RRTV: Další transformační licence

rrtv_010

Desáté zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) přineslo velmi bohaté informace. Hned několik kmitočtů už zná své nové majitele. Transformační licence k provozování rozhlasového vysílání tentokrát získají Radio Čas, Rádio Černá Hora a Frekvence 1.

RRTV přijala žádost provozovatele Route Radio, s.r.o. a udělila několik kmitočtů, které nebyly bonitní na to, aby mohly být předmětem samostatného licenčního řízení. Program Rádio Dálnice bude provozovatel moci šířit na následujících kmitočtech:

9 Křížů 94,2 MHz / 50 W (vysíláním zásobeno 4 tisíce obyvatel)
Divišov 96,4 MHz / 50 W (vysíláním zásobeno 4 tisíce obyvatel)
Drysice 88,6 MHz / 50 W (vysíláním zásobeno 23 tisíc obyvatel)
Hvězdonice 107,8 MHz / 50 W (vysíláním zásobeno 6 tisíc obyvatel).

9. ZASEDÁNÍ: RRTV: Vysílače s malým rozsahem pro Dálnici

Obdobná situace nastala u provozovatele Broadcast Media, s.r.o. Program Radio Beat budou moci naladit posluchači díky kmitočtu Vyškov 91,1 MHz / 200 W. Vysíláním bude zásobeno 38 tisíc obyvatel, což nečiní kmitočet dostatečně bonitní na to, aby bylo vypsáno licenční řízení.

Kmitočet Strakonice 100,4 MHz /100 W patří po aktuálním zasedání provozovateli Radio Bonton a.s., parametr nebyl shledán jako dostatečně bonitní, zásobit bude 32 716 obyvatel.

Společnost Londa spol. s r.o. bude moci program Rádia Impuls šířit na těchto kmitočtech:

Ostředek 106,8 MHz / 25 W (zásobeno cca 6 639 obyvatel)
Psáře EXIT 90,1 MHz / 50 W (zásobeno cca 4 815 obyvatel)
Psáře EXIT 107,9 MHz / 25 W (zásobeno cca 8 483 obyvatel).

V souvislosti s těmito kroky se RRTV seznámila s odpovědí předsedy Asociace provozovatelů soukromého vysílání, RRTV chtěla znát názor asociace na kritérium pro určení, který soubor technických parametrů je dostatečně bonitní na vyhlášení licenčního řízení.

Provozovatel Evropa 2, spol. s r.o. získal souhlas ke změně stanoviště kmitočtu Frýdek Místek 95,4 MHz / 200 W.

rrtv_rozhlas

RRTV naopak neudělila souhlas provozovateli Country Radio s.r.o. s přidělením kmitočtu: Děčín město 2 87,6 MHz / 200 W (vysíláním zásobeno 57 465 obyvatel). Důvodem je fakt, že kmitočet je bonitní na vyhlášení licenčního řízení. Stejný osud stihnul Radio Valašsko (Děčín město 2 87,6 MHz / 200 W – vysíláním zásobeno 57 465 obyvatel), a tudíž provozovatele Eleanes, s.r.o.

Transformační licenci k provozování pozemních vysílačů získali tito provozovatelé – JUKE BOX, spol. s r.o. (pro program Radio Čas), Radio Černá Hora II. s.r.o. a Frekvence 1, a.s. Licenci získali, jelikož se provozovatelé zavázali na základě diginovely, že časem přejde na pozemní digitální vysílání. RRTV umožňuje prodloužit licenci k analogovému vysílání i těm provozovatelům, u jejichž frekvencí by musela vypsat veřejné výběrové řízení, jelikož jim už jednou licenci prodloužila. Licence je platná do 10. října 2025.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. Jose

  Cituji – RYS – diskuse na serveru Digi Zone:

  …ETSI po nas chce do roku 2023 ukoncit analog FM a nahradit to ETSI „prostredkem“…
  …jedine na co ETSI komise v EU parlamentu a v ITU tlaci, je alespon to, aby v zone-1 (Evropa, blizkej vychod, Afrika apod, tusim je to ITU WAZ15 zona, v zone 2 je napriklad pro nas uzivatele rozdil v kanalovani ve strednich vlnach..u nas a v Africe je SV kanal 9kHz v USA zona2 je to 10kHz) DRM+ plne nahradilo stavajici FM vysilani, aby DRM+ byl ten spravnej digi format, ktere bude jednotnej v Evrope, protoze jsou tlaky, aby to byl americkej proprietarni HD-Radio/IBOC…

  Konec citace.

  Mluví se zde tedy o roku 2023 jako o ukonční vysílání na FM.

  Pokud ovšem, cituji z článku:
  ….Transformační licenci k provozování pozemních vysílačů získali tito provozovatelé – JUKE BOX, spol. s r.o. (pro program Radio Čas), Radio Černá Hora II. s.r.o. a Frekvence 1, a.s. Licenci získali, jelikož se provozovatelé zavázali na základě diginovely, že časem přejde na pozemní digitální vysílání. RRTV umožňuje prodloužit licenci k analogovému vysílání i těm provozovatelům, u jejichž frekvencí by musela vypsat veřejné výběrové řízení, jelikož jim už jednou licenci prodloužila. Licence je platná do 10. října 2025….

  KONEC CITACE.
  Znamená to tedy až až budou tyto stanice nuceny v roce 2023 k vypnutí svého vysílání na FM
  a budou se ohánět tím, že mají licence do roku 2025 bude se opakovat připad NOVA a DVB-T
  a budou hrozit další arbitráže atd. ?

  V této chvíli k diginovele tedy přistoupila. Rock Radio Prácheň, Fajn Radio Life, BBC World service,
  Impuls a nově tedy ČAS, Černá hora a Frekvence 1. Bedeme jim tedy všem jako stát v roce 2023 platit ?

  1. Jose

   Mimochodem rok 2025 byl návrh ODS. Pamatuji si, že KSČM mělo protinávrh 2020. Osobně jsem tehdy nechápal o co jim jde a jaký je rozdíl mezi 2020 a 2025 ? Ovšem nyní to začíná být jasnější. Rok 2023 je mezi tím. Čili 2020 by se nic nestalo a stanicím by prostě skončila licence. 2025 bude problém. Že by KSČM snad poprvé a jedinkrát za svoji historii a existenci také jednou měla dobrý nápad ? Co ale tedy bylo schváleno ? 2020 nebo 2025 ? Pokud 2025 je to průser. Na jedné straně bude tlačit EU a mohou přijít sankce, na druhé straně stanice budou řvát, že licenci mají do 2025. A budou chtít náhradu škod. A bude legrace.A zaplatí to daňoví poplatníci.

  2. Jose

   Anebo se podaří oddálit vypnutí FM v ČR až do roku 2025 ? To bude EU zajisté nadšená… No, co by jsme pro Američany neudělali, že ? V každém případě gratuluji Beatu k přidělení 41 frekvence ve Vyškově. A opět vyjadřuji svůj nesouhlas nad neudělením frekvence Country rádiu. RRTV již několik let Country rádio všemožně poškozuje s evidentním zájmem zabránit jeho rozšíření. Když by dostalo jen polovinu frekvencí o které v poslední době žádalo, odebralo by nejspíše nějaké ty posluchače jak Blaníku, tak i Času a to se zřejmě v ČR nesmí.

  3. Jose

   U nás se dávají licence na 8 let a prodlužují o polovinu doby tedy o 4 roky. Takže i Impulsu i F1 končely 2013. Tímto tahem, tedy přístupem k digitalizaci získaly ještě 1x to samé, tedy dalších 12 let.
   Nic méně pokud dojde k zastavení 2025, znamená to v podstatě, že 2017 by se měly přestat udělovat licence na FM. Tj. asi za 6 let. Protože pak už by doba 8 let překračovala rok 2025. A pokud dokonce by se EU podařilo a to si myslím, že se jí s největší pravděpodobností podaří, vypnout FM v roce 2023, tak se to vše ještě posouvá. Tedy poslední licence na FM vydat tak 2015. Takže ještě můžou hrabat tak 4 roky a pak jim ta sranda přestane. Asi.

  4. juko

   Jose, v tomto případě nemáte pravdu. Licence se udělují na dobu 8 let s nárokem na prodloužení o dalších 8 let. Udělení licencí pro FM bude standardně probíhat i v následujících letech, i pokud by jejich „životnost“ překročila rok 2025. Ono totiž platí, že pokud se provozovatel dobrovolně zaváže k digitalizaci, získá tzv. transformační licenci platnou do roku 2025. Ale pokud se nezaváže, může využívat svoji stávající licenci do konce její platnosti (případně i po roce 2025). Jenže většině rádií končí licence v letech 2012-2015, a tedy se předpokládá, že budou dobrovolně digitalizovat aby se jim prodloužila platnost FM licencí až do roku 2025.

  5. Jose

   Opravdu ? 2×8 ? Já žil v domnění, že je to pouze polovina… No dobře, takže tedy plná délka… OK. Díky za informaci a opravu. Beru tedy na vědomí, že je to 2×8.
   No, dobře… Ale berme v potaz tu otázku toho roku 2023… To mi přijde jako velice vážná záležitost… A nikoli žádná sranda… Mně osobně by také vyhovovalo jet FM dál a paralelně s tím DAB/DAB+ a DRM/DRM+… Jenže zdá se, že EU to prostě nařídí respektive provede a zrealizuje… Stejně jako DVB-T. Prostě vzniknou mezistátní dohody a sepíše se to a bude to… Jako se musel vypnout analog VHF a UHF bude prostě nařízeno vypnout analog FM… A zase celkem EU chápu, že se tedy snaží bránit USA… On ten Microsoft a Apple atd. celkem stačí… I když na druhou stranu je nutno podotknout, že Linux i přes řekněme ,,násilné nasazení“ tedy např. na úřadech NSR, v podstatě neuspěl a úředníci si vyžádali zpátky Microsoft… Čili tady je otázkou, zda se bránit ,,monopolu USA“ s něčím řekněme ,,evropským“ nebo ne…. ? Už teď se ukazuje, že DAB/DAB+ je v podstatě přechodná záležitost / kterou je možné třeba i zcela vynechat / a otázkou tedy je… Uspěje DRM+ ? V každém případě se o to asi pokusí… Tedy ten analog se nejspíše opravdu vypne… A víte, co se stalo, když Nova a Prima měly licence do roku 2017 tuším a najednou se jim přikázalo, že do roku 2013 to musí být bez analogu. Vznikl tady kompenzační bordel, kterým si vymohly další příděly pro své klony a v podstatě zacementovaly trh a všechno, co bylo, mimo Barrandova, se položilo… Obdobná situace může nastat někdy v těch letech 2023-2025, ale pro změnu na FM… Takže, proč by se měly vydávat analogové licence dál, když s největší pravděpodobností po roce 2023 žádné analogové vysílání na FM nebude ? Nad těmito věcmi by se měli úředníci pomalu začít zamýšlet… Ono to není zase tak vzdálené, jak to na první pohled vypadalo…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: