RRTV: Dance Radio zatím v Olomouci a Jihlavě nebude

rrtv_001V Prazě proběhlo ve středu první letošní zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Přinášíme vám informace o udělených či zamítnutých kmitočtech.

Jedním z prvních úspěšných žadatelů se letos stává provozovatel Rádio Profil s.r.o., pro program Radio HEY Profil mu byl poskytnut nový kmitočet 91,8 MHz – Ústí nad Orlicí 2 o výkonu 200 W.

Hned dva úspěchy si může připočíst Evropa 2. Provozovatel totiž získává pro tuto stanice novou frekvenci 95,3 MHz ve Strakonicích o výkonu 100 W. Evropa 2 zároveň smí navýšit výkon vysílače České Budějovice III 90,5 MHz ze stávajícího 1 kW na 1,58 kW a zároveň smí změnit jeho stanoviště.

DOPORUČUJEME: Kauza zrušených licencí – rádia musí hledat společné řešení

Rada dále udělila společnosti JOE Media s.r.o. licenci k provozování rozhlasového vysílání programu Rádio Sázava a to na dobu 8 let. Žádosti ostatních žadatelů byly zamítnuty. Dostane Rádio Sázava konečně možnost začít vysílat? Soudní spor vyhrála provozující společnost již v roce 2009 po sedmi letech sporů.

K TÉMATU: Nekonečný příběh rádií Sázava a Nový Preston pokračuje i v roce 2009

Neúspěšně žádalo Country Radio s.r.o. o kmitočet Liberec 103,1 MHz / 200 W. Na Moravu se nerozšíří Dance Radio, provozovatel Max Loyd, s.r.o. nezískal kmitočet Olomouc – Radíkov 96,6 MHz (100 W) a Jihlava Rudný 88,9 MHz (100 W). Důvodem pro zamítnutí je uveden jako negativní stanovisko Českého telekomunikačního úřadu.

Posluchači si RRTV stěžovali například na imaginární rozhovory s „Karlem Gottem“ na rádiu Frekvence 1, na stejnou stanici padl kritický podnět týkající se „diskriminace na základě rasy„. Dále se lidem nelíbila nesprávnost vyjadřování moderátorů ČRo 1 – Radiožurnál či skrytou reklamou na vlnách ČRo Sever. RRTV se s těmito podněty seznámila.

rrtv_banner_001

Pravidelně sledujeme zasedání RRTV a informujeme o jeho výsledcích. Vaše RadioTV.

Autor článku:

Komentáře (16)

 1. Matyas

  Tak už fakt nevim – co my tu mámw za radu – nějaké nemastné Evropě 2 přidělí okamžitě frekvence i navýšení signálu a Dance Radiu opět nic ani navýšení jejích Pražských bubláčků alespon 89.0mhz – 1kw – to by bylo akorát a nikomu v éteru by to nevadilo,to samé třeba 102.9mhz – na 0.7kw – to by taky Impuls neohrozilo – a Sázava at je raději na netu – než-li v éteru – obdobných stanic s podobným programem je v regionu více než dost.

  1. Petr Kružík

   Matyasi, to je absolutní nepochopení věci! :) Kmitočty nekoordinuje RRTV, ale ČTÚ. A ty Dance Radia byly zkrátka už v české koordinaci zamítnuty proto, že jsou navrženy nekvalitně. Spektrum je tak plné, že zkoordinovat kmitočet v mnoha lokalitách už nejde! Country radiu to evidentně shodili němci – vysílač Löbau 103.0 MHz

 2. Matyas

  Jo Ok,vím že kmitočty uděluje ČTÚ,ale obě instituce jsou stejně propojeny a alespon v některých případech by to šlo a dle nich to nejde a to je chyba dle mě.Konkrétně negativní postup ohledně navýšení výkonu Dance Radia na Pražských frekvencích,tam prostor je.Country je škoda – a to samé se možná odehraje i v Rakousku kde v Raabs/an der Thaya na 105.0 je plánovaná koordinace a přitom tam na 104.9 frčí bez problémů cca 55km vzdušnou čarou vzdálený vysílač Neblstein 104.9 mhz Hit Fm – to jsem taky zvědav,jak to dopadne,ale to je jinej stát.U nás to je pořád problém a komu se uděluje poslední dobou kmitočet je jasně celoploška a ostatní nemaj dle vyjádření ČTÚ nárok – jen v krajních situacích,kde je někomu menšímu něco přiděleno a to mě štve.

  1. Petr Kružík

   V Praze prostor na navýšení ERP Dance radia určitě není! A to ani u jednoho kmitočtu. Byly koordinací primárně určeny pro dokrytí jedné či více čtvrtí Prahy. (L.JOE Vinohrady) Jsou tam za prvé frekvenčně blízké 100kW GE-84 a lokální kmitočty na shodné či blízké frekvenci. Takže prosím Vás zahoďte svoje předsudky, že někdo něco někomu…a ještě schválně. Když broadcaster navrhne koordinaci špatně, nebo překročí parametrovou mez průchodnosti, nemůže se zkrátka divit zamítnutí.
   K informaci – 105.0 Raabs je blokační kmitočet AT, pro ochranu Weitry. Nebude zde oživen. Když, musel by být o stejném programu synchronizován se 104.9 Weitra.

 3. _Ovi

  Doufejme, že Radio Sázava bude mít na 89,3 o něco více posluchačů než na internetu, kde je jich průměrně 2 až 3. A snad také pánové Pýcha a Žantovský utáhnou dvě terestrická rádia. Radost nebude mít Country 89,5, kterému toto zmrtvýchvstání kozmického železa po letech znovu seřízne pokrytí.
  Jinak pokus Dance Radia o Olomouc je sice chvályhodný, ale 96,6 z obecně nepříliš vydařené lokality Radíkov by tam měla dost práce s 96,5 Kiss Morava a 96,8 ČRo 3. Tento kmitočet v minulosti zkoušelo zabrat i Radio Haná.
  http://oviradio.ic.cz/

  1. PV

   kdyby „o něco více“ znamenalo krát 1.000, půjde o propadák, kdyby x 10.000 tak taky žádný zázrak vzhledem k vysílacímu výkonu.

  2. Václav Kadlček

   No proč, jednak počet posluchačů se odvíjí od terestického pokrytí, ne naopak a navíc ani já už jsem neměl důvod to zkoušet protože coutry tam ředil jazz, ani sama stanice si nebyla jistou svou identitou, neboť se hlásila jako presston nebo i Limonádový Joe. V případě Pýchy bych z toho udělal klidně Ethno i když to si asi všímá větších měst.

  3. Václav Kadlček

   Schválně jsem si to pustil, není to vyhraněné, ale zaplaťpánbůh ohrané, takže to bude jedna z těch lepších stanic, jsou tam i skladby, které jinde ne. Organicí přirovnávám k R-Rádiu, shodou okolností frekvenčně jen o 0,1Mhz nižší. Možná to Pýchovi udělili na základě dobrého provozování Ethna.

  1. Václav Kadlček

   Je to pravda, že je to hodně pro vyvolené. Většínou to není podáno tak, že by jim to rrtv nepřála, ale negativní stanovisko čtú, technicky by se tam nevlezli, ale je zajímavé, že většinou to schytají menší rádia. Ale v podstatě jsou vždy na škodu ti vyvolení? Nevím co by v z této skupiny v tuhle chvíli vyčleňovalo rádio Beat. Rada by klidně mohla říct, máte tady ROCKMAX. Ale stejně tak jak nemohl dobře podat rock ROCKMAX, tak stejně dobře nepodá pop patlanice typu rádio Zlín, ale E2.

  2. Václav Kadlček

   Jinak teď už je pozdě plakat, protože giganti IMP,F1, vysílající nic uzurpovaly ženevy, kvůli nimž se sem málo co vleze, zatímco je v pásmu najdeš třikrát. Takže bys mohl mít tolik stanic, že bys mohl vymyslet nové hudební žánry:)

 4. PV

  škoda že Dance Radio zmíněné frekvence nedostalo, teda zmíněné lokality nejsou sice můj životní prostor, ale třeba by využili na přenos signálu satelit a třeba by mohlo být vysílání nekódované a to by pro mě už zajímave bylo…..

  1. -Beny-

   Mě překvapily tyto dvě lokality, proč ty? Je dobře, že mají úmysly jít i do menších měst. Škoda že neuspěly i s tak malým výkonem jako je 100W.Uvítal bych Dance v Brně. Doufám že pokusy budou i nadále pokračovat :)

  2. Václav Kadlček

   Že by to bylo spestření, o tom žádná. Ale nechápu na co Dance do Brna? Nehodnotím, že bych si někde přečetl, že FREE a Dance mají naplánovaný stejný, žánr, ale na základě zkušeností. Jakože mě styl elektronické hudby baví několikrát jsem se snažil zůstat po několik minut na Dancerádiu, nepovedlo se, jsou to stejné moledie, jenom obohaceny o nějaký ten sámpl. V podstatě stejné, ba dokonce lepší je už to FREE, tam mě aspoň přijde že ví co posluchači mají rádi, jinak na Facebooku je jich ke 30 tis, což se mi zdá že nemají ani takovou poslechovost.

  3. -Beny-

   No já mám zase názor uplně opačný. Free radio jsem zkoušel posluchat, vydržel jsem to vždy jen několik minut. Free radio je typicky diskotékove radio (pro mladší- 13-17 let) navíc hraje i RNB, což na Dance rozhodně neni. Je pravda, že z Dance radia se pomalu stal přes den takový kolovrátek a hraji hodně songů stejných, to je ale asi přirozeny vývoj zdejších radii. Od svého základu se změnilo hodně, ale pořád jde poslouchat, navíc se zaměřuje hodně na trance, což se o Free radiu moc řict neda.Takže rozhodně bych uvítal Dance radio v Brně!!

 5. Václav Kadlček

  Jo tak jak ty říkáš jsi dlouho vydržel u FREE, tak já u Dance, jestli hrajou trance, tak to u mě mají plus, to budu muset prověřit. Rotace je u všech a tak se postupně mě ohrajou ty rádia, ať je to jakýkoli žánr, kromě Rádia 1, proto je rotace zbytečně řešit spíš se zabývejme zaměřením. V podstatě není dobré ani jedno, obě mě přijdou diskotékoví, jak říkáš, FREE zvýhodňuje to, že má málo reklam, pražské rádio DJ mohlo být dobré, ale to už si nepamatuju. Hlavně jsem už v minulém příspěvku nestihl zmínit Helax, na kterém trávím dost času. Na Helaxu jde poznat že mají praxi, narozdíl od těch dvou začínajících. Tady se potvrzuje jako v případě rádií HEY, že by se nemělo všechno šířit jen z Práglu. Jo určitě lepší Dance než nic, ty lokality kam chtěli, jsou proto, že tam asi ví o posluchačích a dobře, že se zajímají o tyto města, jsou mi bližší než třeba Plzeň, v tom Brně opravdu má posluchče rozebrané FREE, Dance by jich nemělo ani tolik, co v menších krajských městech. Jinak oceňuju KISS na základě krátkého testovacího poslechu, že se snaží aspoň podle skladeb přiblížit Helaxu.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .