Lokálně odpojované zpravodajství na Frekvenci 1 zatím nebude

radiotv22AKTUALIZOVÁNO – Jak včera informoval server Česká média, Městský soud v Praze zamítl žalobu rádia Frekvence 1 proti rozhodnutí RRTV. Ta dříve zamítla žádost provozovatele o změnu licenčních podmínek spočívající v lokálním odpojování lokálního zpravodajství a informací, jejichž obsah měl být zaměřen na dění v regionu. Dalším možným postupem je podání kasační stížnosti a obrátit se na Nejvyšší správní soud.

Celý případ se datuje od 22.srpna 2007, to provozovatel Frekvence 1 poslal Radě dopis se žádostí o změnu licenčních podmínek. V květnu následujícího roku ale RRTV žádost zamítla. F1 se proto odvolala. Hlavním důvodem zamítnutí žádosti byl příliš velký zásah do licenčních podmínek. Během odpojování by totiž stanice nevysílala celoplošný program tak, jak je stanoven. Tím musí pokrývat alespoň 70% obyvatel České republiky. Doslova se v rozsudku uvádí: „… odpojování by se dotklo samé podstaty jeho vysílání a ve vymezených časech by žádný „centrální“ program vysílán nebyl. V konkrétních časech, zejména ranního vysílání by šlo pouze o jednotlivé regionální či lokální „verze“ navzájem nesourodé.

Žalobce, tedy Frekvence 1, namítá, že ustanovení vysílacího zákona ani příslušné licence nestanovují, co má být obsahem vysílaných pořadů. Podle zákona je tvorba náplně pořadů výlučným právem a i povinností provozovatele. RRTV odporuje, rádio by pak na sebe převzalo pozici regionálního rádia. Městský soud v Praze se přiklonil ke stanovisku Rady, navíc by prý dle soudu došlo k „vážnému obsahovému překrytí s regionálními provozovateli a k omezení variability trhu na poli rozhlasových médií.“ Majitel rádií F1 a E2 chce provozovat vlastní síť regionálních zpravodajských rádií. Ten však RRTV odmítla. Celý rozsudek Mětského soudu si můžete přečíst zde.

Je nutno upozornit, že se v dané kauze nejedná o reklamní odpojování. Jak bude Frekvence 1 dále postupovat? Více uvádí Miro Hrnko, výkonný ředitel Lagardère Active ČR,: „Zatím jsme rozsudek o možnosti rozšíření odpojování pořadů z ranních časů na celý den ve věci krátkých dopravních informací, informací o počasí a informací z kulturního života v písemné formě neobdrželi. Po jeho obdržení uvidíme, v čem soud shledal problém a podle toho se buďto odvoláme anebo budeme postupovat stejně jako Rada, když prohrála první soudní spor v dané věci: tedy opravíme svoji žádost a znovu požádáme.“ Stanice argumentuje tím, že se snaží vyhovět posluchačům: „Posluchače v Jihlavě až tak nezajímá, zda bude o víkendu pršet v Praze a obráceně.“ Odpojování by prý trvalo maximálně jednu minutu v hodině.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .