Radiožurnál slibuje nejsilnější moderátorský tým za 10 let

radiozurnal_rijen2Do vysílání ČRo 1 – Radiožurnálu se vrací známé tváře, za mikrofon opět usedne Jan Pokorný a Lucie Výborná. Český rozhlas plánuje profilaci stanic a programů.

Jak včera uvedl server Mediář.cz s odkazem na Hanu Hikelovou, ředitelku zpravodajských stanic Českého rozhlasu, od 3. ledna se za mikrofon ČRo 1 – Radiožurnálu vrací Jan Pokorný a Lucie Výborná. V čase Ranního Radiožurnálu 5-9 uslyšíme právě Jana Pokorného, který se vrací z Francie. Post francouzského zpravodaje Český rozhlas zrušil. Lucie Výborná se pak ukončí soukromý pobyt v Rusku a posluchače vlajkové lodi uvítá vždy ve všední dny v čase 9-12.

PSALI JSME: Web Českého rozhlasu mění podobu

Petr Král, stávající moderátor Ranního Radiožurnálu, se přestěhuje na odpolední čas 12:30-15:00. Do Odpoledního Radiožurnálu (15-18) se vrací Hanka Shánělová, jež nyní moderuje v čase 9-12. ČRo 1 – Radiožurnál nepočítá od roku 2011 s předtočenými pořady, což znamená, že večerní program 20-23 dozná zásadních změn. Ppořady pro menšiny (úterní slovenská minorita a páteční romský magazín) se stěhují na sobotu, resp. neděli ve 20:00. Večerním slotem vás provede nově Jiří Chum, který se bude střídat s Danielou Karafiátovou a Michaelou van Erne. Cílem změn je uzpůsobit tento čas tak, aby bylo možné vkládat do něj aktuální zprávy.

Důvody změn oznámil Český rozhlas na středeční tiskové konferenci, cílem je profilovat jednotlivé stanice a programy. Z ČRo 2 – Praha a ČRo 3 – Vltava zmizí některé formáty, které se vzájemně překrývaly.

Autor článku:

Komentáře (6)

 1. Jose

  Tak, jak je to napsané, to vypadá až neobvykle rozumně… A že by se Český rozhlas vydal konečně tím správným směrem, kterým se měl vydat už před 20 lety ? Ovšem, jak to dopadne a bude vyadat a znít v praxi, to se ukáže, až to pojede.
  Ony některé věci, právě ohledně Českého rozhlasu, na papíře vypadaly dost pěkně a pak se vždy nějak nepěkně a podivně zašmodrchaly….

 2. Václav Kadlček

  No nevím, jestli správný směr je zrovna rošáda a návrat moderátorů. Ale v poslední době chválím radiožurnál že ubývá vrzání I WANT TO BREAK FREE od Qeenů, a přibývá i něco novějšího, třeba Savage Garden. Když už těch skladeb tam má být málo, tak aspoň že jsou novější. Jinak bych klidně snesl, kdyby tam byla neznámá skladba od Qeenů, kterou, jak to zatím vypadá, objevilo jen rádio Beat.
  Je hezké, že Rozhlas si všiml že se něco překrývá na čro 2 a čro3, napadjí mě povídky, ty zaberou dost času, to je pravda. Jenže všechny by na čro 2 neseděly. Třeba ty moderní, kde se objevují sprostá slova by byly na trojce a klasické na dvojce. Taky Zelené Peří, básnický pořad, jestli na dvojce ještě je, logicky by potřeboval trojku. Možná byl na dvojce, kvůli její vyšší poslechovosti

  Spíš bych zdůraznil, překryvy mezi čro 1 a čro 2. Včera jsem pomocí koláže Čro 1, IMPULSU a Beatu sledoval dopravní zprávy, abych zjistlil jestli se z Prahy ten Autobus vymotá a přijede pro mě do Brna. Při tom přelaďování jsem narazil i na čro 2, kde se probírala kalamita na železnici, pro mě možnost dopravy, kterou jsem nakonec zvolil. Kromě jiného jsem se na čro 2 probírala situace na dálnicích, po ženském hlase se stejnou osobou z infocentra, jako na Impulsu. Takže kdybych spoléhal na jen na zpravodajskou čro 1, tak nevím co se děje na železnici, jinak abych to věděl, tak by se muselo na čro 1 odvysílat totéž, co na čro 2, což se klidně mohlo stát, že stejnou informaci o železnici paralelně zpracovávaly desítky zaměstnanců Čro, tzn. na Čro česko, i na Vltavě. Jediný opodstatněný důvod proč se ve všední odpoledne vysílá hodně podobný formát čro 1+2, je ten, že čro 1 má jinak nastavený eqalizér, takže zvuk hlavně slova je pronikavější a sveřepější, tak aby mu bylo dobře rozumět i při rychlém projevu moderátorů v automobilu, zatímco jiné zvukové parametry má čro 2, které jsou podobné s čro ČESKEM, kde navíc, jak se zdá, průvodci vysíláním zprávy nečtou ale říkají z patra. Takže přínos je v tom, že i starší posluchači, na které je zaměřeno vysílání čro 2 si vklidu mohou vyslechnout, co se děje na dálnicích.

  Být rozhlasem, tak se věnuji horšímu průšvihu, zvanému ČRO 5 REGION, kde by se napásl překryvů s Čro 2 od rána s doktorama a zahrádkářema počínaje, až do noci zábavnými pořady konče.

  Jinak přeji krásný bílý den.

 3. Jose

  No, tak rošáda moderátorů mne opravdu nezajímá…Ocenil jsem to, že objevili po x letech zcela správně, orientaci na vyprofilované stanice a na vyprofilované pořady.
  Tedy pokud k tomu opravdu dojde, tak to komentuji, tak, jak jsem to okomentoval. Tedy konečně správný směr. Ovšem ano, napadlo mne zcela přesně to samé, co tebe, tedy, že jim z toho poněkud vypadly regionální stanice. Ovšem pak jsem se rozhodl to nechat bez komentáře. Prostě problém regionální stanice Českého rozhlasu je tak obsáhlý a neuvěřitelný. Že to asi budou muset řešit později a úplně zvlášť. Mám dojem, že tyto tzv. regionální stanice se zcela vymkly Českému rozhlasu z ruky. Zatím to snad chtějí přejmenovat, tedy konečně odstranit ty bastardské názvy jako Vysočina, Sever, Region, Regina apod. A má to dostat normální jména jako je mají jinde. Tedy Plzeň, České Budějovice, Olomouc, Brno, Ostrava atd. Pak by měli odstranit tu do nebe křičící nespravedlnost, kde někde mají své, jinde se jich o frekvenci dělí několik. A až toto budou mít pořádně učesané, tedy všude bude opravdu regionálka a nikoli pseudo půl regionálka a bude mít opravdu regionální název. Nikoli nesmysly jako Sever. Tak pak se mohou vrhnout na otázku programu. Osobně na to mám jednoznačně názor takový, že regionální stanice snad byla zákonem zřízena proto aby se zaobírala a vysílala pro všechny občany v regionech, tedy nikoli pouze pro důchodce. Vzal bych tedy za vzor regionální stanice rakouskou v 70.letech, kdy ránu tam zuřila dechovka a večer potom disco nebo metal, jak který den. Anebo regionální stanice holandské, které lze poslechnot z Astry na 23,5°E kde jsem byl již několikrát velice mile překvapený jejich programem… Tedy jednalo se tam zhruba o totéž, co u nás známe pouze z televize, tedy kulturní ČT 2… Tedy o návštěvu jakéhosi ,,mládežnického klubu“, jak bych to nazval a kompletního přehrání vystoupení jakési amatérské, neznámé, ovšem velice zajímavé kapely… Tak ano, tímto by opravdu regionálky plnily svůj smysl, když by byly schopny pouštět to, co vystupuje na podiích toho, či onoho regionu… Což mě zároveň přivádí k propojení dvou informací na závěr. Za prvé musím opět pochválit a vysoce vyzvednou rádio Český rozhlas Wave, z kterého jsem také měl možnost poslechnout několik vynikajících audio záznamů z podobných koncertů v podobných klubech. A za druhé, že mne to pak přivádí k možnému, velice atraktivnímu a smyslplnému využití regionálních stanic. Stačilo by totiž po nich regionální informace presentovat pouze třeba v čase od 5,00 do 17,00 a po té od 17,00 do 5,00 po nich nechat vyhrávat Český rozhlas radio Wave. Tím by byly zajištěny regionální informace. A byla by zajištěna komplexnost, tedy ráno pro důchodce a večer pro mladé a jako bonus by se tak na FM vlastně dostalo všude vynikající Wave. Takže toto by bylo proveditelné.

 4. Barka

  Žádní mladí nebudou pětky poslouchat. Pokud předělají kus jen pro mladé , tak se jim
  důchodci na to vyprdnou a nebudou to ladit. Brno je příkladem výborného rádia.
  Má také svoje mouchy , ale 1 nebo 2 se mu nemůže rovnat. Navíc padlo rozhodnutí
  Čro na zrychlování , takže padly publicistické pořady , padly pořady naučné. Mají
  jen krátký časový ůsek a než si srkněš kafe , tak je konec. Celá strategie jde s
  prominutím do prdele. A jestli někdo poslouchá cenzor správy na Ž je to jeho věc.
  Nic podstatnější než na Impulsu se nedozví.

 5. Jose

  No pokud je tahle informace pravdivá. Tak se zdá, že by právě měli to nesmyslné proudové vysílání alá Impuls opustit a mělo by se to obrátit na opačnou cestu, tedy profilové autorské pořady. Pokud tedy nelžou a myslí to vážně. A v tom případě by to zrychlování a plytkost a taková ta ležérní povrchnost alá kýčovitá pseudozábava z toho vypadly. A pak by to znovu dostalo smysl. Té první větě nevěřím. / Ale oni nechtějí nic takového udělat. Ale říkám, že by to mělo smysl, to tvrdím a říkám já, nikdo jiný. Dokonce to veřejně kritizoval ředitel slovenského Radia FM, tedy označil, za nešťastný nápad. Ale já to označuji, za dobrý nápad. Ale jinak je to nenapadlo, tedy o tom neuvažují. Ale tvrdím, že když by je to napadlo a použili to, tak, že to vyjde a mladí si to najdou i na těch ,,pětkách“ když by to tam bylo. Co ale platí a to máš asi pravdu. Důchodci kteří jsou velice agresivní a netolerantní a zvyknutí, že vše skáče podle nich, by na to hodili bobek, to je asi pravda. Trvalo by možná několik let, nežli by se převychovali a zjistili, že to jinde nedostanou, třeba tu dechovku apod. a pomalu by se tam vraceli zpět. To by se asi doopravdy stalo. A první by především přivedli ke kolapsu českou poštu, protože to by bylo stížností, co by přišlo… Jenže pokud s tím nikdo nic dělat nebude. Tak to s těmi důchodci shnije.

 6. Barka

  Podívej se na dnešní program, 1-Desmod, živák , a to nevím, proč je na zpravodajském
  rádiu, 2-odpoledne -pár minutový program Periskop, to je zbytečné ladit. O tom
  zrychlování – a oni to považují za moderní trend, jsem četl na serveru Čro, procházej
  si denně programy. Ty jsi psal o informacích na 1 , kde mlel komentátor ve světovém
  rekordu. To není rádio , to je sprint v maratónském běhu. Takový mišmaš informací a
  nepotřebných pitomostí už nikdo nezlepší. V tomto státě není nikoho, kdo by vytvořil
  pravidla tak , aby vše fungovalo. Pár blbců zaučinkovalo a není možné zvolit šéfa.
  Vlastně dosud neexistuje vedení rozhlasu, pouze u kafíčka kňučí , co zlepší a pak
  oblbují s tím , že přesunou pár pořadů. A pozor, drama vrcholí, vrací se dva moderátoři.No to bude paráda, bez nich to opravdu není ono. Už se opakuji, ale tohle
  zdegenerované hnízdo musí projít ohněm. Pamatuji vysílání Čro , ale co z nich leze
  teď, tak to je děs. Bezcílná pomatlaná patlanina.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .