Všude samé devadesátky

devadesatkyAť naladím jakékoli rádio v devět večer, vždy uslyším hity z devadesátých let. Patří snad ke standardům každé stanice. Ale přesto byste se divili, ne každý pořad je stejný, dosti se liší. A rádia nevysílají tyto programy pravidelně. Občas se musí zapátrat.

Jen letmo jsem pro zajímavost projížděl internetové stránky rádií a pátral v programu. Patrně nejvíce devadesátek hrají moravská rádia – konkrétně Rádio Haná a Rádio Rubi. Haná této hudební éře vyhradila hodinu denně (21-22), kolegové z Rubi nasazují devadesátky denně kromě soboty (21-24). Playlisty se poměrně liší, Rubi upřednostňuje taneční, proto zvolila také název „Klub 90‘“, Haná ve večerním proudu reprízuje své rubriky Šišounovy hlody a Pepin z Hané, k tomu moderátoři dávají k dobru zajímavosti ze světa celebrit nebo informují o sportu. Haná má také osmdesátky (jak jinak než v osm). Rádia samozřejmě mají devadesátky v playlistu i přes den.

Rádio Bonton má moderované osmdesátky (Luděk Hrzal) a těm se dostává místa i ve speciálu. V devět nastupují tentokrát nemoderované devadesátky, ty si dále hýčkají například na Expresradiu (pondělí 21-23), Kiss Proton (20:00, čtvrtek – pořad TOP Flashback) nebo Kiss Delta (20:00, pátek – pořad Jedeme devadesát), Osmdesátky (19-21) pak produkuje Rádio City. Výčet určitě ani zdaleka nekončí. Pevně věřím, že jsem na nikoho nezapomněl.

Devadesátá léta se hrají i v televizi, hudební Óčko je ale pouští do éteru až v deset večer, v devět jim předchází osmdesátky. A nejnověji se přidala také Evropa 2, doposud hrála převážně aktuální hity, devadesátky se ke slovu dostaly snad jen při vyplnění regionálního odpojení. Od 1.června zrušila E2 odpolední zpravodajství, ke slyšení je tak nově mezi 11. a 18.hodinou (5 minut před celou) rubrika „Flashback„, věnuje se jednomu songu s komentářem moderátora.

Pro nenasytné se sice v éteru najde dosti pokladů, ale přesto jsou připraveny ještě vydatnější chody. Evropa 2 Retro se na toto období možná přímo nezaměřuje, čistě internetové rádio hrající pouze hudbu 90.let je ovšem webová odnož Rádia City – Devadesátky (existují i Osmdesátky), pro fajnšmekry jsou k dispozici i texty písní a informace o právě hrané skladbě. Úplně prvním webovým rádiem je velmi dobře známé Radio4U, už pět let však poskytuje kromě hudby navíc mluvené vstupy a speciální pořady. Zaměřuje se především na taneční muziku. Megamix a Back to 90’s jsou pak rubriky webového rádia Frekvence 1 Retro Disco. Z domu skupiny Lagardére pochází další webové projekty, na serveru radio.lide.cz (připraveno ve spolupráci s portálem Seznam) jsou k dispozici sedmdesátky, osmdesátky, devadesátky i tanečně zaměřený projekt Back to 90’s.

Milovníci této dekády si tedy rozhodně přijdou na své. Osobně 90.léta vyhledávám velmi často. Kromě (většinou) velmi kvalitní hudby si melancholicky zavzpomínám na skvělé období, kdy českému éteru vládly kvalitní rozhlasové pořady a skutečně profesionální moderátoři. Nechci tím křivdit současným profíkům, i ti se najdou. Poslední dobou mám ale pocit, že se z některých rádií ta profesionalita a kvalitní mluvené slovo s příjemnou muzikou vytrácí. Není to škoda?

foto: Rádio Rubi

Autor článku:

Komentáře (5)

 1. Jose

  Ale houby, absolutní marast, poslouchat se z toho nedá nic ani 3 minuty. Nejlepší byla 50.léta z těch se dá poslouchat snad úplně všechno. Pak 60.léta, ta byla zcela úžasná, hippies, psychodelict, blues etc. To byly věci. Taky jde poslouchat snad všechno. Ze 70.let už jde snést jenom něco. Hard Rock, Art Rock, Jazz Rock, Folk, Punk, Reggae, jinak už stála za prd. 80 už byly zhovadilosti první třídy, poslouchatelnejch jen pár věcí, industrial, elektronika, indies, new vawe, ethno atd. 90.léta, plnou párou dál v té absolutní hrůze, opět jen pár těch nezávislých, jinak hrůznosti, hrůz.

  1. Edison

   Sice s postupujucim casom to islo dolu vodou, ale 80-te roky este relativne ujdu. Vravim relativne, lebo v tom obdobi som mal dojem, ze „popovy“ styl uz dost vystrielal municiu a pocitoval som dost slabe obdobia bez nejakych zaujimavych prirastkov. Za dobre povazujem roky 1983 a 1986, kedy som registroval dost zaujimavych piesni. 90-te roky uz povazujem za dost slabe, vtedy bol pre mna „popovy“ styl viacmenej mrtvy. Ale nemrzi ma to, dobrej hudby je tolko, ze mam co pocuvat do konca zivota. Nezalezi na tom, ze uz nie je nova. :)

  2. Jose

   Tohle je taková docela pěkná zapomenutá encyklopedie http://lege.cz/hudba.htm momentálně z ní čerpám, tedy tak nějak doplńuji,co mi ještě chybí…

 2. Jan Štifter

  Speciál o devadesátkách běží také na Kiss Jižní Čechy každou sobotu v podvečer, mezi 17. až 18.hodinou s Jirkou Ježkem. Zítra (27.6.) bude věnován Michaelovi Jacksonovi, jinak je to předvoj Horečky sobotní noci, která jede od 18. hodiny večerní do čtvrté ranní a zítra bude další exlusivní perlička v programu – přímý přenos z Kiss Párty Live z budějovického Palm Beach od osmi do dvou … Kiss prostě jede ;-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .