Legendární „PŘESTÁVKA“ se vrací, Česká televize ji vysílá na iVysílání

prestavka_old

ZAJÍMAVOST – Nezapomenutelný televizní útvar, i takto by se dal charakterizovat pořad/nepořad PŘESTÁVKA. Roztomilá koťátka, kuřátka, kachňátka, štěňátka a kdoví ještě jaká mláďátka vyplňovala mezeru mezi dvěma pořady. Dnes toto místo zaujímají reklamy, které způsobují pravý opak – tedy nedostatek vysílacího času. Česká televize tento kult oprášila a nasadila jej do vysílání, mám-li být konkrétnější, tak do iVysílání.

Technické přestávky ve vysílání nahradila v moderní době reklama. Jestliže v dobách téměř dávno minulých (rozumějte zejména před rokem 1989) skončil pořad o několik minut dříve, nastala situace, kdy se do vysílání nasadila tzv. PŘESTÁVKA. Není snad člověka, který by si je nepamatoval. Pohled na roztomiloučká“ mláďátka snad nemohl nikoho urazit.

Z ARCHIVU: Televize u nás vysílá už pět desetiletí

U celoplošných terestrických televizí, jež vysílaly analogově, byla dříve technická přestávka v noci zdrojem určitých úspor nejen za šíření signálu. Navíc noční vysílání (zvláště po půlnoci) není a nebylo z ekonomického hlediska nikdy zajímavé. Reklamní klienti neměli zájem umístit své spoty do nočních bloků s výjimkou inzerce erotických služeb, která nemohla být zařazena přes den.

prestavka_ct01Přestávka má i po letech jisté kouzlo… možná spíše nostalgické. Pro zvětšení klikněte myší. Screenshot: RadioTV.cz

Vzhledem k vysokým nákladům na šíření signálu se tehdy nevyplatilo vysílat ani noční teleshopping, jelikož celková cena za vysílání v analogu se určovala i podle celkového počtu odvysílaných hodin. Formát PŘESTÁVKY připomněla také Česká televize při 50. výročí zahájení vysílání Československé televize. Marek Eben uvítal v květnu 2003 diváky prostřednictvím Teleautomatu.

SOUVISEJÍCÍ: Je lepší víc reklamy přímo v pořadech nebo reklama mezi pořady?

Česká televize vrátila PŘESTÁVKU do vysílání. Ne tedy sice do klasického programu v televizi, tam by zajisté sklidil velkou kritiku. Naladíte-li se ale na internetový stream na iVysílání.cz, můžete spatřit skotačící foxteriéry a dalmatiny, ti se honí za tenisovým míčkem, skáčou do vody a dělají další alotria.

Na iVysílání.cz ji můžete zhlédnout například na kanálu ČT1, jestliže má pořad začínat, řekněme ve 20:00 a začne až o tři minuty později, uvidíte právě onu kouzelnou PŘESTÁVKU. Tato vsuvka tedy vyplňuje programy, na které nemá ČT vysílací práva přes internet. Přejeme příjemné podívání.

Vzpomínáte na koťátka?

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .