Gott odstartoval období plné česko-slovenských projektů

gott1Karel Gott se ve dnech, kdy slaví své významné jubileum, stal symbolem symbiózy mezi Českem a našimi východními sousedy, alespoň co se televizní spolupráce týká. Po letech, kdy na obrazovkách nebylo vůbec znát, že jsou si naše země tolik blízké, se začíná blýskat na lepší časy. S připravovanými společnými televizními projekty se roztrhl pytel, velká záplava nás čeká už na podzim. Nesmělou letní první vlaštovkou se stal náš legendární slavík.

Právě on zavdal impulz ke spolupráci veřejnoprávní Slovenské televize s českou produkční společností Real TV Petra Lesáka. Ta pro TV Prima kromě jiných pořadů připravila i speciál úspěšného bulvárního týdeníku Top Star Magazín, který se věnoval zmapování uměleckého i soukromého života Karla Gotta. Bratislavská televize poskytla Lesákovu týmu slavičí archivní materiály a zřejmě i díky tomu se dostala k vysílacím právům, které využila programovou změnou na sobotní večer. O den ji však předběhla komerční Jojka, která také na poslední chvíli změnila naplánovaný program a do pátečního prime timu operativně zařadila tříhodinovou gratulační show Karel Gott 70, která u nás lámala peoplemetrové rekordy České televize jen o tři dny dříve. Paradoxně tak český veřejnoprávní pořad na Slovensku odvysílala komerční stanice a projekt z privátní Primy se objevil na slovenské veřejnoprávní televizi.

Oba zmíněné pořady nejsou česko-slovenskou koprodukcí v pravém smyslu slova, jen dokazují zájem o mediální dění v sousední zemi.Samotné společné programy na nás v rychlém sledu čekají už po prázdninách. Obě dcery nadnárodní CME – Nova s Markízou připravují společnou česko-slovenskou Superstar. Svému prověřenému formátu věří, nasazují do něj své top moderátory Leoše Mareše a Adélu Banášovou.

baborkresbaPoměrně nečekaná spolupráce se zrodila mezi TV Joj a TV Barrandov. Pro podzimní sezónu společně chystají ambiciozní šedesátidílný seriál z prostředí ženské věznice Odsouzené. Překvapení vidím v tom, že ještě v minulé sezóně byla Jojka provázána v Česku na Primu. Výměna zpravodajských příspěvků probíhá i nadále, připravovaný krimi seriál První oddělení stoply právní komplikace a neúspěchem až fiaskem skončilo nasazení původních seriálů v spřátelené televizi na druhé straně hranice. Zatímco Panelák v dopoledním schématu Primy měl snahu nepodlézt trhový podíl stanice, nasazení Ošklivky Katky do prime timu Jojky dopadlo katastrofálně. Navíc nový český spoluhráč televize Joj – TV Barrandov ještě na jaře deklaroval, že se do seriálové původní tvorby nepohrne vzhledem k úspěšným zavedeným projektům konkurentů (Ulice, Ordinace v růžové zahradě, VKV).

Finanční krize přeshraniční spolupráci nahrává. Za jedny výrobní náklady se naplní čas ve dvou jazykově příbuzných televizích naráz. Komerční lídři budou hledat nové pěvecké talenty, menší privátní stanice navštíví ženy za mřížemi a co zbylo na veřejnoprávní televize? Ty se diváky pokusí pobavit v poslední den roku společným silvestrovským programem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .