R1 – zapomenutá televizní sestra

r1televizeAsi jen málokdo není zvědavý na start jakékoli nové televize. Tento týden odstartovala nová televize se značkou R1, kterou provozuje stejný vysilatel jako TV Prima. Můžeme vůbec považovat tak krátké vysílání za televizi? A hlavně když vedení téměř její start zatajilo?

 R1 si musí připadat jako nechtěné dítě. Původně velké plány na stanici pro ženy vzaly za své… tedy zatím. Nikdo nepochybuje, že programová koncepce kanálu R1 neexistuje a v éteru se objevila pouze proto, aby Prima nepřišla o svou cennou licenci. Není tedy divu, že se start nijak neslavil a zmínky o něm se do světa dostaly jen snad náhodou (no tak náhodou asi možná ne, ale…). Prima divákům nic neřekla, protože určitě nechce, aby se o stanici mnoho nevědělo. Snadněji se pak bude R1 (či pod jiným názvem) probíjet na televizním kolbišti.

Když se začalo mluvit o odkladu třetího programu s hlavičkou Prima, myslel jsem si, že by byla škoda nevyužít volné licence, jež se nabízela. Posléze se dostaly na svět informace o změně licenčních podmínek. Ve chvíli, kdy už bylo jasné, že se bude dělit o pozici s bratříčkem Prima Cool, jsem si začínal být jistý, že R1 rozhodně zázrakem nebude (označení bratříček jsem zvolil kvůli cílové skupině). Dopoledne mívají televize velmi chatrnou sledovanost. Regionální zpravodajství R1 je sledováno velmi malou diváckou obcí, následné telenovely také diváky neoslní. Snad jen Panelák má své místo na slunci. Na hlavním programu získal poměrně slušné výsledky. Důvodem zmizení z obrazovek spíše nebylo kvůli mizivé sledovanosti. Seriál se pohyboval okolo průměru stanice a z vysílání byl stažen, protože už více dílů Prima nekoupila.

Osobně nepovažuji za nelogické vrácení satelitní licence. Hlavní je ta pro pozemní digitální vysílání, povolení později už by nemuselo být tak snadné, je lepší nasadit jakýkoli obsah, jen o ni nepřijít. Satelitní licenci později nebude až tak velký problém získat později. Značná část diváků využívá služeb kabelových a satelitních operátorů. Vedení se proto řídí dle mého názoru heslem: „Čím méně lidí bude nyní vědět o R1, tím lépe do budoucna.“ O R1 nenajdete zmínku ani na webu iprima.cz a prezentace r1televize.cz také zcela mlčí o vysílání v digitálu.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Jose

    Idealní stav by byl, když by do dvou let R1 zaniklo. Není absolutně o co stát. Tyto regionální TV, původně se to mělo jmenovat Prima Klub, nic zajímavého nepřináší a jen překáží. Tedy je možné, že někde, je tomu jinak, je jich několik, tak se špatně soudí, podle jedné, jediné. Ale u nás taková, jedna je. Patří do tohoto Klubu Primy, do této R1. Jmenuje se GENUS a nic hnusnějšího a odpornějšího, jsem nikdy a nikde, v televizi, vysílat neviděl. Pokud vzpomenu na další dvě regionální TV z naší oblasti, tedy TV Terra, která působila jistou dobu pod Novou a RTM, což je také jakási regionální TV ( vždy jsem si dělal srandu, že její název asi znamená Radio Tevize Maroko, protože opravdu marocká televize s tímto názvem, vysílá ze satelitu a je určitě známější ), tak obě jsou na vyšší úrovni. Ovšem v R1 je onen značně pofidérní GENUS a takové regionální informace od této TV si opravdou mohou ponechat, ty tedy opravdu sledovat nemusím a škoda vysílacího času, takže celkem chápu Primu, že se z takovými zrůdičkami, co vypadají jako vysílání cca před 30.lety, raději ani nikde nechlubí. Tedy pokud budu předpokládat, že i ty ostatní jsou obdobného charakteru jako onen zmíněný Genus.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: , ,