Studentské Rádio R protestuje proti FM stanici shodného názvu

radio-r-brnoNa českém trhu nyní působí dvě rozhlasové stanice užívající shodný název. Studentské rádio Masarykovy univerzity, které začalo využívat název Rádio R jako první, trvá na přejmenování své konkurence, k čemuž chce podniknout i patřičné kroky. Informoval o tom koordinátor brněnského Rádia R Jan Motal.

Stejný název totiž používá i rádio Františka Krpenského, které vysílá v mikroregionu Rokytnice v okrese Brno-venkov. Písmeno „R“ v názvu má označovat právě mikroregion Rokytnice. „Projekt studentského rádia začali studenti Masarykovy univerzity chystat už v polovině roku 2008, a to pod názvem Radio R. Ten již tehdy také prezentovali v médiích. Rádio R zahájilo oficiální provoz 21. září 2009. Krátce poté tým rádia zjistil, že František Krpenský dostal licenci pro svůj pětiwattový vysílač právě na toto již existující, používané a zavedené jméno,“ uvádí Motal v tiskové zprávě, která byla doručena serveru RadioTV.cz i redakci webu Česká média.

DALŠÍ PODROBNOSTI: Nejmenší rádio v Česku měří poslechovost v hospodě

Obě redakce informovaly o projektu Františka Krpenského. Server RadioTV.cz na toto téma zveřejnil exkluzivní článek, v němž uveřejnil informace, které získal redaktor Jakub Bouček v osobním rozhovoru s Františkem Krpenským. Tým studentského Rádia R považuje informace v článku za zkreslené. V článku jsme původně uvedli, že že František Krpenský nabídl univerzitnímu Radiu R spolupráci, která však navázána nebyla. Podle zástupců studentského rádia ale žádná nabídka učiněna nebyla. „Krpenský sice v listopadu 2009 navštívil tzv. Multimediální den pořádaný Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity a kontaktoval zástupce katedry, k žádnému reálnému návrhu spolupráce tehdy ani jindy však nedošlo. Návštěva Františka Krpenského ve stánku univerzitního rádia na Multimediálním dnu ale svědčí o tom, že již tehdy o aktivitách Radia R i jeho názvu věděl. Přesto tento název užívá pro svůj projekt i nadále. Zmatek do situace vnesl také server www.ceskamedia.cz, který převzatý článek webu RadioTV.cz o Krpenského rádiu doplnil prvotní verzí loga univerzitního rádia,“ dodal Jan Motal, vedoucí projektu studentského Rádia R.

Za této situace je tým studentského rádia nucen se distancovat se od obsahu vysílání rádia Františka Krpenského a trvat na přejmenování tohoto rádia, k čemuž také podnikne patřičné kroky. Jaké kroky to budou, ale zatím Jan Motal nespecifikoval.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Hm… No to by mne zajímalo, co tedy budou podnikat. Nic proti nim. Ale za prvé, to do teď spinkali nebo co ? To se měli ozvat a podnikat kroky, ještě nežli to RRTV p.Krpenskému přiklepla, tehdy už měli podnikat kroky a podat na RRTV stížnost atd. Ale přijde mi, že na to vesele prděli, s tím, že nějaká Mokrá-Horákov je naprosto bezvýznamná a bezpředmětná. A teď najednou, když se o tom začíná mluvit a už se ví, že to existuje a vchází, to do podvědomí, tak jim to najednou vadí. Že jim to nevadilo, před tím ? A za druhé, to by mne zajímalo jestli na tu značku Radio R mají někde patent, tedy nějakou značku, že to mohou mít, jen oni, že mají výhradní právo na registraci na užívání toho názvu atd. Dost o tom pochybuji. Protože pokud ANO, tak by to nebyl ani tak problém p.Krpenského, jako především RRTV, která by do vysílání pustila něco s názvem který by to nesmělo, používat a byla by to chyba RRTV, že si to neprověřila. Takže si myslím, že nejspíše nemají vůbec nic a jen si vaří z vody, což je možné, že morální právo je na jejich straně, ale to je jim fakticky, houby platné. Tedy mám ten dojem.

    1. Jenda

      Jednoduchý jako facka; kdo si to dá zapsat tuto ochrannou známku jako první, nebo dokonce pakli to už někdo z těch dvou rádií má, toho to bude. A je to.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .