání BBC odstoupilo. Na uvolněných frekvencích dostálo pak svému slibu a spustilo alespoň jediný plnohodnotný program pro mladé – ČRo 4 Radio Wave.

    1. Martin Petera

      Dovolím si připojit se do debaty, pánové :). Je fakticky skoro jisté, že ČRo Radio Wave by tuto síť nezískalo. Vedení ČRo se několikrát vyjádřilo, že by síť rádo využilo pro „stanici mluveného slova“, tedy tu, která má teoreticky vzniknout sloučením ČRo 6 + Radio Česko + část Radiožurnálu.

    2. Petr Kružík

      Já si to, Martine, taky myslím. Po pravdě šak do manévrů ČRo nevidí vůbec nikdo. A to asi ani v ČRo. Jen jsem chtěl některé pány popíchnout. Stále cílí pouze na starší a staré občany. Na mladší a mladé zvysoka kašlou! 0-34 let jsou taky občané ČR.
      Restruktualizace programů a optimalizace kmitočtového spektra vyšla naprázdno. Jediný návrh Testcomu neprovedli v praxi, akorát sebrali několika radiím dokrývače pro doplnění „dvojky“. A překryvy jsou šílené, hlavně u ČRo 5. Nu, dalo by se pak robit mraky věcí. I alternativní čtyřka pro mladé na VKV. Ale. To by se někdo na svém proklatě teplém místečku ve státním molochu zvaném ČRo musel snažit něco dělat…

  3. Jakub Bouček Autor příspěvku

    A odkud bereš jistotu že by frekvence získal ČRo? Krom toho i kdyby, tak to že by je získal pro vysílání Wave je asi tak stejně pravděpodobné, jako že já ještě dnes otěhotním :)

    1. Petr Kružík

      Těhotenství redaktora Jakuba Boučka se odkládá na neurčito… :D

    2. Jakub Bouček Autor příspěvku

      a já už se těšil jak spolu půjdeme kupovat kočárek :))

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .