V Německu vysílá fotbalové rádio

radiotv-archiv6V Německu začalo v polovině srpna vysílat fotbalové rádio 90elf. Jeho vznik jsme avizovali už v červnu. Teď má za sebou první tři týdny vysílání. Rádio jede 24 hodin denně a ačkoliv nemá přidělenou analogovou terestrickou frekvenci, nabízí program, který se těmto rádiím na první poslech podobá. Hudba, moderátorské vstupy a v celou zprávy. Jediným rozdílem je to, že se mluví převážně jen o fotbale.

Míč, pole, svět. Tyto tři slova tvoří slogan, kterým začínají zprávy v celou. Zpravodajství začíná samozřejmě zprávami ze světa fotbalu. Výsledky her, přestupy hráčů (v úterý 26. 8. tu byla řeč o přestupu Baroše do týmu Galatasaray Istanbul). Běžné zpravodajství dostává prostor teprve až v závěru a je mu vyhrazen menší prostor. Není ani zpestřované žádnými o-tony. Rádio zahájilo vysílání 13. srpna a od té doby se stále věnuje fotbalu.

Stanice nabízí rozbory, komentáře, diskuse, přenosy zápasů a spoustu dalších rubrik. Všechno, co se týká fotbalu. Všechno se točí kolem “kulatého nesmyslu“. Rádio ale může oslovit i ty, kteří fotbalu tolik neholdují. Nabízí totiž rockový hudební mix, který možná neosloví diskofily, ale fotbalové fanoušky a milovníky rocku. Např.:  Bruce Springsteen, Manic Street Preachers, Travis, Beatles, Linkin Park, Duran Duran, Nickelback atd. Občas se ale objeví i nějaký německý schlager. Vysílání se na první poslech neliší od jiných rádií. Hraje hudbu, v celou nabízí zprávy a během hodiny moderátorské vstupy. Rozdíl je jen v tom, že se vše točí kolem fotbalu.

Stanice nabízí řadu rubrik. O některých jsme psali v jiném článku, ve kterém jsme avizovali vznik této stanice. Stanici provozuje společnost Regiocast Digital. Vysílá přes internet, DVB-H, DMB a DVB-T. Tyto technologie si přímo říkají o interaktivní zapojení posluchačů. Ti mají možnost cokoliv (především fotbalového) komentovat v rubrice Fäntil (německy se toto slovo čte stejně jako ventil a rubrika má být ventilem, ve kterém posluchači vypustí vnitřní přetlak), další rubrika přináší to nejzajímavější z různých diskusních fór na internetu, která se zabývají fotbalem atd.

Rádio je možné jednoduše poslouchat otevřením jeho webových stránek www.90elf.de, na kterých už není potřeba nikam klikat, stream se spustí sám. Pozadí webovek tvoří fotky fotbalového stadionu. Stránky jsou laděné do zelena a některá slova jsou komolená tak, aby připomínala fotbal. Například místo entertainment je tu entortainment (Tor je německy brána), atd. Tým moderátorů a redaktorů naleznete pod odkazem jedenáctka. U každého z reportérů, redaktorů a moderátorů se zobrazuje karta hráče, kde nechybí přesné datum narození, jeho oblíbený klub, rádia ve kterých působil a pak otázky jako: Nejnespravedlivější výhra podle Tebe, co by si udělal jako hráč národního týmu jinak atd. Vše se opět věnuje fotbalu. Na webu pak ještě najdeme zprávy (fotbalové) a třeba také předpověď počasí. Fotky ze studia jsem na těchto stránkách nenašel. Ty je možné si prohlédnout na serveru Radioszene.de.

Za zmínku ještě stojí vlastní začátek vysílání 13. srpna. Hned na úvod mohli posluchači slyšet výzvu moderátora, že je třeba vzdát hold sportovní rozhlasové reportáži. Pak následoval sestřih z živých komentářů význačných okamžiků německé fotbalové historie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .