ČRo, Dance Radio a Proglas v T-DAB

dab.gifOd úterý 24. srpna vysílá několik rádií testovací měsíční vysílání T-DAB v Příbrami.

Obyvatelé Příbrami mohou druhým týdnem zachytit testovací provoz dvou vysílačů T-DAB. Spolupráci se společností Teleko, s.r.o. zahájily programy DAB Dance Radio a Radio Proglas a DAB+ Radio Wave, D-Dur a Leonardo. Zatímco veřejnoprávní stanice testují v kvalitě 64 kbit/s, komerční Dance Radio a Radio Proglas vysílají dokonce v kvalitě 192 kbit/s.

PSALI JSME: Reakce Teleko na Technický plán přechodu

Na tuto zprávu nás upozornila skupina Lagardére Active ČR, která provozuje právě Dance Radio. V provozu jsou vysílače o výkonu 100 W (kanál 11D) a 2 kW (kanál LI). Testovací vysílání poběží celý měsíc.

Autor článku:

Komentáře (7)

 1. PV

  Jestli či spíš až bude Dance Radio trvale v T-DAB rozhodně nebudu s pořízením přijímače váhat. Sice obecně poslouchám rádia poslední dobou mírně méně (že by věkem?) ale furt si myslím že nadprůměrně k populačnímu průměru a přitom mimo DR akorát cizí rádia ze satu…. Až na náhodný poslech samozřejmě. Ten mě vždy utvrdí že o nic nepřicházím.

 2. Jose

  Říkám tu už asi tak 3 roky, že pokud by bylo zahájeno stálé vysílání v T-DAB v mém dosahu. např. u stanic Wave a Leonardo. Klidně bych si potřebný přijímač pořídil jen k vůli těmto dvěma stanicím. Ale zatím zhola nic tomu nenasvědčuje. Novelou o digitalizaci byl přechod do DAB odsunut do roku 2025. K tomuto plánu přechodu se zatím přihlásila jedna jediná stanice a to ROCK RADIO /Gold,Šumava,Prácheň/ od firmy Média Bohemia. Testy sporadicky provádí pouze Český rozhlas, Dance rádio a Proglas. Přičemž Proglas i Český rozhlas jsou v DVB-T a bývalý ředitel ČRo, p.Medek, nežli se zhroutil, tak prohlašoval, že Český rozhlas v DAB, vysílat nebude a že prioritou je pro něj mimo analogové FM, také DVB-T. Od té doby je ČRo bez ředitele. Respektive je tam pouze ředitel zastupující. Co tady ČTÚ provedl jakýsi pseudo výběr o MUX, tak to byla šaškárna k nepopsání a vyřadil předem i firmu Teleko i České radiokomunikace. Ty oba, jediné uchazeče. Potom prohlašovali, tedy ČTÚ, že to byl z jejich strany také pouze TEST. Tak nyní se vypíná Nova na 12K III. pásmu, což byla největší překážka. Ale stejně nikdo nic, nikomu nepřidělí. Tedy Mux pro řádné vysílání T-DAB. Nejspíše. Takže jak to komentují různě čtenáři, když na to přijde řeč. Dříve nežli tady někdo opravdu na ostro začne vysílat v DAB, tak bude DAB, minulostí. Internet se v dnešní době už montuje i do aut a to čím dál více. To doslova, tou poslední větou, cituji jednoho čtenáže. Bohužel i já si myslím, že má naprostou pravdu. Na víc ještě ke všemu. Zatím, co Slovenský rozhlas nyní např. spustil v DVB-S novou stanici Slovenského rozhlasu, Junior. Tak Český rozhlas chce omezovat. Tvrdí, že mají stanic moc a chtějí je sestříhat. Takže další otázkou je, jestli vůbec Leonardo a Wave budou dál existovat. A k vůli Radiožurnálu bych si opravdu DAB přijímač nepořizoval, to mi přijde naprosto zbytečné.

 3. violista

  Ono je třeba s DABem vůbec nějak začít … Myslím si, že by to mohlo probíhat asi takto. Jako prvotní lídr by mohl být zaveden ČRO rozhlas. Poté by se mohli zapojit i ty naše celoplošky Impuls, F1 a E2. Potom by se přidávali případně další zájemci … je třeba to už konečně nějak rozhejbat. Přijímač již mám snad 2 roky, ale gaglotá mi pořád jenom německy :-( a už mě to docela štve.

  1. Jose

   No já jsem také toho názoru, že začít by v něm měl Český rozhlas. To každopádně. Jenže z Českoho rozhlasu je vyjádření Kasíka, který prohlašoval, že ČRo v DA pojede a DVB-T je jenom provizorium. Jenže Kasíka odvolali a přišel Medek a ten prohlásil, že ČRo v DAN nebude a pro ČRo, že je prioritou DVB-T a pak se zhroutil. Teď je tam provizorně šéfem Duhan a Rada ČRo není schopna jmenovat ředitele ČRo, protože není kompletní a asi hned tak nebude. V každém případě by bylo rozumné, pokud by ČRo šel do DAB aby se před tím vypl v DVB-T a to zbytečně nekonkurovalo DAB. Po té jsem názoru, že by tam měli jít především stanice po kterých je poptávka a které nejsou tak obsaženy na FM třeba Country rádio nebo třeba Dance rádio atd. Naproti tomu Zelenkova mafie tvrdí tu druhou část tvého příspěvku a ta už se mi nelíbí a to je právě to, že tam má jít první Impuls, F1 a E2 atd. Proto vymysleli tu novelu, která vyšla přesně dle jejich záměrů. Tedy, že tam přejdou v roce 2025. Ono to souvisí s tím, že 2013 končím F1 a Impulsu licence. A když přistoupí k této diginovele, tak se jim prodlužují právě do toho roku 2025. Takže je to obdobný proces zdržování jako třeba předvádí televize Nova s analogem při přechodu na DVB-T. Zatím jediní kdo k této diginovele přistoupili bylo Rock Rádio. Protože oni jsou v podstatě ti malí, tedy třeba oproti Beatu a měli by zájem se dostat všude a zatím s přidělováním na FM výrazně neuspívají. Tak ti jediní zatím to podpořili, jinak nikdo. Tedy respektive to nikdo nepotřebuje, všem stačí FM a INTERNET. Takže nikomu se nechce zbytečně vyhazovat peníze. Takže je to zase obdoba v DVB-T, kdy si Óčko přelezlo do MUX 4 a Z1 a Public TV se hrozí každého spuštěného vysílače a TV7 chce výjímku a vysílat jen v Brně a na konec aby přežili tak Z1 omezilo program a Public TV se zapojila do Mafra a úplně na konec se prodává CDG. Takže to DAB vidím zatím opravdu hodně, hodně bledě.

  2. Barka

   Nevěřím tomu, že DAB pojede. Není proč. Ti, kdo tahají za provázky mají dávno FM pod
   kontrolou a nemusí nic vymýšlet. Celoplošky bodují a posluchač neposluchač nic víc
   nepotřebuje. My, kteří pořád cosi ladíme a natáčíme antény jsme v drtivé menšině a
   vůbec se s námi nepočítá, protože máme nějaké nároky. Každý dle svého, ale už jsme něco slyšeli a srovnáváme atd. To ostatní neřeší, zapnou F1 a odpoledne vypnou.Jinak
   zprávy na Čro a na pozadí třeba Impuls. A vůbec je nějaký DAB nezajímá, navíc by museli kupovat přijímače. Třeba u mne asi nikdo nenajde DK nebo poslední LED TV.
   Nemám o TV zájem a tak je to u většiny s rádii. Navíc NET se pomalu dostává )plně
   všude a budou asi tarify a pitomosti kolem a bude dostupný , tak jako mobil pro
   většinu. Takže s DABem to vidím špatně , ale rád bych se mýlil. aké bych hned přijímač
   koupil. Ještě doplním , že jsem byl v Blavě a bratranec vůbec nevěděl , že tam hraje
   nějaký Aligátor a to už běží měsíce. Takže fakt málokoho situace zajímá a je nás málo.
   Můj náhled.

  3. Jose

   Jo to možné, že upadá nejen rozhlasové vysílání, ale že upadají i rozhlasový posluchači a už tam vlastně nic slyšet nechtějí. Neboť cokoli je hudebně zajímá si stejně najdou na netu. Takže jim stačí si pustit impuls, když si ráno čístí zuby a nasnídají se a nežli dojdou do práce…Je to možné, že to tak funguje…

  4. Barka

   Posluchačů, kteří pravidelně pouštějí rozhlas Čro je dost, jsou to většinou důchodci.
   F1,Impuls hrává v kanclech, slyšet někde rock, třeba i v hospodě je náhoda. To už
   tam spíš hraje CD. Evropy ,Kissi poslouchají mladí a také přes sluchátka. Lidi ,kteří
   vyrostli v 70-80 na rocku tohle neposlouchají a možnosti v rádiu takřka nemají.
   Také s tou poslechovostí to bude nějaké zmanipulované,nevím jak , ale určitě. To se
   vyplatí.Jazz, vážná, náročné mluvené- to je hrstka posluchačů , pak rock, specializo
   vané rádia jako country, nikdy se nedočkají na FM svého. I když někdo chytne třeba
   Beat a dance , zbytek mu chybí.Aby zůstal v obraze leze na net. Zapadákovy, kopce,
   vesnice, už nikdy nedostanou něco kvalitního. Frekvence jsou pryč,wattáž 200W,směšné.
   Takže jen ve městech a ne ve všech-ale jen zlomek. To je realita FM. Posluchačů,kteří
   by tohle brali je minimum, protože FM dávno pustili z hlavy a proto nemá FM ani DAB
   žádnou budoucnost. Jak otřesně působí Čro s tak dlouhou tradicí. Čro je v prdeli a
   dlouho tam bude. Jediný pořad z Čro ke kterému se vracím, a který mě doslova dostal,
   je z brněnského studia-Toulky českou minulostí. On u toho je pan Veselý a to je veličina. Bohužel jako jeden z mála.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .