„Vysílání Rádia Česko pokračuje i po 31. srpnu 2012,“ oponuje Český rozhlas

radiocesko_perexČeský rozhlas vyvrací informace o možném ukončení vysílání Rádia Česko, posluchači o program zpravodajské stanice nepřijdou ani s koncem srpna. Nadále bude vysílat 10 hodin denně v digitálních platformách. Případné ukončení vysílání v pásmu VKV neznamená definitivní konec stanice, minimálně do konce roku se s ní budeme setkávat ve stávající podobě. Některá média ale přinesla informace o nepříznivé finanční situaci a možném konci. Stanice mluveného slova bude mít cestu trnitou.

Rádio Česko nekončí, minimálně do konce roku

Média přinesla zprávu o údajném konci ČRo Rádio Česko, koncem srpna se prý mělo ozvat naposledy: Generální ředitel nám to právě sdělil,“ řekl serveru IHNED.cz jeden ze zaměstnanců rozhlasu. Český rozhlas ale krátce na to v oficiálním vyjádření kontroval, že o ukončení Rádia Česko nemá smysl mluvit: Mluvit o konci rádia Česko je předčasné,“ tvrdí mluvčí České rozhlasu Jakub Čížek. BBC se z finančních důvodů nechce dál podílet na vysílání v České republice. Budeme dál jednat s BBC Radiocom a panem Kolářem o tom, jak se bude do budoucna financovat vysílání BBC v Praze,“ dodal Čížek pro iHNED.cz.

PŘEČTĚTE SI: BBC v rámci úsporných opatření může omezit české FM vysílání

V minulém týdnu zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání žádost společnosti BBC Radiocom o změnu licenčních podmínek, spočívající ve společném sestavování částí programu s Českým rozhlasem v době 7-8 hodin, 11-13 hodin a 16-18 hodin. V praxi by to znamenalo prohloubení spolupráce mezi BBC a Českým rozhlasem a rozšíření vysílání na frekvencích BBC v češtině na 12 hodin (7-19 hodin).

SOUVISEJÍCÍ: Český rozhlas zatím vysílání BBC zcela neovládne

Rozhodnutí RRTV a postoj BBC World Service k dalšímu provozování vysílání v České republice jsou podstatné pro plány Českého rozhlasu, pokud jde o spuštění nové stanice mluveného slova i další fungování stanice Rádio Česko. V případě ukončení vysílání BBC v pásmu VKV ještě v letošním roce bude Český rozhlas Rádio Česko i nadále vysílat v digitální platformách jako doposud, a to minimálně do konce letošního roku,“ uvedl v oficiálním vyjádření Český rozhlas.

main_bbcws

RRTV nepovolila rozšíření vysílání, Kolář postoj Rady nechápe

Vedení Českého rozhlasu ale mělo v plánu rozšířit vysílání Rádia Česko prostřednictvím BBC až na 12 hodin denně. Tento záměr v dubnu schválila i Rada Českého rozhlasu. Potřebnou změnu licence BBC ale zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Požadovaná změna je v rozporu s platným zněním §21 odstavce 10, věta druhá zákona číslo 231/2001 Sb., podle níž provozovatel vysílání s licencí nesmí přebírat program ani část programu od provozovatele vysílání ze zákona,“ zní oficiální písemné zdůvodnění.

GLOSA: Revoluce v Českém rozhlase? Zatím to vypadá na mírnou evoluci

Vít Kolář, bývalý šéfredaktor české redakce BBC, v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že postoj RRTV nechápe. Jako kontrolní orgán podle něj nemá právo zasahovat. Současně dodal, že by BBC určitě nešla do řešení, které by bylo protiprávní“. RRTV zdůvodnila neudělení změnou zákona o provozování vysílání. Dosavadní model byl schválen ještě za platnosti předchozího zákona.


Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .