Václav Moravec přechází na Novu… už zase?

moravecBulvární deníky zpravidla nečtu, pokud se objeví nějaká „zaručená“ informace o přestupu roku, beru ji v značné míře s velkou rezervou. Nejinak tomu bude asi i u této informace. O přechodu Václava Moravce na komerční Novu se mluví už dokonce několik let.

Když televize Nova zrušila svou dlouholetou Sedmičku, čekalo se na jejího nástupce. Jak ubíhaly týdny a měsíce, bylo zřejmé, že se jen tak nedočkáme. Občas sice televize vyjela s nějakou speciální debatou okolo desáté hodiny večer, nestala se ale pravidlem. Původně měla být pravidelnou moderátorkou Pavla Charvátová, nakonec ji nahradila Markéta Fialová. První z dam nakonec z Novy odešla.

O Václavu Moravcovi se mluví velmi dlouho. Polední debaty na České televizi pohltila v dřívější době značná krize. Prakticky každým rokem se měnily diskuzní pořady a dokonce i jejich vysílací hodiny a dny. V pravé poledne (nedělní poledne) v roce 2000 vystřídal pořad Naostro s Milanem Šímou (neděle 21:50), později Špona (sobota s Jakubem Železným). Žádný jiný debatní pořad ale u diváků nezabodoval tak jako Otázky Václava Moravce.

Právě posledně zmiňovaný pořad zajistil stabilnost nedělního poledního slotu. Ještě ale v roce 2005 (tuším v květnu) odešel pan Moravec kvůli nekorektnosti politiků. To už měl za sebou konec moderování v české sekci BBC. Na jeho post usedl nově Jan Němec (ano, právě ten Jan Němec, jenž právě působí na Z1). Dlouho ale nevydržel, Václav Moravec se do svých „Otázek“ vrací a ČT může jásat. Otázky se stávají nejsledovanějšími. Česká televize v jeho osobě nachází skutečného profesionála. Sice jsem nedávno spekuloval, zda ovlivňuje jeho pořad volby, přesto si cením jeho kvalit.

otazky_main

charvatova_specialtn

marketa_fialova

Václav Moravec prošel mnohými místy, v minulosti moderoval Pressklub Frekvence 1 a působil i v Českém rozhlase. Právě přestup na vlny rádia Impuls (ačkoliv té samé době sháněla moderátora i Frekvence 1) poměrně překvapil, dodnes tu působí ve všední dny krátce po šesté. V současné době hojně jeho služeb využívá ČT. Je-li ve vysílání ČT24 nějaký speciální informační proud (například volební program), je jisté, že jej uvidíte. Moderování zvládá bravurně a rozhodně má více než solidní přehled.

peterakresba

Nabízí se otázka, zda se v české kotlině nenajde jiný moderátor srovnatelných kvalit. Je s podivem, že Martin Veselovský nepokračoval ve službách televize Nova. Osobně můžu říci, že mi jeho projev (jak v rozhlase, tak v televizi) přijde mimořádný. Sedmičku moderoval, takže jako nástupce Otázek by nebyl problém. Zkušenosti s modera

cí má i Jakub Železný (jak už jsem zmínil, moderoval sobotní Šponu). A ostatně i třetí moderátorka Událostí, komentářů Daniela Drtinová ukázala svou profesionalitu (ač jí někteří příliš nefandí).

Zajisté by odchodem Václava Moravce z České televize tato instituce ztratila velkého profesionála. Na druhou stranu by nemusela házet flintu do žita a nedělní poledne by s ledovým klidem mohla svěřit jiné osobě, kvalitní náhrada by se našla. Na Nově by byla nabídka moderování nesmírně lákavá – po finanční stránce nepochybně. Druhou výhodou by bylo více volného času na zbývající aktivity (třeba na výuku v vysoké škole). Nova jen stěží kdy spustí zpravodajský kanál a 12 hodinové zpravodajství z voleb se tu nedočkáme. Existují však rizika, co když se Nově po čase nebude zdát sledovanost? A jeho diskuzní pořad zruší? Vždy je možnost vrátit se… ale budou ho chtít…?

foto: archiv České televize, archiv TV Nova

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .