Podzim patří soubojům – Zprávy TV Prima vs. Události

udvszpZdálo by se, že okurková sezóna startuje. Na televizní obrazovky se pomalu vkrádají reprízy, stanice oprašují své drahocenné archivy. Ovšem už nyní prosakují na povrch některé zásadní informace o nadcházející televizní sezóně.

Server tvcentrum.com přinesl informace o novinkách, které připravuje soukromá televize Prima. Hlavní večerní zpravodajská relace má od září projít úplnou proměnou. Pavel Zuna už v minulosti říkal, že by se Prima měla vydat jinou cestou a divákům nabídnout zprávy magazínového typu. Proč ne, velmi zajímavá strategie by mohla dojít k ocenění diváků. Některé z variant, které server uvádí, se mi však zdají přinejmenším zbytečné – módní magazín – každý den? Děkuji to opravdu nechci.

Jako zajímavý se jeví pětiminutový blok navíc, měl by doplnit stávající zpravodajskou relaci. Právě o jeho náplni se spekuluje nejvíce. Móda nebo bulvár mají činit hlavní obsah, v úvahu přichází i krimi anebo blok s hostem. Za moderátorské křeslo by tak zřejmě usedla Bára Tachecí. Tato informace se mi ale osobně zdá jako největší spekulace. I když vlastně… V současné době na Z1 moderuje Barbora Tachecí svou hard-talk-show tři dny v týdnu (pondělí, úterý, čtvrtek – pátek patří tomu nejlepšímu z celého týdne). Na Primě by mohla mít svůj prostor sedmkrát týdně a navíc v mnohem sledovanější televizi. Kdo ví, třeba obětuje pozici nejsledovanějšího pořadu Z1. To vše ale navíc ani nemusí přijít ke slovu v září, nýbrž v lednu.peterakresba

Možná znáte náplň slovenských televizních stanic. Veřejnoprávní Jednotka se svými „Správami“ zcela rezignovala, od půl osmé do osmi ji sleduje asi 15%, regionální čtvrthodinka (předchazející hlavní části) zaujme často méně než desetinu publika. Markíza zkouší od půl osmé nasadit regionálně zaměřený formát Dnes, hlavní zprávy od sedmi sleduje nejvíce diváků, pravidelně více než polovina. Trnitou cestou si prošly Noviny TV JOJ. Dnes je sleduje přes 35% diváků, velký úspěch (19:30-20:00), slot od sedmé večerní ale měla velmi dlouho problém obsadit relevantním pořadem, Črepiny (Střepiny) nepomáhaly, slabá desetina publika nestačila. Po mnoha dalších pokusech a nestabilních měsících přišla s novinkou – Krimi Noviny. Vedení televize vzdalo naděje na slušné výsledky a pořad nechala ve svém programu i přesto, že ve sledovanosti propadával. Jenže se to možná překvapivě vyplatilo. Relace je dvojkou na trhu a sleduje ji až pětina diváků, stanice se tetelí radostí.

Právě toto by mohlo být řešením, časový úsek od půl osmé Prima dříve vyhradila bulvárnímu magazínu Extra (původně magazín zajímavostí s Lucií Výbornou a Mirkou Čejkovou), sledovanost byla z dnešního pohledu závratná, hodnoty okolo 600 tisíc nebylo výjimkou, o tom si Přátelé (leč kvalitní zábava) mohou nechat jenom zdát. Dříve to nestačilo, nyní by se magazín jevil rozhodně lépe, nemyslíte? V září čeká zpravodajství nový šéf a případně i moderátor za odchozího Pavla Zunu.

Jedno je ale jisté, v září vtrhne do boje ČT s novými Událostmi, kompletně se promění jejich grafika. Má být modernější, kvalitnější a přehlednější. Od ledna (datum není zatím jisté, uvažovalo se dokonce už od podzimu) se vytasí zpravodajský kanál ČT24 s vyšperkovaným hlavním vysílacím časem. Od osmi téma dne s komentáři odborníků i diváků, ekonomický servis po deváté předchází rozšířenému šedesátiminutovému pořadu Události, komentáře. No máme se na co těšit, teda alespoň doufejme, že změny budou zajímavé a přispějí k rozvoji.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .