Simpsonovi – poklad, který si Česká televize nechala vzít

simpsonovimaliVelká žlutá stálice – tak by se dal nazvat seriál Simpsonovi, který po mnoho let vysílala Česká televize. Nyní dochází k velké změně, od ledna se obyvatelé Springfieldu stěhujíČeské televize, kterou má možnost přijímat drtivá většina obyvatel, na digitální Prima Cool – ta je dostupná jen velmi omezenému okruhu Čechů.

Nevím, jestli jsem seriál Simpsonovi sledoval od prvního dílu (spíš si myslím, že jsem první díly zpětně nakoukal na internetu), ale vím, že mě provázel po mnoho let. Česká televize si na jeho uvádění také dávala záležet. Nejenže dabing je jednoznačně tím nejlepším, co od sametové revoluce u nás v tomto oboru vzniklo, ale také měli Simpsonovi po mnoho let pevný čas ve vysílacím schématu.

První zapeklitou věc musela Česká televize řešit od 13. série, kdy Homera Simpsona už nemohl ze zdravotních důvodů dále dabovat vynikající Vlastimil Bedrna. Obtížné postavení jeho nástupce se dalo srovnat s tím, když měl někdo dabovat Luis de Funese po Františku Filipovském. Vlastimil Zavřel tento úkol zvládl. Zvedla se sice proti němu očekávaná vlna odporu. Jeho hlas není ani horší nebo lepší, je jednoduše jiný.

Mnohem horší to bylo, když ČT začala hýbat z vysílacími dny a časy. Divák a fanoušek najednou musel každou chvíli studovat televizní programy a hledat.

sinkovskykresbaA Česká televize se ke svému žlutému pokladu chovala stále hůř a hůř. Nedokázala pořádně oddělit reprízy od premiérových dílů nejnovějších řad. Divákům splývalo, co je nové, a co už nejspíš viděli. Zpětně lze usoudit, že už tento seriál v ČT nikoho nezajímal. Z tohoto důvodu lze považovat přechod na Prima Cool, která svým schématem plně odpovídá tomuto seriálu, za logický a snad i jako spásný.

Máme tu však dvě ale. To první už bylo zmiňováno výše. Cool si v současnosti může naladit jen velmi omezený počet diváků. Zcela jistě existuje nemálo fanoušků seriálu, co zvládlo macešské chování ČT, své oblíbence sledovalo neustále, ale nemá možnost příjmu této digitální stanice. Zde může pomoci internet, v němž lze bez problémů dohledat jakékoliv díly. Pohodlí, které kolem sebe vytváří televizor, je však pryč.

Druhé „ale“ směřuje k dabingu. Prosakuje informace, že vázne dohoda mezi Cool a Martinem Dejdarem (dabuje Barta Simpsona). Ať Cool vybere jakýkoliv hlas, bude to špatně. Pan Zavřel by jistě mohl vyprávět (a svědčí mu k velké cti, že tlaky ustál). Mohu-li soudit ze seriálů, které již Prima nechala nadabovat, nevidím to růžově. Všechny její snahy zatím bohužel nesahají Simpsonovým ani po kotníky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .