Jiří Janeček – hrobník původní dramatické tvorby na ČT

sinkovskykresbaperexmalyTuto středu proběhla úspěšná volba nového generálního ředitele České televize. Úspěšná v tom smyslu, že Kavčí hory mají na dalších šest let (pokud se něco mimořádného nestane) zajištěny svého lodivoda. Jiří Janeček dokázal přesvědčit deset radních, že on bude ten nejlepší. O tom, jaká ta volba byla, rozhodne (jako vždy) až historie.

Předvolební období v českých médiích vykroužilo krásný fabulační oblouk. Nejprve se začalo mluvit o končícím funkčním období stávajícího ředitele. V zápětí oznámil Jiří Janeček svůj záměr znovu kandidovat. V té chvíli se psalo (hovořilo) o tom, že nemá smysl, aby kdokoliv jiný kandidoval, protože Janeček to má v kapse. Potom se přece jenom začali objevovat další kandidáti – mezi nimiž čněl komický „Ferda mravenec“ Jana Bobošíková, do nějž je až příliš snadné se strefovat.

Média začala pochybovat o jistotě znovuzvolení Janečka. Tyto pochyby rostly, na Janečka se začala vytahovat kdejaká špína a začalo se zapomínat na Radu ČT, jejíž záměr zvolit Janečka byl jasný od začátku. Pointu předvolební hysterii vytvořili umělci a veřejně činné osobnosti, které žádaly zrušení volby generálního ředitele ČT.

Nestalo se tak a Jiří Janeček se ve středu stal relativně jednoznačným vítězem. Ke svému překvapení jsem zjistil, že tento nepřekvapivý krok u mě nevyvolal žádné výrazné emoce. Zoufale jsem hledal stanovisko. „Je to dobrej nápad, nebo je to špatnej nápad? Jakej je to nápad?“ říkal jsem si společně s Jiřím Lábusem (Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?). Nakonec jsem se rozhodl, že k Janečkovi zaujmu kladný postoj. Přece jenom, zachovává vyrovnaný rozpočet, Česká televize je lídrem televizní digitalizace. Jenže potom jsem si uvědomil, že během vlády Jiřího Janečka přišla ČT o primát z nejdůležitějších. Česká televize přišla o svou nedotknutelnost v původní televizní dramatické tvorbě. Byla převálcována progresivně se chovající Novou. Omšelé nápady, klišovité zpracování a stále ty stejné tváře na obrazovce, které produkují různí hochštapleři pohybující se v chodbách Kavčích hor, nasměrovaly dramatickou tvorbu ČT hluboko pod drn.

Jsem zvědavý, zda se Janeček ve svém druhém funkčním období pokusí rozmotat a rozbít televizní mafii, kde ruka ruku myje a teplé místečko je nadevše. Prvním krokem by mělo být odvolání programové ředitelky Kateřiny Fričové, která toto nedokázala a zapadla do zplesnivělé pavučiny nefunkčních dramaturgů.

Janeček? Je to dobrej nápad, nebo je to špatnej nápad? Jakej je to vlastně nápad?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .