Ze systému Piano na Slovensku vystupuje vydavatel deníku Pravda

Systém zpoplatněného on-line obsahu na Slovensku přichází o dalšího důležitého klienta. K prvnímu květnu vystupuje ze systému vydavatel deníku Pravda a web Pravda.sk. Za necelý půlrok odchází z Piana už třetí významný vydavatel.

online-internet-platba-651

Za stejnou platbu méně obsahu

Ještě loni v listopadu vyřadilo svůj obsah z Piana vydavatelství Ecopress podnikatele a politika Andreje Babiše (Hospodárske noviny a portál HNonline.sk), které hodlá spustit vlastní systém zpoplatnění obsahu. Letos k prvnímu květnu vyřazuje svůj obsah i vydavatelství Trend Holding, které provozuje známý slovenský mediální web Mediálne.sk.

Konec spolupráce s platformou Piano ohlásil vydavatel deníku Pravda dnes odpoledne na svém webu Pravda.sk. Celý svůj původně zpoplatněný obsah hodlá čtenářům nabízet bezplatně. V platformě Piano tak zůstane především „slovenský iDnes“, tedy web SME Online vydavatele deníku SME společně s východoslovenskou odnoží Korzár.sk, dále společenský týdeník Týždeň.sk,  část obsahu bulvárního webu Pluska.sk a společenského týdeníku Plus 7 dní a několik dalších služeb.

Základní myšlenka společného zpoplatnění klíčových služeb se hroutí

Původní portfolio Piana před třemi lety nabízelo předplatitelům daleko víc obsahu za stejnou platbu. V systému byl například slovenský Denník Šport (nyní na webu bezplatně), možnost sledování sportovních přenosů na internetové televizi Huste.tv (nyní zpoplatňuje přenosy vlastní cestou), a tři významní vydavatelé, jež nyní platformu opouští nebo opustili.

I když je postupný odchod několika klíčových hráčů přirozený, hroutí se tím i základní myšlenka zpoplatnění webových služeb. Původně mělo jít o přístup ke klíčovým obsahovým službám slovenského webu za jeden symbolický poplatek – v přepočtu přibližně 100 Kč měsíčně. Tento koncept nakonec nezafungoval a část vydavatelů se rozhodlo buď své služby uvolnit, nebo je zpoplatnit vlastním systémem, z něhož mohou mít výrazně vyšší výnos.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: